• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Црвене очи

Started by burga, August 24, 2007, 06:03:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

burga

27. августа погледајте к Бику, и видећете заједно црвеног Алдебарана и Марс. Биће лепо, а комплетну причу и дијаграме погледајте на Насином сајту.

sashastar

Pa dobro to se vec sada moze videti
stim naravno sto ce Mars 27og biti malo blizi ALDEBARANu

burga

Ма тај 27. је потегнут само зато што ће тог дана услед неког тупавог мејла (који се појављује сваке године у исто време а ја га ниједном нисам још добио) гомила људи зверати у небеса и тражити други Месец, малко црвенији. Тај је мејл поменут и на оној Насиној страни.

sashastar

Razumem te totalno o cemu se tu radi

sale11472

Tja koliko sam primetio  nece istovremeno biti ni u vidnom polju prosecnog dvogleda :( i nije to bas tako blizu :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Naravno oko 5 Stepeni jedno od drugog.
Nego to su neke stare price (neke legende) potpuno beznacajne za Astronomiju.
Neshvatam uopste ni sta ce to na NASInom.

Sich

Pa dobro, nije to bas tako stara prica. I nisu bas stvarno legende, jer u svakoj legendi ima i pola istine :)

29. avgusta 2003. Mars je bio u velikoj opoziciji i tad je bio najblizi nasoj planeti u poslednjih 100000 godina. Ako se secamo neverovatan astronomski dogadjaj.
Tih dana je neko napisao (skoro pa i tacan) chain letter emajl zeleci da vise ljudi zele da taj dogadjaj.
Mejl je glasio ovako:

Quote"The Red Planet is about to be spectacular! This month and next, Earth is catching up with Mars in an encounter that will culminate in the closest approach between the two planets in recorded history. The next time Mars may come this close is in 2287.

The encounter will culminate on August 27th when Mars comes to within 34,649,589 miles of Earth and will be (next to the moon) the brightest object in the night sky. It will attain a magnitude of -2.9 and will appear 25.11 arc seconds wide. At a modest 75-power magnification Mars will look as large as the full moon to the naked eye. Mars will be easy to spot. At the beginning of August it will rise in the east at 10p.m. and reach its azimuth at about 3 a.m.

By the end of August when the two planets are closest, Mars will rise at nightfall and reach its highest point in the sky at 12:30 a.m. That's pretty convenient to see something that no human being has seen in recorded history. So, mark your calendar at the beginning of August to see Mars grow progressively brighter and brighter throughout the month. Share this with your children and grandchildren. NO ONE ALIVE TODAY WILL EVER SEE THIS AGAIN!"


Odmah u pocetku chaina neko je dodao u jednom pragrafu

Quote...Due to the way Jupiter's gravity tugs on Mars and perturbs its orbit, astronomers can only be certain that Mars has not come this close to Earth in the Last 5,000 years, but it may be as long as 60,000 years before it happens again.


I prepravio jednu recenicu u potpunu glupost

Quote...Mars will look as large as the full moon to the naked eye. Mars will be easy to spot...


Sto su naravno gluposti, cak je prvi quote u suprotnosti sa jednom recenicom u samom prvobitnom email-u

I od tada mejl cirkulise planetom, posebno kad krene avgust. To se desilo jer prosto u mejlu se nijednom ne spominje koja je godina u pitanju (sto 2003. nije ni bilo vazno), i to je osnovni razlog zasto je mejl zaziveo.
I tako je nastao prvi vestacki roj, mogao bi se nazvati imejlidi :)

Sve u svemu na kraju je ispala interesantna astronosmka pricica (ne racunajuci sto svake godine gomila sveta trazi marsvelicine punog meseca na nebu :))
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sale11472

Pazi ako cemo da budemo sitnicavi
QuoteMars will be easy to spot...
je apsolutno tacno samo sto je tacno i za bilo koje doba  ;D ;D

No meni se svidja sto ce biti blizu Hijadama, ko zna (tj mrzi me da kopam i trazim tacno) mogao bi da se nadje u istom vidnom polju mog dvogleda ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Dakle dopuna nocas su bili  tacno na ivici vidnog polja u mom 10x50 dvogledu, mislim jos imam utisak da gledam razroko  ;D ;D ;D

Eh da prosirim pricu dakle posle mucenja i gledanja kroz najgori izgovor za otimanje para kupcima telelskopa, plasticni 50/500 ne znam kako ga nazvati ali teleskop sigurno nije iako je placen znatno vise od mog dvogleda >:( ne bih da padam u vatru ali kada sam ga uperio u Mesec imao sam utisak da sam na Jupiteru posto su se videla 4 (cetiri) raznobojna satelita ::) no kada sam se vracao kuci slucajno mi za oko zapadnu Plejade, inace jedan od mojih omiljenih objekata (sta cu kad nemam teleskop), i padne mi na pamet burgin post tako da izvadim dvolged i naravno postanem razrok ;D ;D probao sam da jos nadjem tridesetice u Kocijasu ali ih je prekrivalo par malih oblacica kao i m31 kao i sve sem pomenutih "okica" i Meseca e onda sam odlucio da bacim pogled na njega i to je (naravno  ::) ) bio kraj za nocas definitivno moram da nadjem neki ND filter ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D