• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

aurora borealis

Started by marino, November 09, 2004, 05:00:47 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Dobro, tad je kod nas bilo podne
i da je bilo aurore, na jugu prema meridijanu je bilo mnogo privlacnije :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 Ah, sta radi sunce na samo godinu od minimuma

izgleda da se goes satelitu nesto ne svidja, nema izcitavanja vrednosti za poslednje sate??  <_<

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

NeLeO

 sto sad nepada noc!!! sad je kp 4!!! :angry:  

Sich

 ma kp 4 je mala vrednost, mora da bude barem vse od sest da bi mi imali ikakve sanse
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 za ista vidjeti kod nas kp mora biti najmanje 8 ili vise!
upravo je sada negdje oko 7 al nista od toga..ipak, baciti pogled na nebo i link nece biti naodmet..
http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html

m
Vidulini Observatory

NeLeO

 e non stop pre spavanja bacim oko na link ali od nje ni traga,valjda cu je jednom uvatiti!

NeLeO

mislim jel neko gledao dal se pojavila???

sashastar

Mislim da se jutros videla ali u Helsinkiju

Bobo

Quote from: "vanillasky"Marino, nemoj mi samo reci da se nesto sinoc desavalo jer sam bio odsutan a kad sam se vratio video sam STORM ??????


Lako za to sto pise stor..prati:

http://www.sec.noaa.gov/pmap/

Tu se fino vidi aktivnost, a doticna se mijenja iz minute u minutu. Onaj globalni KP index je ok, ali kao sto je Marino rekao, moze se vrlo brzo promijeniti. IMHO trebalo bi provjeriti situaciju vec kada je KP 7. Sto se tice vidljivosti aurore iz USA, nemojte racunati da ce se videjti sa istih geografskih sirina kao i u Europi. naime, sjeverni magnetski pol je u odnosu na geografski pomaknut prema Kanadi, odnosno USA,  pa se kod njih moze vidjeti na puno nizim predjelima nego kod nas.

Inace, cini mi se da smo popusili maksimum, mislim da je najpovioljnije bilo jucer po noci. ja trenutno pratim aktivnost, kolega je na Sljemenu i nista se ne vidi. Moze se takodejr desiti da se aurora detektira samo fotoaparatom, a vizualno ne bude vidljiva. Za to je potrebno imati digitalac, expozicije od cca 15-30 sekundi na ISO 400 i sto otvorenijem objektivu.

sashastar

Zar ne bi trebalo da bude aktivnost lavel 10 da bi se na Balkanu
mozda videla.Ispravite me ako gresim.

Maxscope

Auroru su prethodnih dana snimali i videli cak i u New York-u.

Bobo

Ljudi, jel vi čitate šta ja pišem??  :shock:

Sich

Quote from: "Maxscope"Auroru su prethodnih dana snimali i videli cak i u New York-u.


New York je mnogom, mnogo blize magnetnom polu nego sto smo mi

Inace magnetni pol je pre koji mesec presao iz kanadskih u medjunarodne vode
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

Quote from: "Sich"
New York je mnogom, mnogo blize magnetnom polu nego sto smo mi

Jeste blizi, sta mislis da to nisam znao.
Ali New York je i mnogo, mnogo svetlosno zagadjeniji nego gde ste vi.
Snimak aurore iz New Yorka gde se ni Mesec malte ne nocu ne vidi je razlog zasto sam to napisao.
P.S.
Nadam se Sich da razumes da je ovo za Mesec iz New Yorka samo sarkazam...............................

Dule_smor

pa verovatno nisu snimali sa menhetna:)