• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veliki Prasak

Started by NASA, August 04, 2007, 01:10:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NASA

August 04, 2007, 01:10:02 am Last Edit: August 04, 2007, 01:59:37 pm by NASA
sve je nastalo od njega a nema ni jedna tema o tome na forumu?!
imam nekoliko pitanja:Kakva explozija je bio Veliki Prasak(kako se to sve desilo),sta je bilo pre VP,i dali moze da se desi i kako Veliki Prasak ali obrnut(da sve nestane)?
mozda su pitanja glupa ali me interesuje i mislim da ce biti dobra tema za razmenu misljenja....
mislio-kad ono svi gledaju,niko ne odgovara...(uzivam u ovom monologu..)

AshPiranha

Ubode ti najkomplikovanija moguća pitanja..  ;D
Previše mora da se kuca da bi ti neko dao odgovor ;)

Nije baš eksplozija. Ničeg nije bilo pre, pošto tada nastade i vreme i prostor. Teško da će sve da nestane, samo će se sve brže i brže udaljavati tako da će za posmatranje ostati samo par komšijskih galaksija koje su dovoljno blizu da ih dark energy ne odgura ;)

mada... postoje i druge mnogo kompleksne teorije a i mene mnogo mrzi da opširno kucam, potraži po netu "multiverse", "theory of everything" ili "string theory" mozda ti to bude dovoljno ;)

NASA

Quote from: AshPiranha on August 04, 2007, 08:31:38 pm


samo će se sve brže i brže udaljavati tako da će za posmatranje ostati samo par komšijskih galaksija koje su dovoljno blizu da ih dark energy ne odgura ;)




jel to znaci da smo u centru svemira pa sve se od nas sklanja?

ikalo

Quote from: NASA on August 04, 2007, 08:42:13 pm
jel to znaci da smo u centru svemira pa sve se od nas sklanja?

Ova zabluda je toliko puta objašnjavana u popularnoj literaturi ali i dalje mnogi ljudi razmišljaju antropološki.

Napravi mali eksperiment. Naduvaj balon malkice, a onda na njemu nacrtaj flomasterom nekoliko tačaka.. ne valja pregusto, ali ni prerijetko... sad taj balon daj nekome da lagano naduvava a ti izaberi jednu tačku i posmatraj kako se ostale udaljavaju od nje... ponovi eksperiment ali ovaj put sa drugom tačkom (ne zaboravi izduvati balon prije toga da ne bi došlo do još jednog big banga)

a što se tiče teme... pa mnogi ljudi kad čuju "big bang" odmah zamisle eksploziju kakvu mogu da vide na zemlji... samo što je Big Bang mnooogo drugačiji nego bilo šta što čovjek može da pojmi... toliko je nedokučiv da nema teorije koja opisuje trenutak 0... najbliže što se može doći je 10 na -xx sekundi nakon toga (ne zam sad tačan podatak, ali znam da je xx dvocifren broj, vjerovatno veći od 50.. možda 64... ne garantujem).. a i to je shvatljivo možda za nekolicinu ljudi na planeti.. ostali to možda mogu da opišu matematikom, ali ne garantujem da mogu to na bilo koji način da vizualizuju...

Ikalo

AshPiranha

Errr... ne...

Ajd ovako... uzmi jedan lastiš...
stavi na taj lastiš nekoliko štipaljki, kada rastegneš lastiš videćeš da se sve štipaljke udaljavaju jedna od druge, treća od šeste se udaljava mnogo brže nego treća od četvrte.

Isto važi za bilo koju štipaljku, tj iz perspektive štipaljke X izgleda kao da se one koje su dalje od nje udaljavaju mnogo brže od onih koje su joj bliže.

Ako bi sedeo negde u HUDF-JD2 mogao bi da primetiš da se Mlečni ut sve brže i brže udaljava od tebe...

Ne postoji centar svemira pošto ne postoji ni neka određena tačka u kojoj se desio VP, pošto je prostor nastao velikim praskom.

Mada će možda sve ovo što sam napisao postati glupost kada JWST postane operativan  ;)

AshPiranha

Postade aktivna tema, dadosmo odgovor skoro istovremeno  ;D

AshPiranha

ikalo, postoji teorija, spomenuo sam je u prvom odgovoru, i šta je bilo pre i u trenutku VP.

brane ili p-brane ... uhh... mnogo toga mora da se kuca... koga interesuje evo "kivrdova" za google:

"brane, string, m theory"

ikalo

Slažem se da postoje razne teorije, pretpostavke o raznim mulituniverzumima i tako dalje..

Ja govorim o eksperimentalno potvrđenim stvarima...

Baš sam nedavno pročitao jedan članak o akceleratoru čestica na Long Island-u. Gdje velikim brzinama sudaraju atome zlata i dobijaju kvark-gluon kašu... i pazi šta je otkriveno.. smjesa kvarkova i gluona se ne ponaša kao gas, nego kao tečnost sa jaaako malenom viskoznošću... 

kao što rekoh, eksperimentalno se došlo do 10 na -xx .. meni se po glavi vrti 64, ali možda je to zbog mog bavljenja informatikom (informatičarima su brojevi 2 4 8 16 32 64 128 256 512 i tako dalje, uvijek negdje u podsvijesti)

Ikalo

r2d2

Quote from: ikalo on August 04, 2007, 10:11:08 pm
... pa mnogi ljudi kad čuju "big bang" odmah zamisle eksploziju kakvu mogu da vide na zemlji... samo što je Big Bang mnooogo drugačiji nego bilo šta što čovjek može da pojmi... toliko je nedokučiv da nema teorije koja opisuje trenutak 0... najbliže što se može doći je 10 na -xx sekundi nakon toga (ne zam sad tačan podatak, ali znam da je xx dvocifren broj, vjerovatno veći od 50.. možda 64... ne garantujem)..
Ikalo


evo nadjoh na:http://www.mmilan.com/2007/06/16/prva-tri-minuta/
.........
Na našu žalost priču ne možemo da počnemo od samog početka, od samog rođenja vasione, odnosno od nultog vremena i beskonačne temperature. Iznad temperature od 1.5·1012 K vasiona je sadržala veliki broj čestica poznatih kao pi-mezoni čija težina iznosi oko 1/7 težine neke nuklearne čestice. Za razliku od ostalih nuklearnih čestica pi-mezoni interaguju veoma snažno i sa nuklearnim česticama i međusobno (tačnije rečeno neprekidna razmena pi-mezona između nuklearnih čestica je uzrok za privlačnu silu između nuklearnih čestica u jezgru atoma). Prisustvo velikog broja ovakvih čestica pri ekstremno visokim temperaturama koje su vladale prilikom samog rođenja vasione dodatno otežavaju i onako komplikovan proračun o ponašanju materije pri ovako visokim temperaturama. Sada ćemo početi priču oko jednu stotinku sekunde nakon Velikog Praska, kad je temperatura opala na milijardu stepeni Kelvina, dovoljno ispod praga za pi-mezone, mione i sve teže čestice. Sada krenimo na put kroz prostor i vreme.

Vreme = 0,01 sekunde; Temperatura = 1011 K

U ovom trenutku vasionu je lakše opisati nego što će ikada kasnije to biti moguće...
.....Bez obzira na to što se ekstremno brzo širi sadržaj vasione se ipak nalazi u stanju idealne toplotne ravnoteže. Zbog stanja idealne toplotne ravnoteže sadržaj vasione je podređen isključivo zakonima statističke mehanike i uopšte ne zavisi od onog što je bilo pre (ovim se isključuje postavljanje pitanja - Šta je bilo pre Velikog Praska?). Sve što trebamo da znamo o vasioni u ovom trenutku možemo doznati na osnovu njene temperature.
..............
Pozdrav
(da ne bude zabune Ikalo me sije u svim oblicima poznavanja ove teme, ovo je samo informacija koja nije moja)

mmilan

Bas ste se raspislai ovde, kad sam poslednji put pogledao nije bilo nikoga :)

Vidim da je dosta vec receno, pa da dodam par komentara i ispravki.

Quote from: NASA on August 04, 2007, 08:42:13 pm
jel to znaci da smo u centru svemira pa sve se od nas sklanja?

Primere udaljavanja mogao si da procitas gore,a ja bi samo pomenuo osnovnu osobinu univerzuma - homogenost i izotropnost. Homogensot znaci da su sve tacke ravnopravne i ne postoji nijedna tacka za koju mozes da kazes da je centar niti da se razlikuje od neke druge tacke. Izotropnost ima slicno znacenje ali odnosi se na pravac - u kom god pravcu gledao univerzum je isti. Naravno, oba ova principa vaze na velikim rastojanjima.

Quotekao što rekoh, eksperimentalno se došlo do 10 na -xx .. meni se po glavi vrti 64, ali možda je to zbog mog bavljenja informatikom

Akceleratori su stigli do 10-10 sekunde. Za vece energije (tj. jos mladji svemir) moramo da sacekamo da sastave neku mocniju masinu (npr. da bude gotov LHC :))
Na grafikonu u prilogu pokazana je temperatura, tj. energija, cestica. X-osa oznacava vreme od nastanka univerzuma. Pored linije, koja predstavlja zavisnost temperature od vremena, napisana su ima akceleratora u kojima su ti uslovi eksperimentalno ostvareni i proverena teorija.

Quoteikalo, postoji teorija, spomenuo sam je u prvom odgovoru, i šta je bilo pre i u trenutku VP.
brane ili p-brane ... uhh... mnogo toga mora da se kuca... koga interesuje evo "kivrdova" za google:
"brane, string, m theory"

Cek, cek... teorije koje si pomenuo ne idu pre VP-a, vec se samo jos vise priblizavaju vremenu t=0 (onaj deo na grafikonu gde pise kvantna gravitacija), tj. ove teorije pokusavaju da nadju neko objasnjenje za one energije na kojima ove sadasnje teorije (kvantna fiz i OTR prestaju da vaze). Postoje pokusaji tumacenja vremena pre VP-a ali to nikako nije osnovna namena teorija stringova, brana i slicnih.

Za pocetak ovoliko. Ima ovde mnogo da se kaze, ali idemo redom. Narednih meseci pisem diplomski vezan za kosmologiju, tako da bice price ako bude zainteresovanih :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

AshPiranha

Quote from: mmilan on August 05, 2007, 12:46:39 am

Cek, cek... teorije koje si pomenuo ne idu pre VP-a, vec se samo jos vise priblizavaju vremenu t=0 (onaj deo na grafikonu gde pise kvantna gravitacija), tj. ove teorije pokusavaju da nadju neko objasnjenje za one energije na kojima ove sadasnje teorije (kvantna fiz i OTR prestaju da vaze). Postoje pokusaji tumacenja vremena pre VP-a ali to nikako nije osnovna namena teorija stringova, brana i slicnih.


hmmm... M-t ide pre... (od skora ;) )

Dakle...

Pre VP univerzum je bio sastavljen od 2 potpuno ravne četvorodimenzionalne površine, jedna je naš univerzum a druga je paralelni (skriveni)

u nekom trenutku se paralelni u nekoj random "zatalasanoj" tački spojio sa našim... and all hell broke loose.. VP....
nastade prostor-vreme u kome mi obitavamo...

http://wwwphy.princeton.edu/~steinh/brane.html

http://wwwphy.princeton.edu/~steinh/Discover0204.pdf

Paul Steinhardt / Princeton University


mmilan

Quotehmmm... M-t ide pre... (od skora ;) )

Nekim teorieticarima je bas dosadno :)

Hvala za informaciju i linkove.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

AshPiranha

:) Hvala bogu da im je dosadno... zamisli da je A.A. bio okupiran necim 1905 i od 1907-1915 ;)


r2d2

August 05, 2007, 01:59:55 pm #14 Last Edit: August 05, 2007, 02:25:42 pm by r2d2
Sama priroda explozije kao pojma je veoma komplikovana i u svim meni znanim slucajevima totalno nehomogenizovana. Nehomogenizovana je i po materiji koja ucestvuje u tom cinu a ni po brzinama koje se odnose na neke sfere explozije. Kada ovo iznosim prvenstveno mislim na jednu naucnu emisiju gde su u labaratoriji doveli ogromnu kolicinu energije na cinimi se homogenizovan vodonik i sve to snimili preciznim (brzosnimajucim)kamerama. To je sve radjeno da bi se istarzila priroda svemira (ako sam slucajno pobrkao neke stvari ispravite me). Explozija je cak u prvom momentu izgledala vizuelno tako sto se stvorio spoljni (gusci) omatac koji se jasno video i ravnomerno sirio po obimu mada u nutar te sfere je bila praznina, pa zatim je opet iz centra explozije je krenuo novi talas koji se zamislite odbio od gorespomenutog spoljnog omotaca (i verovatno pokupio neke elemente) ,i po smeru poceo da se vraca ka centru explozije itd itd.. a sve u svemu je cela slika licila na sferne fraktale. Slicne slike (mada ne i iste) sam mogao vidjati po forumu, AM-u i na ostalim sajtovima koji prikazuju slike explozije supernova.... Cak mogu donekle da zamislim exploziju zvezdanog sistema koji je prethodio nasem suncanom. I to je jedan primer da je explozija po svojoj strukturi apsolutno nehomgena (raspored mase elementa(planeta satelita itd ) suncevog sistema, postojanje Kuiperovog pojasa kao moguceg ostatka prvih trenutka explozije (recimo tog omotaca)). Na zalost moje nepoznavanje termodinamike, matematike, strukture cestica je veliko te ako neko upuceniji hoce da  vidi tu gorepomenutu exploziju, pronacicu gde sam to video iseci taj segment i postaviti na forum (naravno trebace mi vremena za to)
---
Sadasnja struktura svemira po onome sto nasi instrumenti mogu da vide je uslovno receno homgenizovana i grubo govereci lici na sundjer koji ima rupe `praznina` i elemente materije izmedju rupa.A mene to upucuje na razmisljanje..
U ostacima explozije i posle mnogo vremena trebala bi da postoji sferni(loptasti) oblik sveukupnog svemira. Mi ga ne registrujemo.. crveni i plavi pomak ne ukazuju na postojanja grupisanih elementa sfernog sirenja svemira u odnosu na neki centar explozije vec samo da se nama vidljivi elemeniti sire u odnosu jedan na drugog, te prostom logikom se (nisam siguran da li se zakljucilo prostom logikom ) da je postojao jedan centar.. ..
---
Takodje sam primetio da opisujuci momente koji su usledili nakon VP-a se uglavnom prica o sirenju svemira, a ne o cinu explozije, mada mi je jasno da su u pitanju Pi-mezoni koji nisu uobicajene cestice.
---
Iz svih ovih cinjenica s kojim vladam (he he nadam se da se nisam previse nalupao iznoseci svoje neznanje) pomisljam da explozija kao pojam nije nikada ni postojala vec da zaista kako svi pisu: svemir je iz jednog momenta ogromne(mozda beskonacne) gustine, temperature,mase itd. poceo da se siri u svim tackama podjednako (na makroskopskom nivou).Naravno to kretanje je krajnje uprosceno prikazano.
Posto je pojam vremena-prostora relativan, to sirenje se odigrava u odnosu na elemente samog svemira. U odnosu na neku prazninu van svemira (posto tako nesto nemoze postojati) svemir se ne siri, on samo postoji u odnosu na nesto sto ne postoji). Sirenje je relativno jer za nekog posmatraca van svemira sam svemir se ne siri vec je isti posto je taj posmatrac nema relativne jedinice kojima bi izmerio sirenje svemira on detektuje samo postojanje u odnosu na nepostojanje.
(mene je dugo mucilo prilikom crtanja u autokedu njegove relativne jedinice. Dovoljno je nacrtati predmek sa nekim dimenzijama. Autokedu je svejedno da li su u pitanju mikroni, stope, kilometri,centimetri, postoji usvojeni kordinatni sistem u odnosu na posmotraca i apsolutne kordinate i svaki objekat je moguce smestiti u prozor autokeda bez obzira koliko je veliki ili mali... ..)
----
Novi podaci pozadinskog zracenja ukazuju da se nesto treba menjati u samoj teoriji vp-a. zar ne....
----
E sad cu ja ko drugar Buca. Delim nobelovu nagradu sa onima koji uspeju da ovo moje lupetanje pretoce u matematiku i zakone statističke mehanike i termodinamike.
----
Pozdarv svima