• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 20, 2024, 05:49:27 pm

Kviz !

Started by mmilan, August 15, 2007, 05:43:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Toma B

Ali zasto si sam odgovorio na svoje pitanje? ???

cola

Pa neko mi rece da posle jednog dana treba da se okaci odgovor...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

r2d2

October 30, 2008, 10:29:12 am #242 Last Edit: October 31, 2008, 09:51:00 am by r2d2
Dobro evo ja cu:
kako se zove (naravno prepostavljeni) najmladji (najnoviji)  krater na mesecu i pre koliko godina se dogodio, i da li mesec jos uvek "vibrira" od udarca?  Ne mislim na nikakav vestacki nacin stvaranja kratera tipa sonde i tako to.
Dovoljno je odgovoriti i samo na prvo pitanje da bi se smatralo tacnim.

r2d2

Evo pomoc
Zahvaljujuci mikroeroziji (koja izgleda ipak malcicice postoji na mesecu) i prelamnju svetlosti o krater o kome je rec moze biti predpostavljani kandiat.

Smatra se da prilikom udara u mesec i pravljenja kratera to mozemo videti i sa zemlje a upravo takav jedan dogadjaj bleskova svetlosti je opisan od strane nekih jezuita 1178 godine.

Posle misije Apolo na Mesecu su ostavljena laserska ogledala i laserom je lako odrediti "vibriranje" I oscilovanje samog meseca tehnikom laserskog odraza. Sadasnje oscilovanje iznosi oko tri metra amplitude i tri godine period, sto opet upucuje na uzrocni udar koji se morao dogoditi siguno u zadnjih hiljadu godina.

Ime kratera je dodeljeno po jednom velikanu nauke koji je bio veoma drzak u odnosu na uvazena naucnoreligiozna misljenja tog doba (mada to vazi za sve velicine)

Advokat


r2d2


Sasa

Da, samo pitanje je neprecizno postavljeno. Na Mesecu se stalno stvaraju novi krateri samo su malih dimenzija (mikrokrateri).

Advokat

Mene je sramota da ja vama postavljam pitanja, pa prepustam postavljanje pitanja Sasi zbog primedbe iz poslednjeg posta.

Predrag

Ma kakva bre sramota, nadji pitanje i pucaj! 8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

November 01, 2008, 07:36:32 am #249 Last Edit: November 01, 2008, 08:36:32 am by r2d2
Quote from: Sasa on October 31, 2008, 11:18:23 pm
Da, samo pitanje je neprecizno postavljeno. Na Mesecu se stalno stvaraju novi krateri samo su malih dimenzija (mikrokrateri).


Koliki najmanju krater možemo da vidimo na Mesecu?
http://www.astronomija.co.rs/suncsist/sateliti/mesec/velicina_kratera/velicina_kratera.htm
Imena kratera se ne daju mikrokraterima?

Pa ne moze mesec da "vibrira" od mikrokratera, valjda.
Termin krater ima u Mesečevoj topografiji vrlo široko značenje. Ipak za ocekivati da pitanje bude sa nekim poznatim i velikim kraterom (22 km), zarad ocekivanog odgovora.

Ipak si delimicno u pravu Sasa moglo je malo preciznije recimo da se doda :potencijlano najmladji krater ciji je udar mozda uocen golim okom. Naime smatra se da prilikom udara nekog nebeskog tela takvih dimenzija mora doci do dizanja ogromne kolicine  fine prasine koja bi se trebalo uociti sa zemlje...

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wfm_giordano_bruno.jpg

Ama samo ti udri prijatelju sa pitanjem bez brige, jer ova igra je edukativnog karaktera !

Advokat

O. K. Koja zvezda u Orionu je vidjena za skori "vatromet"
(od veceras pa u narednih hiljadu godina)?

AshPiranha


Advokat


Sasa

Quote from: Advokat on November 01, 2008, 01:03:19 am
Mene je sramota da ja vama postavljam pitanja, pa prepustam postavljanje pitanja Sasi zbog primedbe iz poslednjeg posta.


Samo napred s pitanjima. Ja očigledno kasnim da postavim neko, pa se nemojte obazirati na mene.