• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Alternativni načini putovanja

Started by ikalo, August 16, 2007, 10:57:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ikalo

Eh, došlo vrijeme da i ja započnem jednu temu. Nisam pretraživao forum, pa se nadam da neće biti dupla.

Evo pitanja:

Koji pogon iz SF svijeta ima najviše šanse da bude prvi ostvaren, odnosno da bude uopšte ostvaren?
S druge strane, koji od SF pogona vjerovatno nikad neće biti ostvaren?

Naravno, ako neko ima razmišljanja o drugim načinima putovanja, nek ih slobodno iznese. Možda nekome damo inspiraciju za dobru SF pripovjetku ili čak roman.

Ikalo

P.S. Ja ću svoja razmišljanja o ovoj temi da dam malo kasnije, dok se rasprava zahukta malo.

mmilan

Moze za nas neupucene u SF link ili spisak SF pogona? :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

ikalo

Ma bilo šta za šta je ikad iko čuo, pročita ili sam razmišljao o tome u časovima dokolice....

Možda da preciznijem definišem na šta sam mislio pod "SF pogonom".

Za potrebe ove teme bi bilo prihvatljivo da je "SF pogon" bilo koji pogon za svemirske brodove koji je pao na pamet nekom stanovniku planete Zemlje a do sad nije konstruisana letjelica koja ga koristi. Pri tome, nije bitno da li je taj pogon negdje upotrijebljen u SF romanima.

Pokušaću u međuvremenu da nešto iščeprkam na wikipediji ili google-u

mmilan

Ok, ja sam mislio da planiras analizu pogona korisnjcenih po razlicitim filmovima/serijama (sto bi mozda isto bilo zanimljivo).

Vraticu se kasnije ovoj temi :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sashastar

Prvo impuls speed pa onda Warp speed

ikalo

Ne bih da zanovjetam, ali mislim da bi zvezdani saša mogao puno više da piše o ovoj temi. Mora da je umor učinio svoje.

ajd da malo i ja proširim temu. Već neko vrijeme razmišljam o ovome kad ništa pametno ne radim.. I što više razmišljam sve mi se više čini da prije nego što bilo šta novo smislimo, moramo prvo da riješimo problem energije i njenog pakovanja u mali prostor.

jako smo daleko od egzotičnijih pogona koji se oslanjaju na prelazak i kretanje po višim dimenzijama, crvotočine i slične stvari. Mislim da će tehnika prvo da se bazira na "klasičnim" načinima kretanja samo sa puno većim ubrzanjima.

Više detalja kasnije, dok se još malo ljudi uključi...


sashastar

Evo ovako u nasoj galaksiji lete brodovi (raznovrsne letelice) po sistemu
stvaranja polja ispred sv.broda tako da to polje sabija prostor u koji
ulazi brod i zbog sabijanja prostora koji se nalazi ispred s.brod
prevaljuje brze prostor kroz jedinicu vremena.
E sad koliki je sabijen prostor ispred s.broda toliko ce i brze s.brod da leti.

Gorivo za stvaranje tog polja se koristi Alfa-kristal.
Alfa-kristal se proizvodi u blizini ogromnih zvezda
ali onih zvezda koji imaju tendenciju da postanu super nove ili
zvezde sa velikom masom ili posebnim sastavom.
Ja sam video jedno takvo postrojenje pored zvezde Betelgeuse ali je bilo
napusteno jer su na tom mestu iscrpli energiju u Alfa-kristale.
A za druge aktivne lokacije nemam dozvolu da kazem.

Dobro ovo je kako je u nasoj galaksiji
a poslecemo da pricamo i malo zemaljski.

Daphne


NShappy

Dobro Saša, sve je to fino, ali kako PRVI put da odemo do tako neke zvezde da nabavimo taj ALFA kristal. Za to će nam trebati neki zemaljskiji pogon. Treba o njemu prodiskutovati.

To što se tiče pogona. A što se tiče odlaska u orbitu, mene baš zanima ta ideja svemirskog lifta. Mada mi ideja ipak malo liči na purpunu ploču ili kosmogenerator. Zaista ne znam da li neko ozbiljan radi na toj ideji. Vidim da i Ameri i Rusi ulažu u nove rakete ali lift se ne spominje.
Nekako mi deluje da koliko god kretanje kroz svemir deluje komplikovano, odlazak u orbitu je još gori. Ne mislim po pitanju složenosti kretanja i navigacije već onako, energetski posmatrano.

ikalo

Sto se orbitalnog lifta tice, ako se o njemu ne zvoni na sva zvona ne znaci da se na njemu ne radi.

Problemi su cisto tehnicke prirode. Mislim, ne mora se izmisljati i otkrivati ni jedan novi zakon fizike.. potrebno je samo da se rijesi problem cvrstoce i elasticnosti uzeta....

naravno, tu su i sitnice tipa zastite od radijacije i sl... ali ako bi se koristio za dizanje tereta, onda to i nije toliko bitno u startu...

s obzirom da je dizanje u orbitu energetski najzahtjevnija etapa bilo kakvog putovanja, ili lift, ili kosmodrom na mjesecu mora da bude prvi ozbiljan korak...

ali to je tek otvaranje svemirskih vrata

Orion

Po meni je moguc warp drive. Negde sam citao, a ako opet naletim na taj text onda cu da dam link, da je grupa naucnika uspela da napravi warp bubble(mehur) ali samo oko atoma ili elktrona-tako nesto. I rekli su da bi za nesto vece bila potrebna nevidjena energija( koju uzgred na Zemlji nepostoji).Nemoramo mi sada da doslovce kopiramo Star Trek, ali nesto slicno. Naravno postoji i antimaterija sigurno postoji onda i neki element(nije bitno u kojem je agregatnom stanju) koji nece reagovati sa antimaterijom. E sada samo da uspemo da dokazemo da postoji odsvemir i eto nas vec do neke zvezde.

sashastar

O svemirskom liftu smo malo diskutovali ovde ko nije video:

http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,515.msg5550/topicseen.html#msg5550

Pogonska goriva:
1. Danasnja tecna goriva i sami znate koliko su neefikasna,mnogo ih treba
nositi,teska su ....................

2. Pogon na nuklearni(atomski pogon) bi mozda bilo donekle resenje
ali verovatno samo za letelice bez ljudske posade.

3.Kretanje letelice na solarni vetar je moguce ali ubrzanja su spora
dok se nebi postiglo mnogo vece korisnije ubrzanje odnosno brzina.
Pritom letelica bi morala da bude veoma laka.

4.Pogon na plazmu ili plazma pogon o tome se mnogo ispituje jer
samu plazmu treba nekako ukrotiti i usmeriti u zeljenom pravcu.
A jos naucnici neznaju sve fizicke zakone koja sama plazma sa sobom nosi.

Treba da napomenem kada bi se i stvorila letelica koja bi imala brzinu bliskoj
svetlosnoj brzini ili bas svetlosnu brzinu da dolazi do ogromnog usporavanja
vremena u letelici tako i tada bi bilo problema za meduzvezdane letove.
Primera radi do Plutona i nazad putnik u brodu sa brzinom svetlosnoj bi mu
proslo nesto oko 8-9 sati ali bi na zemlji proslo oko 25 godina.
Za let prema nekoj obliznjoj Zvezdi bi bio put bez povratka.



Orion

Quote from: sashastar on August 17, 2007, 12:11:46 pm


Treba da napomenem kada bi se i stvorila letelica koja bi imala brzinu bliskoj
svetlosnoj brzini ili bas svetlosnu brzinu da dolazi do ogromnog usporavanja
vremena u letelici tako i tada bi bilo problema za meduzvezdane letove.
Primera radi do Plutona i nazad putnik u brodu sa brzinom svetlosnoj bi mu
proslo nesto oko 8-9 sati ali bi na zemlji proslo oko 25 godina.
Za let prema nekoj obliznjoj Zvezdi bi bio put bez povratka.




Kao prvo nebismo ni mogli da prezivimo putovanje brzinom svetlosti a da nemamo nekakav stit koji bi nas sacuvao od razlepljivanja po zidovima broda.Tako nas taj omotac i trebao zastititi od vremenskog toka. Opet odgovor je WARP.
Kao sto sam napisao warp je moguc ali ne za nesto vece od atoma(barem za sada).

Toma B

Quote from: sashastar on August 17, 2007, 12:11:46 pm
Primera radi do Plutona i nazad putnik u brodu sa brzinom svetlosnoj bi mu
proslo nesto oko 8-9 sati ali bi na zemlji proslo oko 25 godina.
Za let prema nekoj obliznjoj Zvezdi bi bio put bez povratka.


Koliko si siguran u ovo sto si napisao?
Kojom procentom od c ? (100%)???
Pretpostavimo da ce se brod do Plutona kretati 50% brzine svetlosti...
Tamo i nazad trebace mu manje-vise 1 dan (24 sata) , a na Zemlji ce isto toliko vremena proci.

ikalo

Tacno Tomo...

jedino bi na letjelici vrijeme trajalo sporije......

tako da po nasem solarnom sistemu ne bi osjetili previse problema zbog vremenske dilatacije, pod uslovom da se ne pretjeruje u duzini i broju letova pojedinaca