• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Alternativni načini putovanja

Started by ikalo, August 16, 2007, 10:57:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Pre nekolko godina video sam skicu Svemirskog broda koji bi za pogon imao Atomske bombe!
Iza velikog stita aktivirala bi se po jedna atomska bombica i tako postepeno bi se dostogla brzina svetlosti?
Ne ulazim u to kolki bi bio stit i kolki i od cega bi  trebalo  da bude ali me zanima sama eksplozija i da li bi to imalo efekta u vakumu?
Ovde na Zemlji imamo udarne vazdusne talase,toplotne,radioaktivne i svetlosne.Da li bi ista od toga moglo biti iskorisceno u Svemiru?Da li ima neka teorija?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

HM... da li bi radilo ili ne, ne znam.. ali mi se cini jako neprakticno...

Stanislav Lem je u svom romanu Fijasko opisao kako bi se mogli rijesiti problemi vremenske diletacije.

do nekakve vaznemaljse planete su stigli ubrzavajuci, a diletaciju su rijesili tako sto su u povratku trebali da se provozaju pored jedne crne rupe koja bi ih vratila u proslot dovoljno da kad dodju do zemlje, za njih da je proslo jednako vremena kao i na zemlji.

Anitmateriju je jako lako drzati odvojenom od materije.. pretvori se u plazmu i drzi elektromagnetima... Veci je problem kako do antimaterije doci, jer je potrebna ogromana energija da se prozivede u laboratorijama.

Kombinacija jonskog pogona i nuklearnih reaktora bi po meni mogla ipak da bude pogon prve interstelarne automatske letjelice... to je provjerena tehnologija i zauzima najmanje mjesta...

Ikalo

Orion

Quote from: ikalo on August 17, 2007, 06:20:28 pm
Anitmateriju je jako lako drzati odvojenom od materije.. pretvori se u plazmu i drzi elektromagnetima... Veci je problem kako do antimaterije doci, jer je potrebna ogromana energija da se prozivede u laboratorijama.

Ikalo


Ima delova svemira u kojima dominira antimaterija. Moglo bi se iskoristiti nuklearni pogon da se dodje to dog dela svemira.
Mada i nemora. Jednog dana mozda cemo imati dovoljno energije da sami stvaramo antimateriju.

Neko je rekao da atomske bombe se aktiviraju jedna za drugom dok nedostignemo brzinu svetlosti. Trebalo bi puno atomskih ali izvodljivo ALI sta bi odrzavalo brzinu svetlosti?

Kizza

Sad me zanima sta bi se desilo kada bi se aktivirala Atomaska bomba u Svemiru?Cini mi se da su se  Rusi i Ameri ogranicili na
po 6000 bojevh glava?Mogli bi jednu da aktiviraju  iza Meseca pa da izvucemo neke,mozda,koristi?
Opet su Rusi digli strateske bombardere! 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

lako je ubrzati, treba usporiti nakon toga.... znači okrenuti brod za 180 stepeni i bacati atomske ispred dok se ne uspori dovoljno da ga uhvati gravitacija ciljanog nebeskog tijela.

A kad bi naš svemirski brod došao u područje gdje dominira antimaterija (ovo inače nije dokazano i većina naučnika smatra da 99% svemira čini materija) došlo bi do jednog fleša gama zračenja.

a za odrzavanje brzine svjetlosti ili bilo koje druge brzine je dovoljna inercija. Nema vazduha, nema trenja.

držimo se mi malo prizemnije. Za prvi korak nam trebaju ultralaki i ultračvrsti materijali, velika količina energije na malom prostoru i strpljenje.

Ikalo

sale11472

August 18, 2007, 04:17:05 pm #20 Last Edit: August 18, 2007, 04:40:42 pm by sale11472
Quote from: sashastar on August 17, 2007, 12:11:46 pm

2. Pogon na nuklearni(atomski pogon) bi mozda bilo donekle resenje
ali verovatno samo za letelice bez ljudske posade.



Mmmmmm ne vidm odakle ti sad pa ovo ja koliko znam nuklearni pogon se koristi vec decenijama na vozilima sa ljudskom posadom, brodovi sto povrsinski sto podvodni a bilo je montiranja i na avione......stvarno ne vidim neku prepreku da se nuklerani pogon koristi i u svemiru, naravno ako se resi tehnicko pitanje  kako dici toliki teret u orbitu (tj ako napravimo lift)



QuoteKao prvo nebismo ni mogli da prezivimo putovanje brzinom svetlosti a da nemamo nekakav stit koji bi nas sacuvao od razlepljivanja po zidovima broda.


Zasto ??? Mislim ralzepljivanje po zidovima ima veze sa ubrzanjem a ne sa brzinom. Izracunaj sam koliko bi nam trebalo da ubrzamo do potrebne brzine ako bismo primenili ubrzanje od svega 1g (vrlo prakticno posto imas vestacku gravitaciju prema podu)


QuoteStanislav Lem je u svom romanu Fijasko opisao kako bi se mogli rijesiti problemi vremenske diletacije.

do nekakve vaznemaljse planete su stigli ubrzavajuci, a diletaciju su rijesili tako sto su u povratku trebali da se provozaju pored jedne crne rupe koja bi ih vratila u proslot dovoljno da kad dodju do zemlje, za njih da je proslo jednako vremena kao i na zemlji.


I jako brzo po pojavljivanju knjige hipoteza na kojoj je to zasnovano je oborena......

WARP mi i dalje deluje najperspektivnije kada su manje medjuzvezdane distance u pitanju (hint Alcubierre drive mada i to treba jos debelo razraditi...)
Naravno da se radi na tome, radi se, npr http://www.grc.nasa.gov/WWW/bpp/index.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

ikalo

Mislim da je sashastar mislio na pogon na atomske bombe koje se bacaju i eksplodiraju iza broda.

inače, Vojadžeri već uveliko koriste atomske generatore struje.
Malo veći generatori, i jonski pogon neće zavisiti od solarnih krila.

Ikalo

sale11472

Quote from: ikalo on August 18, 2007, 04:49:03 pm
Mislim da je sashastar mislio na pogon na atomske bombe koje se bacaju i eksplodiraju iza broda.



Cak ni u toj varijanti nema nekih prepreka sem cisto tehnicke prirode  a pri tim brzinama brod mora da bude debeloo oklopljen...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

ikalo

Nego...

Šta mislite o crvotočinama i sličnoj egzotici?

Kizza

Da budem iskren ne verujem u njih ali bih voleo da postoje!Stvarno bi bila steta ne obici malo Univerzum!Ko zna sta nas ceka tamo :)?

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

buca

I kada bi taj brod ubrzao do brzine svetlosti ubrzo bi postao radioaktivan iz prostog razloga,cak i izmedju galaksija broj atoma u jednom metru kvadratnom je 3!brod kojim putujemo bi na svom putu udarao u ta tri atoma po metru na ceonoj strani i bili bi muerto za cas!!to bi bilo isto kao kada bi nas atomi bombardovali brzinom svetlosti!Mislim da mi necemo vetovatno putovati brzinama vecim od 70% brzine svetlosti pa i tada koliko energije se iskoristi za dostizanje te brzine toliko ce trebati i za usporavanje!!

Kizza

Hmm.To je jako zanimljivo,stvarno nisam znao da ima toliko atoma.
Nije mi jasno kako fotoni ostaju isti?Da tolke daljine od Kvazara pa do Kvazara a mi ih jasno(cisto) vidimo jer foton ostaje foton???
Idem da spavam,
Sanjacu crvotocinu sigurno ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Zato sam ja i poceo od brzine a ne od alternativnog putovanja.
Jer brzina moze itekako biti opasna u svemiru.
A nisu samo bezaleni atomi problem a sta sa kamencicima , kosmickom prasinom i ostalim .....
Zamislite brod koji juri sa pola svetlosne brzine i naleti na klikercic od kamena.
Bilo bi vrlo busno.

ikalo

sto se tiče kamenčića, posade ISS imaju dosta iskustva sa tim. A ISS se kreće brzinom dosta manjom od brzine svjetlosti.

Bojim se da trenutno nema tehnološkog rješenja na vidiku koji bi omogućio ljudima putovanje van granica solarnog sistema. Meni je često puta padala na pamet jedna analogija sa našom rodnom planetom. Naime, dok nismo savladali letenje, mogli smo se kretati samo površinom planete, i praktično su nam na raspolaganju bile samo dve dimenzije, a treća je praktično bila zanemarljiva. Zbog toga su planine često puta bile nepremostive prepreke. Međutim, kad su braća Rajt konačno dokazala da čovjek može da leti, otvorili su se neki potpuno novi načini putovanja. Brzine su se povećale i počeli smo puno efikasnije da iskorištavamo i treću dimenziju.

Ako bi se dokazalo da postoji još dimenzija pored ove tri prostorne, i ako bi našli način da pređemo u tu 4. dimeziju, mislim da konačno mogli da savladavamo veće udaljenosti. Ali da bi bilo šta od toga došlo, prvo moramo da otkrijemo četvrtu dimenziju (prostornu naravno, ne računam vrijeme...) a to je tek prvi korak... dalje, nek nam je bog na pomoći (ko vjeruje u njega).

Ikalo

sale11472

Eh koliko razne sitne stvarcice koje lutaju svemirom mogu da budu opasne najbolje ilustruje jedna fotografija koju sam svojevremeno video u nekoj space enciklopediji (na zalost vise se ne secam koja je tacno u pitanju ali znam da sam je uzeo iz British Councila). Naime fotografisano je ostecenje na vetrobranskom staklu satla posle udara flekice boje velicine pola milimetra (koja se i otkinula sa istog satla) sliku treba videti ostecenje je kao da je na to mesto udario metak a radi se o cestici koju ovde niko ne bi ni primetio i brzini od svega nekih 20-30 hiljada km/h na vecim brzinama  :-X
Zato i ima vise vere u neke druge nacine putovanja....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D