• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jedno malo nevreme

Started by mmilan, August 20, 2007, 02:32:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

August 20, 2007, 02:32:02 am Last Edit: August 20, 2007, 02:37:55 am by mmilan
Malo mi je bilo dosadno da citam fiziku jonizovanih gasova, o gasnim praznjenjima, munjama i gromovima. Pade na pamet da probam da slikam munje. Evo rezultata mog prvog pokusaja :)

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

mmilan

I jos 4 komada. Imam jos oko 55 fotografija, ali na njima nema munja
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

mmilan

Igrao sma se malo pravljenjem animiranih gifova







http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sashastar

Meni je najbolja IMG_2305 (Large).JPG

SrdjanP

Milane, sjajne su gif animacije!

Evo i mog skromnog doprinosa ovoj zanimljivoj temi.
Uslikao sam ekspoziijom od 15 sekundi munje koje su bile izmedju oblaka jedne olujne noci u Bokokotorskom zalivu.

Sto se mene tice ovo su mi trenutno najbolje slike munja.. nadam se da cu uskoro uloviti nesto kao Janko..    :)
Mada, jedno je planirati iz tople sobe a sasvim drugo kad dodje prava oluja..

Aka

Milane, odlicne su animacije.


sale11472

Ja se eto nadam da ih necu slikati ni uspesno ni neuspesno nadam se lepom vremenu kad budem na odmoru ;D
Inace probajte malo duzu ekspoziciju reko bih da je to Jankov "recept"  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SrdjanP

Quote from: sale11472 on August 29, 2007, 08:44:30 am
Inace probajte malo duzu ekspoziciju reko bih da je to Jankov "recept"  ;)


Jankove slike su sa ekspozicijom od 30 sekundi, ako sam dobro zapamtio. Moj Canon moze maksimum 15 sec. Jeste, lakse je sa duzim ekspozicijama, ali tu postoji opasnost da nebo bljesti od osvetljenih oblaka.

sale11472

Eh secam se jednog tutoriala za fotograisanje munja koji je pocinjao sledecim tekstom:

QuotePhotographing lightning is tough.....

naravno ima i onih koji misle drugacije ali defintivno ti ne olaksava stvar to sto ti je max duzina ekspozicije 15s mada probaj malo da otvoris "blendu", inace na Jankovim fotografijama su same "varnice" preeksponirane pa ih upravo to cini upecatljivim ;).
BTW probaj da eksperimentises sa video snimkom ja eto probao onako iz zezanja telefonom i mogu reci da cu prvom priikom probati isto samo bez zezanja ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ma ne mora da bude dugacka ekspozicija. Munja sevne za delic sekunde , ekspozicija je duga samo iz razloga da je uhvatis, tj. da ekspozicija traje bas tada kad munja sevne. Posto je ekspozicija kod mene 30 sekundi , desi se da nekoliko puta sevne u tom vremenskom intervalu pa se vide nekoliko munja na istoj slici.  To je isto kao kad bih nekoliko slika slozio jednu na drugu.

One munje sa Japetica su sa ekspozicijom od 15 sekundi. Problem mi je bio jedino sto mi taj aparat svaku sliku obradjivao pa za jednu sliku od 15 sekundi treba 15 sekundi za ekspoziciju i oko 20 sekundi za obradu. Tek posle mogu da radim drugu ekspoziciju.  Problem je u tome sto dok aparat obradjuje sliku najlepse munje mi prodju. Sada sa Canonom nemam tih problema. Slikam jednu za drugom i nista ne propustam osim tople sobe. ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Ma naravno najbolje je koristiti "B" opciju ali to je ok samo u mraku ako se radi predvece ili po danu onda upada ona "tough" varijanta ;) mada moze i da se skljoca samo moras biti brz tj vreme reakcije mora da bude ispod 0.2 s a to je tek "tough" ;D

BTW nisi naveo i ostale elementa tj otvor blende i ISO vrednost ili si otvorio objektiv do kraja i spustio osetljivost na najnizu?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

To je digitalni aparat i nema blendu, to on automatski odredi, verovatno. A iso je najverovatnije 200, ako se ne varam.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

U stvari i digitalci imaju otvor blende pa cak i kompakti, samo sto se kod njih to obicno regulise elektronikom tj sam aparat elektricnim komandama otvara i zatvara otvor i to je tako vec duze vreme cak i kada su film aparati u pitanju (ako se ne varam cela Canon EOS serija) ali i dalje mozes da nadjes objektive koji imajuprsten za menjanje otvora blende.......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Obersturmfuehrer

@mmilan
sta kazes na ovu lepoticu :)


NASA

October 24, 2007, 05:30:08 pm #14 Last Edit: October 24, 2007, 05:48:51 pm by NASA
ja sam isto probao da slikam-ali jedino mogu da   uhvatim s mojim nikonom coolpix uz pomoc videa... :-[
jel neko ima ideju kako drugacije?

I da li hocete da napravim temu da se postavljaju sve slike oblaka,munja,nevremena...