• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Google Earth - Google Sky

Started by AshPiranha, August 23, 2007, 05:43:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AshPiranha

August 23, 2007, 05:43:22 am Last Edit: August 28, 2007, 08:27:39 pm by Sich
Većina vas verovatno zna šta je Google Earth,
osim što možete gledati klasične snimke, postoje i layeri sa fotkama Meseca i Marsa.
Najpopularniji layer među stargazerima je verovatno light pollution map. (potražite na earth bbs-u)

Google je upravo izbacio update (4.2) i dodao potpuno fantastičnu stvar: Google Sky
(mnogo je kasno (rano) da bih popisivao šta sve može da se vidi, ...kada ustanem ako me neko ne prestigne.
pogledajte na sajtu  ;D ;D ;D

Software je naravno džaba i može se svući sa: http://earth.google.com/earth4.html





sashastar

With about a hundred million stars and two hundred million galaxies, Sky in Google Earth lets you explore the heavens like never before.

Mislim da malo preteruju.

SrdjanP

Quote from: sashastar on August 23, 2007, 11:39:21 am

Mislim da malo preteruju.



Ne. Sve izgleda fantasticno. Obratite paznju na umetnute slike HST-a. Cesto je potrebno da zumirate i da zumirate i da zumirate i da zumirate kako bi dosli do vidnog polja Habla a tu vas ceka prelepa galaksija ili maglina..

r2d2

August 23, 2007, 04:32:52 pm #3 Last Edit: August 23, 2007, 07:45:03 pm by r2d2
prva liga, topla preporuka

sashastar

U svakom slucaju Astronomija sa ovim dobija.
Iako i dalje mislim da je ovo prevelik zalogaj ipak ce to u zavisnosti od
same baze podataka i kvaliteta trebao bi biti jedan veliki planetarijum.

sashastar

Evo i TV mediji sta kazu:

Najpopularniji u svetu pretraživač interneta Gugl nudi razne korisne besplatne programe, kao što su program za obradu fotografija Pikasa (Picasa), program za snimanje i montažu zvuka Odasiti (Audacity) ili program za osmatranje zemlje sa manje ili veće visine, nazvan Gugl ert (Google Earth).

Zadovoljivši se zemljom, Gugl je svoju sposobnost pretraživanja preneo i na nebo, pa od danas korisnici interneta mogu da iskopiraju i instaliraju novi program nazvan Gigl skaj (Google sky).

Poput programa za pretraživanje i osmatranje zemlje, u kome geografske lokacije mogu da se posmatraju sa manje ili veće visine, Gugl skaj omogućava posmatranje neba sa manje ili veće udaljenosti. Kada u programu za osmatranje zemlje nađete određenu lokaciju na njoj, dovoljno je da kliknete na dugme za nebo.

Umesto dole, ka zemlji, vaš pogled će biti upravljen ka nebu i svemu što može da se vidi sa te lokacije. Dugmetom za zumiranje možete da se približite nebeskim telima, da ih okrećete i posmatrate u odnosu na druga tela. Opcija za svemirski teleskop Habl daje snimke napravljene tim instrumentom.

Snalaženje olakšava to što su sva nebeska tela jasno obeležena. Klikom miša na određeno telo otvara se prozorče sa dodatnim informacijama. Nije teško zamisliti koliko bi ovaj program mogao da bude koristan školama i nastavnicima u radu sa decom. Gugl kaže da je program sastavljen uz pomoć više od milion fotografija napravljenih raznim naučnim instrumentima širom zemlje.