• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

sirenje svemira

Started by tachion, December 01, 2004, 11:10:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

 jel ste se nekad zapitali sledece:
posto se svemir siri,ne kapiram, u okviru cega se to siri?sta se nalazi izvan granica svemira?
ja sam dobijao odgovore da se siri "u okviru nicega" ili da se siri u okviru neke energije,ili ko zna cega vec.
ali dobar je trip.
medjutim,odgovor na to pitanje verovatno nikada nece biti poznat.

trenutan model sirenja je inflatoran,dakle,ono sto sam ja mogao da cujem na predavanjima je da trenutno najrealnija teorija je da ce svemir nastaviti sirenje neverovatnom brzinom,i da ce za oko 22 milijarde godina prosto puknuti,ondnosno eksplodirati,i poceti da se urusava.
jel cuo neko nesto o ovome?

Miranda

 I ja isto mogu da ti kazem sta ce da se desi za 22 milijarde godina..... :lol:  :P  

Sasa

 
QUOTE (tachion @ 1. Dec. 2004., 23:01)
jel ste se nekad zapitali sledece:
posto se svemir siri,ne kapiram, u okviru cega se to siri?sta se nalazi izvan granica svemira?
ja sam dobijao odgovore da se siri "u okviru nicega" ili da se siri u okviru neke energije,ili ko zna cega vec.
ali dobar je trip.
medjutim,odgovor na to pitanje verovatno nikada nece biti poznat.
[/quote]
Logicka greska nas Zemljana. Navikli smo da je sve u necemu. Ali to je samo nase, zemaljsko iskustvo. Svemir sireci se stvara prostor. Izvan svemira ne postoji prostor, pa prema tome svemir se ne siri u okviru neceg. Nema neceg.

tachion

 Sasa: da li iz tvog stava da se izvede zakljucak da zapravo nema nicega van granica kosmosa - znaci NISTA?

dobro,tacno je da ljudski um ne moze u potpunosti da shvati ovakve pojmove tipa "nista" "svemir" "beskraj" i slicno,ali ne mogu da se slozim da postoji NISTA u bukvalnom smislu te reci.
da li smatras da postoje bica u kosmosu koja mozda i ne prave takvu logicku gresku,tj. mogu da shvate sve?

Sasa

QUOTE (tachion @ 5. Dec. 2004., 20:56)
Sasa: da li iz tvog stava da se izvede zakljucak da zapravo nema nicega van granica kosmosa - znaci NISTA?

dobro,tacno je da ljudski um ne moze u potpunosti da shvati ovakve pojmove tipa "nista" "svemir" "beskraj" i slicno,ali ne mogu da se slozim da postoji NISTA u bukvalnom smislu te reci.
da li smatras da postoje bica u kosmosu koja mozda i ne prave takvu logicku gresku,tj. mogu da shvate sve? [/quote]
Pazi:

Ukoliko postoji samo jedan univerzum, onda je logicno da izvan njega nema NISTA. Ili ako i ima, onda ces ti opet da pitas: A u cemu je to? I tako onda ide u beskonacnost. A onda ces opet da pitas kako je moguce da je nesto beskonacno?

:)

Postoje i druge teorije. Po nekima postoji vise univerzuma, mozda i beskonacno mnogo... U tom slucaju nas univerzum je u necemu.

Ali, pazi, ja se ne razumem u to. Pravi odgovor teba potraziti od nekog kosmologa, ili u nekoj knjizi.

2. Besmisleno je da ja nagadjam sta mogu neka druga bica. Tj. nemam nista orignalno da odgovorim.

P.S. Ne znam zasto ne mozes da prihvatis NISTA.  

Miranda

 Ma mi smo uceni tom logikom i kraj.... Kako ce neko meni neko da objasni to NISTA...?

tachion

 smatram da u ovoj dimenziji(moglo bi se reci svemiru) ne postoji ni pojam "beskonacnost",kao ni "nista",jer je rec o konacnim stvarima.
znaci,mozda postoji u nekim drugim nivoima stvarnosti(recimo,van granica kosmosa),ali ovde je to totalno nepojmljivo,i kao takvo jednostavno NE POSTOJI.

karl segan je dao dobar primer u knjizi "kosmos"-ona prica sa dvodimenzionalnim ljudima,sta bi se desilo kada bi dvodimenzionalnog coveka na trenutk izvukao u trodimenzionalan prostor,za koji on nije imao predstavu do tada .posle vracanja na staro,taj isti covek ne bi umeo recima da opise trodimenzionalan osecaj.sto znaci,da recimo,mozda postoji pojam beskonacnost,ali se ne moze opisati recima,i zato on za nas ne postoji,odnosno u nasem okruzenju.


Rufushi

 Razmisli o ovome: tvoja energija za procesiranje informacija je konacna. Tacno ili ne? Ako je konacna, onda ti nikad nisi pojmio nesto bez kraja, ili beskonacno, ili nesto bez oblika, ili nesto bez sadrzaja, ili nesto sa cim se ne moze racunati, ili nesto ne-prebrojivo, ili nesto sto ne postoji kao objekat vec samo kao promena bez kraja, ili nesto sto nema ni malo ni veliko u svojim svojstvima, ili nesto sto iskazuje slobodnu volju (napredno znanje), ili nesto sto moze da asimilira svojstva promene (napredno znanje), itd. isl. Iako nisi pojmio, prema uslovima misaonog eksperimenta, ti si moguce sve to video pa cak i doziveo :-)) Sad bih se zapitao, kakav je utisak to na tebe ostavilo i kako ces to upotrebiti u zivotu?

Iz ove price vucem razne komentare. Recimo evo prvi: manesh me svega toga da nesto ne postoji ili da je sve konacno.

Sto se tice 3D prostora: ako naucis tenzorski racun onda zaista nije problem da "imas u vidu" kad god to pozelis prostor 5x8x99x1000x88x65 ili bilo kakav ko zna kako iskrivljen i zavrnut prostor koji jos uz to pravi i ringispil i pada u crnu rupu. Sto se tice toga da to zamislis to mozes da pitas one jarane na Tibetu koji meditiraju, mi pak mozemo da radimo nesto konkretno sa tim cudnim prostorom. Dakle, matematicki jezik je adekvatno kodirao informacije i one sada mogu lepo da stanu u tvoje konacno procesiranje. U svakom trenutku svaki dogadjaj ima beskrajno mnogo instrukcija koje su potrebne za kodiranje. Kada izaberes neke i postignes cilj to je onda dosta dobro.

Svemir, kosmos, svet i univerzum su jedan isti izraz i misli se na nesto beskonacno. Vise svemira takodje se odnose na nesto beskonacno. Dakle, pitanje je kako ti pises algoritam za pravljenje jednog beskonacnog svemira.

10 print "infinite universe"
20 goto 10

Kada porastes onda ces napisati senzacionalan algoritam i videces beskonacnost u njemu, barem dok se neki E.T. ne pokenja po tvom algoritmu. Mi ne zivimo u nekoj narocitoj senci barem utoliko sto mi rasvetljavamo neke stvari koje ranije nismo zapazali... dok poimanje i dalje ostaje samo na Tibetu. Ali tamo je -50  

Sich

 
QUOTE (Sasa @ 6. Dec. 2004., 14:05)

P.S. Ne znam zasto ne mozes da prihvatis NISTA. [/quote]

A ja ne mogu da shvatim kako mozes da shvatis "nista".
Covek kao misaono bice to ne moze da shvati. Moze da prihvati ideju toga i da neki nacin to sebi pojasni, ali ne i da shvati.

Lep je primer definicija reci svet. Definicija sveta je: svet je sve sto postoji. Ok, to iskljucuje mogucnost postojanje bilo cega vise. Zncci besmisleno je pitanje sta je posle, iza, iznad toga i slicna pitanja. Medjutim, da su ljudi to tako prihvatili zdravo za gotovo, mi bi i verovatno mislili da je zemlja ravna ploca, u centru univerzuma... Ljudi su tezili da provere sta je iza sveta i to ih je guralo u nova otkrica.
Ali ono sto je sad bitno nisu mogli da svet sve sto postoji, pa su tezeci da dokuce sta je iza otkrivali nove stvari. To sto su oni otkrivali nove stvari ne govori da je definicija rec svet losa, vec da je njihovo znanje o tom svetu bilo malo. Pa tako zeleci da znaju sta je iza otkrivali su nove stvari o tom svetu.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

tachion

 Rufushi: Na pitanje kako cu da upotrebim u zivotu ukoliko sam  shvatio beskonacnost,odgovor je:mozda nikako,a mozda i poprilicno.zavisi iz kog ugla gledas.
mada, za ovaj drugi deo,sto kazes o 3D prostoru,nisam bas najbolje razumeo,zato sto koristis drugaciju terminologiju od mene,koju (mozda) ne mogu da shvatim.
ako si hteo da kazes da je relativno kako ko dozivljava beskonacnost,ili na koji nacin pise formulu za beskonacnost,onda u redu.na tibetu verovatno razumeju nad-dimenzionalne pojmove,ali verovatno je to slucaj i sa mnogim produhovljenim ljudima drugih religija.
medjutim,dobar je tibet,ok je.
Sich:naravno,bitna je zelja i zainteresovanost,jer bez toga nema novih otkrica. i zato,mozda je dobro postaviti,odmah i sada,pitanje:sta lezi iza granica svemira? ko moze da objasni to RECIMA,a ne da ima objasnjeno u svom umu.to je glavni fazon.  

Miranda

QUOTE (tachion @ 19. Dec. 2004., 21:17)
pitanje:sta lezi iza granica svemira? ko moze da objasni to RECIMA,a ne da ima objasnjeno u svom umu.to je glavni fazon. [/quote]
 :(  :(  Ne moze niko da nam objasni.... :(  :(  

tachion


Sich

QUOTE (tachion @ 26. Dec. 2004., 20:46)
moze [/quote]
ovo je misnjenje koje je poduprto zaista dobrim argumentima :D
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

tachion


Miranda

QUOTE (tachion @ 26. Dec. 2004., 20:46)
moze [/quote]
Pa kazi onda ko?