• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

multiverzum

Started by tachion, December 01, 2004, 11:20:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

 voleo bih da mi neko kaze nesto vise o teoriji multiverzuma.koliko je to u naucnim krugovima prihvatljiva opcija?
ako ima neogranicen broj univerzuma koji nastaju iz tog maticnog ,time je na neki nacin objasnjen nastanak i naseg kosmosa.zar to nije trazenje lakog odgovora na pitanje koje nija bas toliko jednostavno?
znaci,da li postoji i vise tih multiverzuma,i kako oni nastaju?

da mozda nije rec o paralelnim svetovima?mozda je neko imao iskustvo te vrste...?ili ideju.

Sich

 Pa to su sve egzoticna razmmisljanja.
Poznat je recimo petodimenzionalni multiverzum sastavljen od brana koje osciliraju. To je ideja Paula Steinhardta
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Rufushi

 Iz principa neodredjenosti i prirode talasne funkcije u najgrubljem smislu koji se eksperimentalno potvrdjuje, jos od 50-tih proslog veka se u kvantnoj fizici veruje u postojanje mnostva svemira jer svaka cestica ima mogucnost visestrukih putanja koje su sve tacne u nekoj meri. Ta "mera" zavisi od eksperimenta: to moze biti oblak verovatnoce atomskih i molekulskih orbitala a moze biti i mogucnost iliti dogadjaj koji pripada drugom mogucem svemiru. Iako kvantna desavanja ukazuju na druge svemire ona ih ne otkrivaju direktno za sada, vec logicki, tj. analogijom.  

Sich

 Da, vidis, dobro rufushi kaze. Vazno je napmenuti da postoje 2 potpuno razlicite vrste multiverzuma.
Jedna vrsta je povezana sa sredingerovom jednacinom i govori da svako telo ima ima vise mogucih "sudbina" i da se svakom dogadjaju univerzumi razdvajaju na paralelne. Poznata je prica o sredingerovoj macki. Da je ne pricam celu (ako je potrebno ispisacu) jer je poprilicno poznata, a tu u jednom univerzumu je macka ziva, a d u drugom nije. Ono je vise filozofija a fenomenalni faq o ovome se nalazi na: http://www.anthropic-principle.com/preprints/manyworlds.html

Drugi miltiverzum je vise naucni, ali i dalje u domenu spekulisanja jer ne postoji mogucnost empirijske provere. A osnovna ideja je da postoji vise svemira i da smo mi u jednom od nih. Tu sad postoji puno interpretacija. ima i vrlo zanimljivih.
A ono stro je interesantno to je da je prvi na tu ideju dosao SF pisac u jednom od svojih dela. Rec je Michaelu Moorcocku i delu Ethernal champion
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter