• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nemojte molim Vas!

Started by Kizza, September 12, 2007, 10:15:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ikalo

mjesto gdje se desava razdvajanje nije toliko bitno...
bitno je da se čestica i antičestica kreću u suprotnim smjerovima... ka crnoj rupi i od nje... a razdvajanje se dešava negdje izvan horizonta događaja, znači izvan granice odakle nema povratka...

e sad... meni je logično ovo...
od gama fotona nastane par čestica antičestica
a) čestica završi u crnoj rupi, a antičestica naleti na drugu česticu parnjaka i napravi novi gama foton
b) antičestica završi u crnoj rupi a čestica nastavi dalje...

U prvom slučaju se desi to da u stvari, kad gledamo sumarno, jedna čestica nestane iz svemira (to jest, završi u crnoj rupi)... a u drugom slučaju se od jednog gama fotona stvori čestica.. a druga polovina energije završi u crnoj rupi... tako ispada da crna rupa ne "isparava" nego joj se i dalje povećava ili masa ili energija....

Ikalo

buca

Ali sva masa oko horizonta dogadjaja ide spiralnom putanjom ka njemu cak i na velikoj daljini u centru spiralnih galaksija se nalaze crne rupe i sva masa galaksije se okrece oko nje zar bi jedan mali komadic materije iso suprotnim smerom?bitno je jer crna rupa usisava materiju tj.pravi smesu materije koja je kompaktna i homogena tj.jedan dzinovski atom koji se vremenom povecava usisavanjem energije i materije i na kraju se stvori big beng tj.novi pocetak vodonika kao proizvod eksplozije gigaatoma (smela predpostavka koja ima logike)sta mislis o ovome?

r2d2

September 15, 2007, 03:31:49 pm #17 Last Edit: September 15, 2007, 03:48:54 pm by r2d2
U trenutku dok polovina cestice (il anti cestice svejedno)  koja je stvorena se krece od crne rupe, dozvoljeno je da se jedno kratko vreme krece brze od svetlosti zbog same prirode neodredjenosti. te tako ona bezi bez obzira na horizont dogadjaja ili gravitaciju.

Informacije o telu koje je upalo u crnoj rupu, hm, su svedene samo na masu i temperaturu valjda.
znaci u crnu rupu nije upao pera detlic vec telo mase 300 gr i temperature 22 c.

A u AM-u pise sledece:

"Najjaci argument za postojanje crnih rupa je taj da ako verujemo u Veliki Prasak, onda moramo verovati i u crne rupe, jer su oni deo iste teorije. Crne rupe, kao i Veliki prasak, jedino imaju smisla ako se objasnjavaju kombinacijom Ajnstajnove opste teorije relativnosti i kvantne mehanike, gde Ajnstajnova teorija objasnjava pojave velikih razmera i potpuno je determinisana, a kvantna mehanika svet u malom koji sve objasnjava u okvirima verovatnoce, a ne tacno odredjenih vrednosti. Naucnici pokusavaju da dodju i do objedinjenja ove dve grane fizike, tzv. teorije svega (theory of everything) i da na taj nacin proniknu u mehanizam ovih nedovoljno objasnjenih stvari."

http://www.astronomija.co.rs/dubokisvemir/cnrerupe2/stajecr.htm

Sto znaci ako se obori teorija velikog praska automatski se obara i teorija o crnim rupama i jos poneke ....
Adio

Kizza

Procitao sam clanak "Da li Crne Rupe uopste postoje"u najnovijem broju AM i vidim da su i dalje ostali stari problemi :o
Ja sad moram postaviti nova pitanja i voleo bih "realane" odgovore:

a.Na svim umetnickim slikama Crne Rupe su prikazane sa akrecionim diskom,prividno tanakim i dosta je "ravan",zasto?
b.Pod uglom od 90 stepeni iz Crne Rupe izlaze jedan nasuprot drugom dva ''mlaza" materije,zasto?

Ako je to umetnicko vidjenje zasnovano na oblicima Galaksija i Zvezdanih sistema mislim da je pogresno jer Crna Rupa
usisava sve oko sebe sa svih strana a ne samo u odredjenom delu.Ipak je slivanje vode u slivnik izvedeno u jednoj ravni
a meni je logicno da bi u bestezinskom stanju se napravio mali "tornado "oblik jer kohezione sile izmedju molekula vode bi bile jace
i privlacile bi jedna drugu!Verovatno bi i materija neke Zvezde bila tako usisana :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Stvarno mi je nejasno kako uopste nesto moze da izlazi iz Crne Rupe  na njenim suprotnim krajevima i to u mlazevima,ako se ne varam skoro brzinom svetlosti ??? ??? ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Quote from: Kizza on September 15, 2007, 11:49:58 pm
a.Na svim umetnickim slikama Crne Rupe su prikazane sa akrecionim diskom,prividno tanakim i dosta je "ravan",zasto?


Probaću da odgovorim samo na ovo pitanje.

Supstancija od koje je sastavljen akrecioni disk upada u crnu rupu spiralno, imajući neku periferijsku brzinu (promenljivu od tačke do tačke). Kao posledica toga nastaje centrifugalna sila koja teži da "razvuče" "materijal" diska.

Mi smo u osnovnoj školi imali neku napravu; ne znam joj ime, ali ću pokušati da objasnim kako je funkcionisala. Reč je o jednoj elastičnoj a čvrstoj metalnoj elipsi, koja je mogla da rotira oko vertikalne ose, odnosno oko svoje manje ose, i to različitim ugaonim brzinama. E, sad, ako vrtiš elipsu polako, ona je relativno malo deformisana. A ako je zavrtiš brže, ona počinje da se zbog centrifugalne sile rasteže po velikoj osi.

Ista priča sa oblikom Zemlje, formiranjem planetarnih sistema, upadom "materijala" u crnu rupu... Zapravo, kod crne rupe priča je kudikamo komplikovanija (kao prvo, nije reč o kružnom, nego o spiralnom kretanju), ali bi trebalo da je princip isti :)

Kizza

Ajde i da bude tako ali zasto onda nema akrecionog diska i za mlazeve?Ispada da Crna Rupa ne "vari" neke materijale pa ih izbacuje u veoma pravilnim smerovima?Koliko pitanja....... :(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Hm, ne znam :(

Mada, čini mi se da su tako prikazivali i pulsare...?

sale11472

Quote from: Kizza on September 16, 2007, 10:18:05 pm
Stvarno mi je nejasno kako uopste nesto moze da izlazi iz Crne Rupe  na njenim suprotnim krajevima i to u mlazevima,ako se ne varam skoro brzinom svetlosti ??? ??? ???


Ajd opet da se malko umesam ;)

Otkud ti da nesto uopste izlazi iz Crne Rupe ???

To bi bilo otprilike kao kada bi vrdio da je npr Vojadzer uleteo u Jupiter i onda ga je ovaj izbacio na novu putanju ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Sale 11472,prelistaj novu Astronomiju!Jos 1971 Stiven Hoking je ustanovio da se Crne Rupe okrecu ogromnom brzinom i da prividno
stvaraju oko svog "ekvatora" i prave  Akrecionog disk od zvezde koju usisavaju.Opet na svojim "polovima" u ogromnim mlazevima izbacuje materiju i X zrake.
Nenormalno da je ovo jedino moguce ako one uopste postoje :-[
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Kao sto rekoh akrecioni disk je van CR,  isto vazi i mlazeve.
Dakle u pitanju je materija koja se krece oko Crne Rupe, grubo govoreci pre nego sto u istu udje (akrecioni disk) ili zbog ubrzanja koje dobija prolazi pored iste (mlazevi), a ne materija koja je usla u nju pa je ova izbacuje. Jednom kada nesto upadne u Crnu rupu nema napolje (uz izuzetka Hokingovog zracenja ali to je nesto drugacija prica procitaj sa http://www.astronomija.co.rs/dubokisvemir/cnrerupe2/termodinamika.htm jednostavno objasnjenje).
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ocigledno da ih umetnici lose prikazuju?Ako Ja dobro shvatam Crna Rupa ima ogromnu moc privlacenja i nije mi jasno koliko mozes biti udaljen od nje da bi uopste mogao ici tamo amo ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?


sale11472

Quote from: Kizza on September 26, 2007, 07:31:58 am
Ocigledno da ih umetnici lose prikazuju?Ako Ja dobro shvatam Crna Rupa ima ogromnu moc privlacenja i nije mi jasno koliko mozes biti udaljen od nje da bi uopste mogao ici tamo amo ???


Pa tovec yavisi od mase.... nista drugacije od bilo kog drugog tela sve dok ne dodjes na odredjenu daljinu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vlajkoni

Skoro je izašao rad profesora Arlie Petters-a i studenta Marcus Werner-a pod nazivom "Seeking Objects 'Weirder Than Black Holes".
Link:
http://news.duke.edu/2007/09/nakedsingular.html

U radu se razmatra mogućnost da singularitet crne rupe može da postoji i ogoljen. Naime, ukoliko je ugaoni moment crne rupe veći od njene mase singularitet može da ostane ogoljen.