• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

zivot u svemiru

Started by tachion, December 13, 2004, 12:07:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

  :huh:  :blink:  :unsure:
dakle,
hajde da sublimiramo kakvi su uslovi potrebni za nastavak zivota na planetama>

ono sto sam ja cuo,pre svega,potrebno je :
-da planeta bude na odstojanju od 0,8 do 1,5 AJ(mozda ne bas toliko) od zvezde
-masa zvezde treba da bude izmedju 0,4 i 1,33 sunceve.
-nagib ose ne sme da odstupa od zemljinog,za nekoliko procenata
-da u planetarnom sistemu  postoji planeta tipa jupitera,koja privlaci planetoide
-planete se ne mogu javiti u elipticnim galaksijama

ekipa naucnika je dosla do proracuna da su sanse da se stvori sam od sebe (inteligentan) zivot 1:x na 243,sto je manje od ukupne materije u kosmosu.znaci,njihov zakljucak je da je rec o bozanskom uplivu.

jel ima neko jos nesto da doda?ili da opovrgne.

Miranda

 Pa pazi to je potrebno za zivot kakav mi poznajemo....sto ne znaci da ne postoji nekakav drugi, mozda inteligentniji, zivot kome odgovaraju sasvim drugi uslovi.....?

Dule_smor

 drejkova jednacina, ali to je sve u domenu pretpostavki

Sich

 Manje vise to su ti uslovi. Za prvi formulisao bi ga drugacije. Rastojanje os zvezde na kojem je voda u tecnom stanju. ANravno to rastojanje zavisi i od atmosfere planete pa je taj region malo fleksibilniji.
NIje mi jasno zbog cega je potreban uslov o nagnutosti u odosu na ravan orbite koji je slican zemljinom?

A da se planete ne mogu javiti u elipticnim galaksijama mi deluje vrlo netacno
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Pa valjda godisnja doba, ali mislim da je to nebitno za nastanak zivota.A sve ovo je samo nagadjanje, naravno da mi ne znamo broj planeta koje bi odgovarale, mozemo samo da procenimo, a kako je govorio jedan profa:"Postoje male lazi, velike lazi i statistika":)))

tachion

 proverena informacija da u elipticnim galaksijama se ne mogu javiti planete - bar tako kaze stiven hoking u knjizi "kratka povest vremena."
sto se tice nagnutosti,ne znam zasto,zaboravio sam,ali sam tako cuo na predavanjima.
rastojanje od zvezda na kojem je voda u tecnom stanju ti je upravo ovo sto sam rekao - od 0,8 do 1,5 AJ.

Miranda

 Ja mislim da su to nagadjanja....ipak mi je malo nerealno da ne moze biti planeta u elipticnim galaksijama....

tachion

 planete se ne mogu formirati u elipticnim galaksijama.ne znam zasto,zaboravio sam razlog.osim sto sam citao kod hokinga,slusao sam i na predavanjima.
zapravo,planete se mogu formirati u samo 20% prostora od galaksije,uglavnom u delu gde se mi nalazimo,znaci na ivici diska.

Sich

 Uh, ja sam poprilicno siguran da gresis u vezi planeta u elipticnim galaksijama. toliko siguran da bi mogao i da se kladim (pa i sa hokingom:) ).  razumem zasto je manje moguc zivot na nakoj planete u elipticnoj galaksiji u odnosu na spiralnu, ali ne i  da tamo uopste nema planeta.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 Inace mi nismo bas na ivici diska, negde smo na 7/10 od centra
a i na ivici diska nema formiranja planeta jer je to region siromasan metalima (u astronomiji metali se nazivaju svi elementi tezi od helijuma)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

tachion

 znam da nismo an ivici diska,ja se nisam najpreciznije izrazio,ali hteo sam da kazem da samo u 20% prostora galaksije se mogu javiti planete,otprilike tu gde smo i mi.
e sad,mozda sam ja i pomesao,sto se tice pitanja - da li se planete ne mogu javiti,ili  mozda zivot.
u svakom slucaju,siguran sam za elipticne,bar sam ja tako cuo.