• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"misterije"

Started by tachion, December 19, 2004, 09:01:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

  :D  :blink:  :unsure:

covek na mesecu,lice na marsu,kanali,piramide postavljene u polozaj zvezda, deseta planeta...samo su neke od misterija koje okupiraju ljubitelje astronomije,ali i misterije.

recimo,vrlo interesantno pitanje je da li je covek uopste bio na mesecu,ili da li su nil amstrong i baz oldrin prvi koji su sleteli,ili je to ucinio neko posle. jer,ako dobro pogledamo neke pojedinosti vezane za njihovo putovanje,mozemo da se zapitamo koliko je to bilo realno.prvo,kako je moguce da se vijori americka zastava na mesecu,kad nema vetrova?dalje,na nekom kamenju je uoceno da su poput rekvizita iz studija oznaceni slovima i brojevima,kao uputstvo gde da se postave.onda, kako je moguce da su celokupnu operaciju izveli do savrsenstva precizno,ako se uzme u obzir da je to prvi poduhvat te vrste,a i znamo koliko je bilo problema te vrste na MIRu.Fotografije nisu ostecene od kosmickog zracenja,sto je takodje malo verovatno.

lice na marsu - slucajnost ili ne?prirodna pojava ili vestacka.
kanali na marsu - u pocetku se smatralo da je rec o vanzemaljskim civilizacijama,koja je ranila postojala tamo,ili je mozda jos uvek prisutna,te je nmeki entuzijansta koji je proucavao teleskopom povrsinu marsa sve kanale detaljno nacrtao i napravio mapu povrsine marsa.Medjutim,kasnije je to opovrgnuto,otkricem boljih teleskopa.

oblast 51 u novom meksiku,gde su navodno vidjeni NLO-i,da li je i to fantazija ili stvarnost?a takodje, uhvaceni su i neki snimci nepoznatih objekata na mesecu ,prikazano je na Diskaveriju.Venera je cesto izjednacavana sa NLO-ima.

dakle,danas se zna da su neki od ovih tzv. misterija bili obican proizvod ljudske maste,ali mnoge jos uvek nerazotkrivene pojave ulivaju nadu i uzbudjenje da u svemiru postoji jos inteligentnih bica slicnih nama...
mada,nije sve pitanje postojanja drugih bica u svemiru (covek na mesecu,piramide,deseta planeta..).dobro,mozda sam u ovom trenutku nesto i zaboravio,ali ovo je sustina.

sta vi mislite o ovome,jel imate jos neki "misticni" primer? licno bih voleo da se jednom za nesto utvrdi da nije samo tema za zutu stampu,nego da zaista i postoji.  

Miranda

 Sto se tice Meseca vec smo potezali to pitanje....pa mozes pogledati ovde Da li je covek bio na Mesecu...?...naravno dalju diskusiju mozemo uvek nastaviti... :D

Sto se tice lica sa Marsa....ja ipak mislim da je slucajnost,jer kad se pogleda izbliza ne izgleda tako precizno....

Za kanale si vec rekao....ne verujem da su vanzemaljci tu umesani...

oblast 51.....pa ne znam....verovatno da je to donekle istinito....mnogo se pominje te tema ali ja i dalje ostajem pri svom stavu! Dok ne vidim vanzemaljca svojim ocima NE VERUJEM da postoje..... B)

Pozdrav...

SrdjanP

QUOTE (tachion @ 19. Dec. 2004., 20:52)
da li su nil amstrong i baz oldrin prvi koji su sleteli,ili je to ucinio neko posle. [/quote]
Posle ove dvojice je jos neko bio na Mesecu?!  :o
Ne verujem ja u to..

tachion

 e,nisam video ovaj topic "da li je covek bio na mesecu",tek sada.
no,i pored cinjenice da su ljudi,navodno,imali 6 sletanja na mesec,od toga 12 ljudi je hodalo povrsinom,veliko je pitanje sta je tu istina.

bas je bilo skoro na diskaveriju,u vezi te teme.njima je velika dilema zasto se rusi nisu bunili,odnosno opovrgavali tvrdnje amerikanaca,kada su u to vreme bili u losim odnosima.

Miranda

 Kad je to islo toliko njih na Mesec....? To su kao neke tajne misije ili...? :huh:  

Dule_smor

 Kakve tajne misije, zvanicno je bilo 6 sletanja apola na mesec, po dva coveka-12 ljudi na mesecu.

Miranda

 Pazi kad ja nemam pojma da su oni hodali po Mesecu.....al sam ja neki astronom.... :blink:  

Sich

 Ne, ne, oni su pre skakutali nego sto su hodali
A i to je vise astronautika. Ima za tebe nade jos ;)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

QUOTE (Sich @ 27. Dec. 2004., 21:17)
Ne, ne, oni su pre skakutali nego sto su hodali
A i to je vise astronautika. Ima za tebe nade jos ;) [/quote]
Dobro je....mislio sam da cu biti ban-ovan :D  

tachion

 Miranda,ti si najjaci lik,samo nastavi ovako.

Miranda

 Hehe...sad jos uhvatite da me zezate...... :D  :D Sad cutim i trpim....  :)  

luna

 U Maliu, drzavi na zapadu Afrike, zivi mali narod Dogona. Dogona danas ima manje od 500 hiljada. Zive u stenovitim brdima i na obroncima planina. Bave se ugalvnom zemljoradnjom i lovom.
          To je vrlo stari narod. Dogoni su poznati jos od antickih vremena kao dobri poznavaoci Suncevog sistema i po nekim  pretpostavkama njihova astronomija je stotinama godina starija od stere egipatske. Medjutim glavni verski ritual Dogona je vezan za zvezdu Sirius. Vrhunac religiozne ceremonije desava se svakih 60 godina, u vreme kada se na njihovom nebu pojavi Sirius izmedju dva planinska vrha. Tada se mladici povlace u izolaciju i razgovaraju posebnim, tajnim jezikom. Dogoni veruju da su pre 3000 godina njihov narod posetila amfibijska bica sa Siriusa.
           Svoja ucenja o astronomiji i Siriusu poverili su francuskim antropolozima koji su ih posetili 1930. Izmedju ostalog ispricali su im da u blizini Siriusa postoji jenda neobicna zvezda. Zvezda ogromne gustine i velike mase.
           Danas znamo da oko Siriusa kruzi zvezda velike gustine i mase - to je Sirius B. Ali, kako su Dogoni od davnina mogli da znaju za nesto sto je tek moderna astronomija otkrila? To niko ne zna.

Eto je misterija! ;)

Dule_smor

 E o ovome sam i ja gledao na tvu cini mi se bas odavno.Znam da mi je privuklo paznju odmah.Elem, to sve jeste lepo pod udlovom da je zaista tako...ko bas sa sigurnoscu moze da dokaze da su dogone znale za sirius b pre nego sto su ga moderni astronomi otkrili...ako zaista jesu svaka im cast:).Inace mislim da je klark u toj prici nasao inspiraciju za ramu.