• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Uticaj temperature na ogledalo

Started by geolog, December 22, 2004, 07:57:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

geolog

  Postovani!

Nedavno sam po uzoru na Sky Window napravio konstrukciju koja je skoro identicna onoj koja se prodaje u Americi. Nabavio sam pokretno ogladalo dimenzija 200 x 250 mm, sa aluminiziranom prednjom povrsinom koje reflektuje svetlost u dvogled (10x50) pricvrscen na stalak.  Primetio sam da se na ovako niskim temperaturama slika cesto kvari (verovatno deformacija ogledala na niskim temperaturama), a tokom pola sata otprilike pocinje da magli. Interesuje me, posto je moje ogledalo ograniceno samo sa dve bocne strane sa metalnim ramom, a sve ostale povrsine su slobodne (ogledalo pozadi je potpuno slobodno i ne naslanja se ni nasta), da li bi situacija bila bolja da ogledalo celom duzinom lezi na nekoj podlozi (recimo limena povrsina ili je potrebno da to bude termicki izolaciono sredstvo kao sto je drvo, plastika i dr), te da li bi se na taj nacin njegovo reagovanje na temperaturu bilo manje i samim tim upotreba bolja.
Unapred zahvalan na odgovoru!

Rufushi

 Jooooj.... to ne bi trebalo da bude. Cak se u najboljim opservatorijama hladi tecnim azotom... Naravno to nije zbog osobina materijala vec da se sprece fluktuacije i infracrveni fon. Elem, mozda ogledalo bas bas ne valja.  

Sich

 Moze nesto slicno da se desi ako je gradijent temperature izmedju pocetne temprerature ogledala i spoljne temprerature okoline kad izneses instrument veliki.
Pokusaj da postepeno snizavas t ogledala, a ne naglo. Prvo predsoblje, pa u hodnik, ako treba i u podrum, pa tek onda napolje
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

geolog

 Dakle, koliko sam razumeo smatrate da ogledalo moze da bude slobodno, tj. ne mora biti pricvrsceno za neku cvrstu podlogu, vec je dovoljno da bude obuhvaceno tankim metalnim ramom sa obe bocne strane kao sto je slucaj kod mene? Zaboravio sam da naglasim da je ogledalo debljine 3 mm!
Samo da naglasim da je gledanje sa ovim sistemom nesto sto svakako trebate isprobati - fantasticno je!