• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posle studija

Started by Djorvoz, December 26, 2004, 08:55:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

 Kakvi su i izgledi da se posle studija zaposlim u inostranstvu. Viza nije problem: Dobijam Austrijsko drzavljanstvo.

Sich

 Sanse uopte nisu lose.
Viza u sustini nije problem.
Vec oprobani recept koji fino pali je na postudiplomske studije u inostranstvo, a posle s tim nije problem zaposliti se.
S tim da se razlikuje odlazak na postdoc u usa i u zapadnu evropu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

 Pitanje:
Kakve su sanse za buduci posao i karijeru u astronomiji?

Odgovor:
Veoma je tesko znati ili cak zamisliti jer se mnogo toga moze dogoditi.
Mnogi astronomi ce otici u penziju tokom sledecih 20 godina, sto ce napraviti mesta
za astronome nove generacije.
Mi ipak nikada necemo dostici tacku gde ce svako ko zeli da postane astronomer i zavrsi studije sa Ph.D. biti u mogucnosti da nadje dugotrajno i stalno zaposlenje.
Astronomija je jednostavno previse popularna u poredjenju sa brojem sigurnih i stalnih zaposlenja u vladinim laboratorijama i akademijama.
Trenutno postoji tri puta vise Ph.D astronoma nego sto ima zaposlenja za njih.
Ja ne vidim da ce se ovaj trend mnogo promeniti sledecih decenija. Mladi Ph.D ce morati naciniti teske odluke nakon sto dobiju svoje zvanje 10 godina posle zavrsetka srednje skole, dok njihovi "neastronomski" prijatelji zaradjuju veliki novac baveci se necim drugim.

dr. Sten Odenwald
astrofizicar i glavni naucnik Raytheon corp. pri NASA "Goddard Space Flight' centru.