• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo osmatranje

Started by Marcony, October 15, 2007, 09:00:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marcony

Konacno mi se ukazala prilika da bacim pogled kroz novi teleskop. Za prvi put to je bio Mesec, a uhvatio sam i Jupiter!

Ocekivao sam da cu videti ovako nesto


ali nisam...video sam Mesec dosta dobro...otprilike ovako



sto ce reci da mi verovatno treba i bolji okular kao i Barlow 2x.

Gde to mogu da nabavim? I koliko moze da kosta?

sashastar

Neznam sta ce drugi reci ali meni je odlicno  :)
Nadam se da ces dobiti od Astrofotkasa dodatne informacije.

Marcony

Cekaj, cekaj...nisam ja ovo slikao...samo sam hteo da docaram kako sam video Mesec veceras. Polako...prvo da se prilagodim sa teleskopom, pa ce biti i slikanja  :)

sashastar

O da,da ovako si otprilike video ili hteo da vodis ma nije problem.

Boki Aristarh

Čestitam Marcony na prvom posmatranju! Za onakav view Meseca treba ti okular mnogo kraće žižne daljine i Barlow i odlični uslovi koji se ne mogu ostvariti iz BG-a. Moja procena je da bi se tako videlo sa nekih 400x pri extra dobroj atmosferi! Obzirom da okular koji ti imaš (inače je sasvim o.k. kvaliteta) daje nekih 50x povećanja tako se i vidi. Okulari koji imaju makar kakav kvalitet su od 50 do 100 EUR-a.
Clear skies.

sale11472

Dobro za Mesec ali kako je izgledao Jupiter ???

Sa druge strane ponesi taj teleskop  negde van grada pa prosaraj malo po objektima dubokog neba ipak su to primereniji ciljevi za ono sto trenutno imas, naravno ne ocekuj da vidis ono sto je snimljeno Hablom ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Jupiter... bela lopta i oko njega par sitnih tackica. Naravno, ne ocekujem slike sa Habla   :)
Ovo je sa povecanjem od 50x. Nabavicu jos neki okular pa cu onda javiti kakvi su utisci.

Problem je sto vozim motor, a ne kola pa tesko da mogu da odem van grada... za sada.

AshPiranha

Umm... iz grada mozes sasvim lepo da vidis 'rpu DS-ova, pocnes od m31 pa udri... :)

Koji deo grada? Ako hoces mogu da svratim neko vece sa barlow-om i nekim okularima pa da vidis kako izgledaju i DS i planete (pre nego sto qpis).


sale11472

Ajd dosapnite i meni kad to budete radili da i ja vidim ;) ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Drugo gledanje...

Veceras se konacno razbistrilo nebo, pa smo devojka i ja odlucili da bacimo pogled.

Vracajuci se sa Slavije, prepoznao sam Orion i (cini mi se) Kasiopeju.
Mislio sam da odem na spavanje, ali, bacivsi pogled kroz prozor vidim Orion!!! I to iz centra sa svim ovim svetlima.
Brze bolje smo stavili teleskop, okrenuli i nadjem Orionovu maglinu. U pocetku bese mutno i nejasno, ali kako se ogledalo
aklimatizovalo na spoljasnju temperaturu tako je slika postajala bolja.

Sirijus se odlicno vidi, Betelgesa takodje, a onda je u jednom trenutku naisao i Mars!!! Sa povecanjem od 50x ne deluje nista posebno,
ali polako... bice :)

Taman da legnem, bacim jos jedan pogled na Stelarium, da vidim sta mi je jos u vidnom polju, kad ono...Plejade!
Lepo izgledaju u traziocu, a jos lepse na velikom ogledalu :)

Devojka se smrzla u sobi, pa je legla, a ja sam jos pod utiscima. Odoh i ja sada da spavam,
a vama svima zelim laku noc.

sale11472

A Holmesa si zaobišao ??? Pa i to je impresivan prizor koji se i golim okom vidi, a Persej je visoko tako da ni grad ne predstavlja preveliku prepreku ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Tek sam se ujutru setio da je kometa u okolini Plejada   :(
Nadam se nekom vedrijem vremenu ovih dana!

Marcony

Vedro je nebo veceras pa eto prilike za osmatranje!!!

sale11472

Na žalost kometa više nije tako impresivna golim okom se iz grada ne vidi a uspeo sam svojevremeno da je vidim čak i iz Francuske ulice (uži centar Beograda za one koji nisu upoznati) u dvogledu je bila veeeeelika bleda mrlja .....
No nema veze poželećemo joj sretan put i sačekati da ponovo ovako zasija za nekih stotinjak godina ;D ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Pitanje...

Gledao sam sinoc Mars po onom vedrom nebu, ali sve sto sam mogao da vidim (sa bilo kojim uvecanjem, od 50 do 200) je bela lopta.
Nikakvi detalji.
Da li to moze biti zbog zagadjenja u centru grada ili zbog lose kolimacije teleskopa?