• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo osmatranje

Started by Marcony, October 15, 2007, 09:00:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pavdu

Pre će biti da je smetao Mesec jer je bio jako blizu Marsa, a kad uzmeš i to da je bila i mala magla (bar kod mene) onda se skoro ništa ne može videti (a to znači i da se Mars može videti kao bela lopta (ili loptica))...

A možda i nisi lepo izoštrio...  :P
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

AshPiranha

Sinoc je bilo odlicno nebo (i pored punog meseca) :)

Posmatrano:
Saturn (+Titan i Rhea), M78, M42, Double Cluster.

Mars kao bela lopta? Da li si siguran da si okrenuo teleskop ka Marsu? ;) Morao bi da bude narandžast/crven. A detalji se standardno slabo vide... treba ti manji teleskop :)

sale11472

Pa ne znam, bilo je dosta neke izmaglice koja je još više pogoršavala efekte Meseca, mada moguće da je to bilo nešto lokalno....
E sad da je stvarno bilo sjano i bez meseca i Duble i M31 bi morali da se vide golim okom mislim kod mene pošto je sinoć nestalo struje u celom kraju...
Ja na to standardno reagujem tako što automatski dohvatim dvogled i izađem napolje pa sam tako i sinoć bacio pogled na M31, M42, M45 itd i naravno Mesec  :)

Što se Marsa tiče pa sa tim teleskopom bi moralo da se vidi bar nešto od detalja doduše i meni je jako sumnjivo da je bio bele boje ipak se i golim okom vidi da je crven....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Sta drugo moze biti belo i loptasto?!   :)

AshPiranha


Pavdu

Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Marcony

Sirius je dosta nisko, a ja sam ipak gledao dosta visoko. Vidim Mars na nebu, crveni se po malo, ali kroz teleskop slabo. Mozda sam omasio za koju zvezdu?!

sale11472

Tja Beta Bika je bila relativno blizu ali ako si to pomešao sa Marsom defintivno premalo posmatraš kroz svoj teleskop ;D Nego eno Bobo je postavio svoj izveštaj tek da vidiš taje sve moglo da se vidi  ;) OK on koristi Pentax APO od 105 mm a i vidi više nego mi ali opet nešto slično bi morao i ti da vidiš...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Pa ipak vidim razliku izmedju zvezde i planete!!!
Sad sam opet probao. Bela lopta. Gledajuci u nebo vidim crvenkastu boju, ali kroz teleskop samo belo.

AshPiranha

Quote from: Marcony on January 23, 2008, 11:29:13 pm
Pa ipak vidim razliku izmedju zvezde i planete!!!
Sad sam opet probao. Bela lopta. Gledajuci u nebo vidim crvenkastu boju, ali kroz teleskop samo belo.


Nesto se tu temeljno ne slaze... ;)

Ja sam upravo zavrsio sklapanje montaze (rasklopio, podmazao, dotegao), pa cu sad da odem da proverim :)

eto mene za ~1-2h :)

mravic

To se desava kada je svetlosna moc teleskopa dosta velika, treba mu vece povecanje da bi izgubio na svetlosti pa ce se i boja razaznati. Ja sam malopre gledao i tek tamo preko 150 puta je Mars narazndzast.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

AshPiranha

... narandzast.

Marcony gleda sa 200x na 175mm, morao bi da dobije boju.


evo slike od pre par min ;)

Marcony

Jel' moguce da nije dobro kolimiran, ili druga stvar koja mi pada na pamet je da sam u centru, u ulici gde su svi moguci autobusi pa je zagadjenje ogromno?

sashastar

Zato se mani Marsa on je jako tezak za osmatrnanje a kamoli za slikanje.
Treba imati cudoviste od teleskopa i dobre uslove da bi se nesto postiglo.


sale11472

QQ sad i Mars postade težak za posmatranje, šta bi tek onda moglo da se kaže za neki od M objekata OK Heršel 400 lista je verovatno neizvodljiva bez bar metarskog teleskopa.....
Eh  pa šta to može da bude teško u posmatranju jedog od najbližih i najsjajnijih objekata koje se vide na noćnom nebu????
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D