• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

CERN

Started by tachion, December 26, 2004, 10:48:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

 sta se desava u cernu?od kakvog znacaja je taj projekat,sta pokusavaju da postignu,kada pocinje sa radom...
procitao sam da su nasi usli sa nekim delom,koji je vredan 300.000 sv. franaka,da bi mogli u narednih 20 godina mogli da prisustvuju programu.

Maxscope

 Trebao bi biti zavrsen tokom sledecih nekoliko godina.
Hadron Collider ce biti najsnazniji akselerator cestica na svetu i preuzece projekat koji se trenutno radi u "Fermi National Accelerator Laboratory" a koji vrsi eksperimente trazeci odgovor na pitanje" "zasto materija ima masu".
Ne mogu ti nesto detaljnije napisati jer ja zaista nemam nikakvog interesovanja za fiziku, niti znam o ovoj temi.
O ovom akseleratoru sam eto sticajem okolnosti procitao clanak u jednom magazinu upravo danas.
U sustini fizicari iz ove Fermi laboratorije pokusavaju da pronadju gde zapravo da vrse potragu za necim sto se zove "Higgs boson" a za sta veruju da snabdeva sve cestice sa masom. Pise dalje u clanku da su isti fizicari vrsili eksperimente sa "quark-om" teskom verzijom osnovnih cestica koje sacinjavaju nukleus atoma i da su rezultati pokazali da je masa quarka veca od predvidjene sto bi moglo uticati na promenu cele teorije kako su cestice povezane jedna sa drugom.
Ujedno isti testovi su im pomogli da dobiju bolju ideju gde da traze Higgs boson.
Tu se i pominje Hadron Collider koji bi trebao sve ovo preuzeti od Fermija.

tachion

 dobro,u svakom slucaju,dovoljno si odgovorio,jasno mi je o cemu je rec.
nego,
jel mogu tamo da naprave neku glupost,da dodje do stvaranja kvantne singularnosti,koja nece moci da se izkontrolise...i tako da izazovu opstu katastrofu?