• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta vas najvise fascinira dok gledate kroz teleskop?

Started by Zika, October 22, 2007, 11:40:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zika

Wow, nisam ni sanjao da je Aldebaran deo Hijada. A toliko puta sam ga posmatrao. Svaki dan naucis nesto novo.  ;D

Hoce li neko da gleda Ceres novembra? Magnituda ce mu biti 7.2, sto nije lose, ali moracu da se pomucim da ga pronadjem.

I kad smo vec kod asteroida (pa dobro, stara skola  :D), koje ste posmatrali? Ja sam jedino video (bar se nadam da je to to) Vestu... tragao sam za Palas ali nikako nisam mogao... a ima jos nekoliko primamljivih do kraja godine, ali ja sam se odlucio samo za tata-matu, Ceres  :)

Toma B


Bobo

Mislim da Aldebaran zapravo nije dio Hijada, samo se slučajno nalazi u tom smjeru.

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Putokaz?  :D To je kao da kažeš da je Jupiter dobar putokaz za njegove satelite  ;D

Dušan


sale11472

Quote from: Bobo on October 28, 2007, 10:51:23 pm
Putokaz?  :D To je kao da kažeš da je Jupiter dobar putokaz za njegove satelite  ;D


A zar nije ??? ??? ???
Ja eto uvek prvo nađem Jupiter pa tek onda lovim njegove satelite, gde li grešim ???
Eh jednog dana u dalekoj buducnosti ni meni više neće trebati "putokazi" ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Ja obično kad nađem Jupiter onda istovremeno nađem i njegove satelite  ;)

sale11472

Pa lepo kažem "putokaz" ;D
Nego da ne ružimo više temu....

Iskreno ovo pitanje me je malo inspirisalo da razmislim pa mi je palo na pamet da sakupim listu objekata koji su onako baš za posmatranje dvogledom, mada otvoriću novu temu o tome kad budem stigao....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Zika

Aha, za uzivanje u pogledu dovoljan je i dvogled... dobro, ne zivim vise u zgradi pa ne mogu da gledam u susedne zgrade ali... ;D moze i u nebo...

U mom slucaju, dvogled ili teleskop, potpuno je isto. Imam dvogled koji uvelicava 30 puta, a najmanje uvelicanje na teleskopu mi je 37x cini mi se, a uz to je stabilnije zbog tronozca. Tako da u zadnje vreme za nebo preferiram teleskop, a dvogled mi je za zemaljsku plocu  ;D

Sasa

Dok gldeam kroz teleskop mene najvise fascinira teleskop.

AshPiranha

Kada izvadim okular i vidim svoju zenicu u centralnom krugu....  ;D ;D ;D ;D

Dušan

Da imam teleskop u ovom trenutku bi me najviše fascinirala kometa 17/P Holmes...  ;D

Toma B


Stojanov

QuoteAldebaran nije zvezda u jatu Hijade.

Zaista ?!?!?!?
Obrazlozi tu tvrnju...


Ljudi moji, o cemu to raspravljate?! Aldebaran se fizicki ne nalazi u tom jatu pa tako i ne moze da bude deo njega , on je samo alfa Tauri.