• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta vas najvise fascinira dok gledate kroz teleskop?

Started by Zika, October 22, 2007, 11:40:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Dušan on October 30, 2007, 08:51:12 am
Da imam teleskop u ovom trenutku bi me najviše fascinirala kometa 17/P Holmes...  ;D


Prilično fascinantna i kroz običan dvogled ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Quote from: sale11472 on October 30, 2007, 03:23:42 pm
Quote from: Dušan on October 30, 2007, 08:51:12 am
Da imam teleskop u ovom trenutku bi me najviše fascinirala kometa 17/P Holmes...  ;D


Prilično fascinantna i kroz običan dvogled ;D


A i bez dvogleda.

sale11472

Jes vala kad god uspem da je vidim kroz oblake...
Samo nikako da stignem kući na vreme tj dok se ja dočepam dvogleda oblaci se navuku >:(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Zika

Evo, veceras sam ugrabio malo vedrog neba da posmatram Ceres. Nisam bas fasciniran   :-\ Trebalo mi je sat vremena samo da ga lociram, kad ono samo mutna crvenkasta tackica. A ja ocekivao vanzemaljce i svemirske brodove  ;D Ali dobro, bar sad mogu da ga skinem sa spiska. Jos samo Mars decembra, i dosta je za ovu godinu.

sale11472

Ovaj a što čekaš Decembar za Mars ??? Sem ako nemaš pouzdane informacije da će Decembar biti vedar  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Zika

Pa kad sam uvrnut  ;D Volim kad magnituda bude najveca moguca u toku godine, a tad ce Marsu da bude -1.6. U stvari to je nebitno, mogao bih vec sad, ali nema veze. A ionako zimski meseci su uvek bolji za neke stvari koje nisu vidljive u sred leta (kao Sirijus npr.)

Secam se kad sam nekoliko noci za redom ustajao pred zoru da posmatram Veneru, i toliko sam se cudio sto mi je slika tako mutna, kad ne bi trebalo. Dok nisam primetio da u stvari gledam Sirijus a ne Veneru  ;D Pa desava se. I letos kad sam hteo Mars, zalepio sam se za Aldebaran, al' ovaj put sam odmah ukapirao da je rec o zvezdi.

Ima nas svakakvih  8)

sale11472

Eh pa nije to najbitnije ;)
Kod Marsa moze jako bitno da bude vreme na istom, kod Venere faza itd itd.

Treba koristiti svaku vedru noc (ja opet gledao Holmesa veceras ;) iako vidljovost bila   :-X )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Zika

Pa da, citao sam da je za Veneru i Merkur mnogo bitnija faza jer su unutrasnje planete, ali za Mars mi zaista nije bitno vreme na njemu. A i hladno je pa malo da razvucem sve to. Oktobra sam se prehladio jer sam pet sati jedne noci proveo na terasi.

Primetio sam da se dosta govori o toj kometi Holmes. Nisam bas ljubitelj kometa, vredi li nesto pogled? Mada iskreno, nijednu kometu nisam ni gledao kroz teleskop. Vise volim da jurim putnicke avione. ;D

Najvise volim da gledam planete, njihove satelite i asteroide, cak vise i od galaksija i nebula, tako da bas nisam upucen u komete.

Dušan

Quote from: Zika on November 13, 2007, 10:33:18 pm
Pa da, citao sam da je za Veneru i Merkur mnogo bitnija faza jer su unutrasnje planete, ali za Mars mi zaista nije bitno vreme na njemu. A i hladno je pa malo da razvucem sve to. Oktobra sam se prehladio jer sam pet sati jedne noci proveo na terasi.

Primetio sam da se dosta govori o toj kometi Holmes. Nisam bas ljubitelj kometa, vredi li nesto pogled? Mada iskreno, nijednu kometu nisam ni gledao kroz teleskop. Vise volim da jurim putnicke avione. ;D

Najvise volim da gledam planete, njihove satelite i asteroide, cak vise i od galaksija i nebula, tako da bas nisam upucen u komete.


za Mars i spoljašnje planete je važno da su u opoziciji...

pogled na 17P i te kako vredi... još ako znaš priču šta joj se desilo i kako je tekao njen život u poslednjih pola meseca onda će te još više fascinirati... još ako znaš da joj rep otpada...

sale11472

Quote from: Zika on November 13, 2007, 10:33:18 pm
ali za Mars mi zaista nije bitno vreme na njemu.


Čekaj kako nije eto na Letenki (pogledaj Radanov izveštaj) pogled na Mars je bio  ::) pošto se zbog globalne oluje na njemu nije videlo ništa a kada je gore "lepo" vreme možeš da vidiš kojekakve sitnice polarne kape itd. (a i roveri rade bolje pa im zelimo vedro nebo ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D