• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li ce udariti....?

Started by Miranda, December 27, 2004, 07:00:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miranda

 Sve to zavisi od jacine udarca.....mislim da bi imalo uticaj samo kad bi udario u Mesec....

luna

 Ne znam bas,ponekad mi se cini da je sve tako nesigurno pored svih tih silnih asteroida,kometa..a opet od kada se posmatra nebo nisam cula da je ikad doslo do neke znacajnije promene!Bar u nasoj okolini!

luna

 Zar ne mislis da bi pomeranje orbite nama najblizih planeta moglo da utice na zemlju.

Miranda

 Stvarno ne znam tacno da ti kazem da li planete imaju nekog medjusobnog uticaja(mislim da nemaju).....Ovo i mene zanima pa da sacekamo nekog ISKUSNIJEG da nam kaze..... :)
Pozdrav....

Sich

QUOTE (luna @ 8. Jan. 2005., 17:36)
Zar ne mislis da bi pomeranje orbite nama najblizih planeta moglo da utice na zemlju. [/quote]
Pre nego sto nesto kazemo na ovo pitanje da se vratimo ne nesto ddrugo.
Ajde, sta mislis, koliko bi trebalo telo da bude veliko pa da promeni uocljivo (znaci moze biti i jako malo) putanju neke planete??

Imaj na umu da pricamo o velicini objekta koje pripada Suncevom sistemu tako da ne moze da ima vecu relativnu brzinu u odnosu na planetu od 80-tak km/s

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

AstroTeta

 
QUOTE (Sich @ 8. Jan. 2005., 21:49)
QUOTE (luna @ 8. Jan. 2005., 17:36)
Zar ne mislis da bi pomeranje orbite nama najblizih planeta moglo da utice na zemlju. [/quote]
Pre nego sto nesto kazemo na ovo pitanje da se vratimo ne nesto ddrugo.
Ajde, sta mislis, koliko bi trebalo telo da bude veliko pa da promeni uocljivo (znaci moze biti i jako malo) putanju neke planete??

Imaj na umu da pricamo o velicini objekta koje pripada Suncevom sistemu tako da ne moze da ima vecu relativnu brzinu u odnosu na planetu od 80-tak km/s[/quote]
Dok nema nikoga...hajde da malo lupetam...a onda da begam...

Recimo,da meni pada na pamet Njutnov zakon opšte gravitacije...
Ako govorimo o sunčevom sistemu i uzajamnom privlačenju...i ovo što nas muči...i formuli iz koje se vidi da to figurira: upravo proporcionalno masama i obrnuto proporcionalno kvadratu njihove udaljenosti...da ne ulazim u detalje,prosto onako laički zaključujem...
Pa se tako valjda, sve u sunčevom sistemu vrti u " u svojim orbitama"...
Pa tako onda idem dalje...i mislim da bi nešto onda moralo da poremeti odnose...da bi to izašlo iz orbita...ne vidim šta bi to moglo biti...

Da li je onda uopšte moguće da dodje do promjena orbita?...






Miranda

 Pa dobro,razmatramo mogucnost da se to desi.....mozda jednog dana......Al ja opet mislim da planete nemaju medjusobnog uticaja jedna na drugu.....da li gresim?

AstroTeta

 
QUOTE (Miranda @ 9. Jan. 2005., 11:36)
Pa dobro,razmatramo mogucnost da se to desi.....mozda jednog dana......Al ja opet mislim da planete nemaju medjusobnog uticaja jedna na drugu.....da li gresim?[/quote]
A pokušavam i ja da nešto  mislim, Miranda...i upravo mislim da  zbog toga izmedju aktera u "sunčevom sistemu" i nema,za sada mogućnosti, nekog "bliskog susreta"...koje bi poremetile orbite...mase su iste,udaljenosti iste...brzina onog nečega što bi to poremetilo ne prelazi 80 km/s...ali šta bi to moglo poremetiti orbitu,bilo koju,...to je pitanje čini mi se...i kako?...

AstroTeta

Sich

 Pa imaju planete malog uticaja jednu na drugu, i to je uglavnom jupiterov uticaj. Ali naravno to je izuzetno slaba interakcija.

Ono sto je najverovatnije da strefi zemlju su asteroidi i komete. Tako da smo dosli do precnika objekata koji ne prelazi oko 100km, a za velike objekte bi se smatrala i tela precnika 1km

Ali recimo ne postoji nacin da znamo koliko bi moglo da postoji nekih usamljenih planeta u galaksiji koje su izbacene iz nekih sistema
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

luna

 Danas je na HRT-u bila vrlo poucna emisija na temu katastrofe koje nam prete.Gostovao je akademik Vladimir Paar koji je izmedju ostalog govorio u vezi ove teme koju sam postavila.Njegovo misljenje je da je mala verovatnoca da nas udari asteroid,i da u tom slucaju postoji jako dobra odbrana,nuklearne rakete koje ce razneti ili skrenuti putanju asteroida(i nek sad neko kaze da nuklearno naoruzanje lose :D )Po njegovom misljenju mnogo vecu pretnju predstavljaju planete u nasem sistemu.Naime i Njutn se bavio tom problematikom i plasio se toga da bi Jupiter  u svojoj putanji koja je  peridicno opasno blizu Saturnove mogla da utice na Saturnovu putanju,cime bi bio poremecen ceo suncev sisitem!Inace gravitacije planeta uticu jedna na drugu.E sad moje skromno misljenje u vezi udara asteroida u neku planetu iz naseg sistema-moguce je da neki asteroid svojim udarom ubrza ili uspori rotaciju neke planete,zar nebi samim tim uticao i na njegivu gravitaciju?

Miranda

QUOTE (luna @ 9. Jan. 2005., 17:57)
Inace gravitacije planeta uticu jedna na drugu. [/quote]
Kako to uticu...?

luna

 Pa ne znam kako ,zato sam i postavila to pitanje.Ja sam o tome nesto citala ali davno ,samo mi je ta cinjenica ostala u secanju.Posto je i Vladimir Paar u okviru svog izlaganja rekao da sile gravitacija sunca i planeta zajedno drze planete na mestu na kojem su ,onda je to sigurno tacno.Nisam nigde uspela da pronadjem nista o tome ali ako uspem pisacu!

Sich

 To neki apokalipticni akademik :)
Samo, kao sto rece njutn se mozda bojao. Danas nema takve bojazni.
Ajde malo da porazmilsimo na ovu temu, recimo ovako. Ako posle 4 milijarde godina nije poslo do kolizije izmedju planeta zasto bi mu pa sad doslo???
da nije malo naivno

drugo, gravitacija ne zavisi od rotacija
i jos, stopa rotacije bi se mogla zanemarljivo promeniti posle takvog dogadjaja (ipak je energija rotacije ogromna) a i sama rotacija ne utice na putanje objekata
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

luna

 Nije on apokaliptican,stavise on tvrdi da je strah od asteroida neosnovan.Ovo je izneo samo kao vecu verovatnocu ,to i eksploziju super nove u nasoj blizini!Covek je kuler :D kaze -sve ce to bog resiti!
Zanimljivo mi je koliko astronoma spominje Boga.Kako ga vi zamisljate ako ga zamisljate uopste?

Sich

 neosnovan, pa koliko belega na licu zemlje ima. heh, neosnovan <_<
sto se tice supernove, e to je jos manja verovatnoca da supernova bude toliko blizu da izazive neko masovno izumiranje

Spinoza rece, bog je priroda.
mada ga ja ne zamisljam, zar ima za tim potrebe??
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter