• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li ce udariti....?

Started by Miranda, December 27, 2004, 07:00:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nexus 6

  :unsure:  :blink: Ja se izvinjavam ali nisam bas do kraja saznao o cemu se radi (evo sada znam, hvala za info.) pa sam napisao sta sam cuo....ali hvala bogu ljudi koji znaju o cemu se radi su razjasnili stvari !!!
Jos jednom se izvinjavam na pogresnoj interpretaciji vesti !!! :(  

luna

 Mozda bi marino mogao da nam objasni nesto o ovoj misiji jer je napisao 05.01. u A.M clanak o tome.

marino

 pa da sada ne pisem clanke ponovo, eto moze se nesto vise informacija naci najprije ovdje;
http://www.astronomija.co.rs/astronautika/.../deepimpact.htm

potom ovdje;
http://www.astronomija.co.rs/astronautika/.../lansiranje.htm

i naposlijetku ovdje;
http://www.astronomija.co.rs/astronautika/...pact/snimak.htm

vjerujem da ce ovi textovi dati odgovore na osnovna pitanja..ako treba jos nesto..nek covjek pita;)

m

Vidulini Observatory

luna

 Nadam se da nece da je udari sa pogresne strane pa nam je posalje da je svi lepo ispitamo :unsure: Zar vam se ne cini da je vrlo lako moguce da udar skrene kometu prema nama!

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

QUOTE (luna @ 26. Jan. 2005., 13:56)
Nadam se da nece da je udari sa pogresne strane pa nam je posalje da je svi lepo ispitamo :unsure: Zar vam se ne cini da je vrlo lako moguce da udar skrene kometu prema nama! [/quote]
evo i jedan "ne" sa moje strane..
ajde da svi zajedno probamo nesto napraviti..trazim 10-tak minuta vaseg slobodnog vremena, ako imate djecu odlicno, ako ne - budite djeca, bar na kratko

ovako,
pokusajte pronaci neku tabelu (necu davati linkove da ne ispada da sam sam napravio sve;)) sa podacima o suncevom sustavu, ili jos bolje neki "kalkulator" za modeliranje sunceva sustava..e sada pokusajte napraviti neki model sunceva sustava U MJERILU, krenite npr od dimenzije sunca, uzmite neki kartonski krug promhera 1m..pokusajte (pokusajte) izrezati planete, a ako vam to uspije pokusajte ih postaviti U MJERILU po udaljenosti od sunca..e sada pokusajte izrezati U MJERILU tijelo velicine reda 20km promjera..provozajte ga u vasem suncevom sustavu..pokusajte!

ja ovo radim sa klincima u skoli..i ubrzo shvate o kakovim dimenzijama pricamo..kada gledas shemu kako ce deep impact presresti Templ1..mozda ti pada na pamet kako je moguce skretanje iste prema zemlji..napravi ovo sto sam naveo i .. biti ce ti jasno..

uzivaj(te)

m
Vidulini Observatory

luna

 Pa dobro,sto se odmah bijete!Tako mi je izgledalo,i dalje mi nije jasno ali ajde neka vam bude...

Sich

QUOTE (luna @ 26. Jan. 2005., 22:21)
Pa dobro,sto se odmah bijete!Tako mi je izgledalo,i dalje mi nije jasno ali ajde neka vam bude... [/quote]
Mm, nije jasno, e pa da to ispravimo :)

Ajde da probamo sa nekom analogijom.
E pa, posto je pao sneg i sad je to in, ajde zamislimo jednog velikog sneska belica (2-3 metra) kod kojeg je sve normalno samo nije jedna stvar,a to je da leti u vazduhu :) (marino, evo ja sad izigravam dete :D ) Njegova brzina kojom leti je recimo nekoliko metara u sekundi.
i mi vidimo kako snesko leti i pozelimo da ga skrenemo sa njegove putanje. I zato uzmemo jedan mali kliker i bacimo ga ka snesku i pogodimo ga i napravimo malu rupu u njemu. medjutim, da li smo mi pomerili sneska sa njegove putanje?? Pa definitivno jesmo. Ali glavno pitanje je koliko. Pa verovatno smo mu promenili smer kretanja nekoliko mikrometara!!! Znaci drugim recima, zanemarljivo i to vrlo zanemarljivo (da bi se istakla upecatljivost uvek je dobro koristiti pleonazam :) )

E pa toliko ce i impaktor sa deep impacta da utice na putanje komete tempel 1

Nesto jasnije?? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 luna;
ma nitko te nije "mlatio", samo sam htio docarati odnose velicine..mogu ti reci da sam i ja ostao kada smo prvi puta radili takav model sunceva sustava sa djecom..naprosto ni model nemozes napraviti u nekom mjerilu..cisto sumnjam da bi model u kojemu je sunce velicine kugle promjera jednog metra i pluton promjera kuge 1mm, postavljen na udaljenosti od nekih 6km od "sunca" ikome išta značilo

sich;
lijepa usporedba;)
inace, po "mojoj filozofiji zivljenja", u trenutku kada se covjek prestane igrati i "izigravati" dijeta..u tom trenutku pocinje - stariti
;)

m

PS sori sto pametujem;), znam ja i sutjeti ako treba;)
Vidulini Observatory

luna

 Ali ti si marino u svom clanku rekao da pretpostavke idu dotle ,da se od udara kometa moze raspasti ,pa sam prema tome zakljucila da moze i da se bitno skrene sa putanje!  

marino

QUOTE (luna @ 27. Jan. 2005., 10:36)
Ali ti si marino u svom clanku rekao [/quote]
Ali ti si marino u svom clanku rekao da pretpostavke idu dotle ,da se od udara kometa moze raspasti ,pa sam prema tome zakljucila da moze i da se bitno skrene sa putanje!


da, i to je tocno;)

zapravo je, kao sto i sich kaze, istina kako ce fizickih posljedica po kometu biti!
istina je i kako ce biti posljedica po putanju komete!

medjutim, KOLIKE ce one biti, drugo je pitanje..

ako se putanja komete promijeni za nekoliko stotina metara u narednim desetljecima to vise mozemo uzeti kao kuriozitet nego kao "posljedicu",

sto se tice fizickog utjecaja na tijelo komete, NAJVJEROJATNIJE (2x) se nece dogoditi nista spektakularno..ocekujemo u najboljem slucaju da sonda podigne dovoljno "prasine" kako bi maticna letjelica mogla iz analize tih uzoraka izvuci odredjena saznanja o geolosko-mehanickim i kemijskim svojstvima komete

u slucaju da detonacija i udar "Impactora" podignu dovoljno prasine, mozda ce se "novi rep komete" moci detektirati sa amaterskim teleskopima (na maticnim stranicama "deep impact" misije ima link o suradnji astronoma diljem svijeta na "amaterskom" promatranju..)

e sada, nitko nezna sto ce se TOCNO dogoditi..moguce da je npr. tijelo komete u stanju velike mehanicke napetosti. moguce je da je na jednom dijelu tijela komete takova napetost kriticna i da samo fali inicijalna kapisla koja ce pokrenuti lavinu dogadjanja, koje naposlijetku MOGU rezultirati otkidanjem fragmenata tijela komete ili cak raspadom cijele komete (jako malo vjerojatno, ali moguce;), moguce je da "Impactor" udari bas na takovo mjesto u pravo vrijeme, ali je isto toliko moguce da se podigne tek toliko prasine dostatne za njenu analizu sa parstotinjak km udaljenosti..

dakle svi smo u pravu;)

u znanosti je UVIJEK problem kada se zagrebe po nekom konkretnom pitanju, obicno se trazi jednoznacan odgovor a njega (pre)cesto nema, osobno u clancima, materijalima, predavanjima koje radim, gotovo uvijek balansiram izmedju jednoznacnog odgovora i ulaska u samu srz problema (ako ju znam;), ali to ovisi o publici...

iz odgovornosti prema javnosti, potrebno je JAKO paziti na informacije takove vrste, zato si ti luna dobro pretpostavila i pitala..
eto, npr snimke aurore borealis od 21012005, ja i djeca znamo da smo boravkom vani bili izlozeni povisenoj radijaciji
(velicini reda kurioziteta, ali ne stvarne opasnosti, ALI bili smo izlozeni)
e sada ta informacija sama po sebi, napuhana u "zutom tisku" moze postati tema dana..prava je istina kako su putnici na avionskim interkontinentalnim letovima vjerojatno uzivali u prekrasnim prizorima svjetlecih zastora ALI su istovremeno dobili i dozu radijacije usporedivu sa desetak i vise snimanja pluca na rendgenskom bolnickom aparatu!
a sto im zasigurno nitko nije rekao..

s tim stvarima treba polako i oprezno;))

(znanost je kao crkveni nauk, maglovita i puna stramputica;))

Vidulini Observatory

Nexus 6

  :huh: E evo ja kasnim...ali se zahvaljujem na linkovima...sada smo sve razjasnili i saznao sam sve sto me je zanimalo jer sam ovako samo ovlas pokupio te informacije koje sam (mozda malo brzopleto) izneo ovde... <_<

A i ova racunica oko "udara sa pogresne strane pa da je svi poblize ispitamo" je vrlo interesantna...svih nekoliko koliko ih ima su ostvarljiva tj. za sada se svodi sve na domen "teorije" (bez da bilo koga uvredim, cak naprotiv) vrlo upuceno, ali mislim da je praksa uvek davala bolje rezultate, tako da cemo svi videti dali taj i takav koncept funkcionise kako treba u praksi.... :blink:  :(  

Sich

 
QUOTE (Nexus 6 @ 28. Jan. 2005., 12:07)
A i ova racunica oko "udara sa pogresne strane pa da je svi poblize ispitamo" je vrlo interesantna...svih nekoliko koliko ih ima su ostvarljiva tj. za sada se svodi sve na domen "teorije" (bez da bilo koga uvredim, cak naprotiv) vrlo upuceno, ali mislim da je praksa uvek davala bolje rezultate, tako da cemo svi videti dali taj i takav koncept funkcionise kako treba u praksi.... :blink:  :( [/quote]
MA dobro, ali treba imati u vidu da se tu vrte velike pare, ipak ni oni ne zele previse da rzizikuju jer posle vise neuspeha ne dobijaju toliko para. Mada ponekad se dese vrlo glupe greske. Milsim 99.god da su se 3 letelice za mars samo negde izgubile. Jedna japanska i 2 americke. Na kraju se ispostavilo da je jedna americka izgubljena iz jako glupog razloga, naime neko je zaboravio da jedinice iz americkog prenese u metricki merni sistem :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

tachion


Obersturmfuehrer

 pade mi nesto na pamet...Ako se ona pomeri sa putanje pa makar malo...malkice :) Da li bi  eventualno neka vanzemaljska civilizacija, koja slucajno ugleda tu kometu i prouci njenu putanju mogla da dodje do zakljucka da ovde ima (ili je bila) neka dovoljno inteligentna civilizacija da 'gadja' kometu?