• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

nova planeta

Started by luna, January 08, 2005, 06:02:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

luna

 Ne znam da li ovo pitanje zasluzuje novi topic ,ali pre nekoliko godina se pricalo kako je otkrivena nova planeta male mase u nasem suncevom sistemu ,iza Plutona.Od onda vise nisam nista procitala o tome.Da li neko zna o cemu se tu radilo?

Miranda

 Verovatno mislis na Sednu...vec smo pricali o tome a kolko se secam nije priznata kao planeta....Cak i Plutonu su razmisljali da oduzmu taj status.....

luna

 Koji je njen status?

marino

 definitivno nije planeta..
m
Vidulini Observatory

Sich

 Satus je da pripada tzv. prosirenom rasejanoj grupi objekata u Kajperovom pojasu.
Mada odredjeni ljudi smatraju za rasejani pojas da je to struktura ravnopravna Kajperovom pojasu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

antares

 koliko sam upoznata postoji veliki broj objekata u kajperovom pojasu koji se nazivaju kentauri.
posto se i sedna nalazi u kajperovom pojasu, da li je mozda i ona jedna od kentaura? ako nije, po cemu se razlikuje (osim velicine)?

Sich

 kentauri uopste ne pripadaju kajperovom pojasu, to su tela sa veoma dinamicki nestabilnim putanjama jer se krecu izmedju velikih planeta, naravno nestabilne na duzim vremenskim skalama.
Neki pretpostavljaju da su ti objekti na tranzicionim putanjama da postanu kratkoperiodicne komete, a kasnije i asteroida kad propadnu kao kometa.
Ja mislim da su u pravu. Razlog je sto kad pogledamo orbitalne elemente kometa koje nam dolaze, vidimo da nije uniformna raspodela vec da nam najvise dolaze iz pravca ekliptike. Obzirom da komete koje dolaze iz ortovog oblaka nemaju takve karakteristike, resenje je da su te komete dosle iz oblasti blizih nama tj, iz kajperovog pojasa.
Naravno ne mogu odmah da se nadju kod jupitera, i mi vidimo bas objekati koji idu polako ka unutrasnjosti sistema (zbog uticaja planeta na njihovu putonju) a to su kentauri.
Neki kentauri pokazuju i odredjenu difuznu strukturu sto lici na komu kod kometa
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

antares

 
QUOTE (Sich @ 10. Jan. 2005., 16:31)
kentauri uopste ne pripadaju kajperovom pojasu, to su tela sa veoma dinamicki nestabilnim putanjama jer se krecu izmedju velikih planeta, naravno nestabilne na duzim vremenskim skalama.[/quote]
ovo je bas zanimljivo...
da li mozes da mi objasnis u kom smislu su nestabilni i koja je to vremenska skala?

QuoteNeki pretpostavljaju da su ti objekti na tranzicionim putanjama da postanu kratkoperiodicne komete, a kasnije i asteroida kad propadnu kao kometa.

da li to znaci da su kentauri "privremeni"? i kakva je njihova buducnost?

antares

 sta se desava astronomi... zar su kentauri toliko nezanimljivi?

TenMonGaKuSha

 Ja sam mislio da su kentauri oni tvorovi sto imaju donji deo tela kao konj, a gornji kao covek.
Vidi ovu kentaurku sto je zgodna  :P


Miranda


Sich

QUOTE (astrolog @ 13. Jan. 2005., 17:16)
sta se desava astronomi... zar su kentauri toliko nezanimljivi? [/quote]
nisu ne zanimljivi, zanimljivi su upravo jer nam nisu bas poznati u male prste
napisacemo nesto, ali u neko razumno vreme.
Dotle uz malo inspiracije sa slike promisliti odakle im bas taj naziv?? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

antares

 
QUOTE (Quelqu'un @ 13. Jan. 2005., 22:29)
Vidi ovu kentaurku sto je zgodna  :P
[/quote]
...jeste, al je izgleda boli glava! :lol:
evo ova je u boljoj formi ;) :


antares


Miranda

 Dobro je, dobro je...smirite se... :)