• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta pogoni "Suncevo jedro"?

Started by Kizza, November 09, 2007, 10:42:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Skoro sam pročitao da Ruski naučnici intezivno rade na letelici koja će se pogoniti uz pomoć Sunca.
Zanima me od cega je napravljeno jedro i šta ce ga konkretno (terati) pogoniti,fotoni ili materija koju izbacuje Sunce?
Meni je to jako zanimljivo jer ako to sve radi lako možemo usmeriti komete na Mars i obezbediti neophodnu vodu!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar


ikalo

U medicini se koristi metoda razbijanja kamenja u bubrezima pomocu ultrazvuka... da li to znaci da zvuk ima masu???

naravno da ne.. u slucaju solarnog jedra je u pitanju energija koju foton nosi.. i prilikom udara u jedro tu energiju prenosi na materijal koji mora da bude sa ogromnim odnosom povrsina/masa da bi se efekti ubrzanja mogli iskoristiti

neko je negdje spomenuo rep komete kao primjer... zanimljivo je da se rep komete sastoji od dve komponente, koje cak nekad zauzimaju razlicite uglove...

Jedna komponenta nastaje kao posledica guranja cestica prasine od strane fotona, a druga komponenta nastaje guranjem jona od strane cestica suncevog vjetra

Ikalo

Kizza

Ja nista ne tvrdim nego me samo zanima :)
Kolko mi je poznato zvuk se prostire zahvaljujući treperenju vazduha a vazduh ima masu ???
Energia je produkt nečega a i sam kazeš "nosi" na čemu ???
Svaka čestica zauzima prostor jer je oivičena svojim oblikom što je čini materijalnom i mora da ima  masu 8).
Mehur od sapunice je ispunjen vazduhom ali opna ima masu!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

moki

zvucni talasi su u stvari samo mali poremecaji pritiska vazduha.
a sto se tice solarnog jedra, ima jedna dobra bbc-jeva emisija koja to bas lepo objasnjava, ali ne mogu sad da se setim kako se tacno zove..

vlajkoni

Quote from: Kizza on November 23, 2007, 10:25:37 pm
Svaka čestica zauzima prostor jer je oivičena svojim oblikom što je čini materijalnom i mora da ima  masu 8).


A da li je baš tako?

Kizza

Hm,Vlajkoni objasni mi to "da li je baš tako"?Ako predmete delimo na vidljive i ne vidljive to je ok.Ali i oni su materijalni jer kako objasniti providno staklo?Za oko ono ne postoji ali ako ga dodirnemo......Lično ne verujem u duhove,mada i oni moraju da se materiljalizuju da bih ih videli, ako si na to mislio?
Moki,šta tačno kažu? Nisam siguran da li u apsolutnom vakumu može doći do temperaturne razlike a da bi se ono pokrenulo?Da li fotoni nose u sebi toplotu ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Nekako ima utisak da je vlajkoni na umu imao sliku sveta o kojoj nam govori Kvantna mehanika  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

To je pozitivno ali me zanima od čega je npravljeno "Sunčevo jedro" ??? ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

suncevo jedro je napravljeno on ultratanke metalne folije (aluminijum???) koja ima jako veliku povrsinu u odnosu na masu....

Ajnstajn je napisao E=mc2 a kasnije je iz te formule i drugih (ako grijesim, molim ispravak) doslo do zakljucka da cestice koje se krecu brzinom svjetlosti nemaju masu... nego samo nose odredjenu energiju...

vjerujem da je upravo zbog te cinjenice trebalo mnogo vremena da se utvrdi da svjetlost odnosno elektromagnetno zracenje, pored talasne ima i korpuskularnu (cestica) prirodu.

foton je time paketic energije.. kolicina te energije tacno odredjena talasnom duzinom (bojom) .... boja svjetlosti je odredjena izmedju ostalog i temperaturom tijela koje je zraci (zato se nekad kaze da je plava boja toplija od crvene)...

gravitacija skrece zrake svjetlostni ne zato sto fotoni imaju masu vec zato sto se sam prostor zakrivljuje...

kod fotoelektricnog efekta, na primjer, elektroni kidaju atomske veze ne zato sto ih fotoni "izbacuju" svojom masom, vec zato sto im predaju dovoljno energije da postignu "drugu kosmicku brzinu" uslovno receno.. to jest, dobiju dovoljnu energiju da se otrgnu od "zagrljaja" jezgra atoma.

kod solarnog jedra je u pitanju ogromna povrsina ultra tanke i ultra lagane folije, cime se hvata mnooogo fotona sa malom energijom i ta energija se sabira. To je ujedno i najveci tehnicki problem. Kako napraviti jedro koje je u isto vrijeme dovoljno lagano, dovoljno velike povrsine i dovoljno cvrsto da izdrzi naprezanje (prije svega "rasklapanje")

Kizza, evo jedno filozofsko pitanje: ako bi fotoni imali masu, zasto laseri velike snage ne postaju laganiji kad se ukljuce... i dokle bi mogli da izbacuju svjetlost dok se ne "potrose"...


vlajkoni

Quote from: Kizza on December 01, 2007, 04:57:44 pm
Hm,Vlajkoni objasni mi to "da li je baš tako"?

Ako ćemo po standardnom modelu sve elementarne čestice su originalno, same po sebi, bez mase, a masu dobiju putem međudelovanja sa Higgsovim poljem odnosno njegovim prenosiocem Higsovim bozonom. Higgsovo polje ne interaguje sa fotonom te on i nema masu.

Videćemo za koju godinu da li standardni model funkcioniše.

Kizza

E moj Ikalo,moram da koristim maštu i filozofiju ali mi je neshvatljivo, a verovatno grešim,da bilo šta postoji a da ga mi mozemo registrovati,meriti i primenjivati a da nema masu."Suncevo jedro" je jedna sjajna mogucnost iskorišćavanja svetlosti ali ako ono "radi" zar ne bi mogli,na hipotetičkom brodu,postaviti laser koji bi  "osvetljavao" i pogonio brod i to nezavisnim pravcima  ???
Mozda je to jedini način da se primeni laser za pogon Svemirskih brodova!
Ako bi crveni laserski snop uperili u prizmu da li bi se pojavio spektar boja ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: Kizza on December 03, 2007, 07:43:57 am
E moj Ikalo,moram da koristim maštu i filozofiju ali mi je neshvatljivo, a verovatno grešim,da bilo šta postoji a da ga mi mozemo registrovati,meriti i primenjivati a da nema masu.


Ovo mi pocinje liciti na Njutn vs Hajgens :)

Quote"Suncevo jedro" je jedna sjajna mogucnost iskorišćavanja svetlosti ali ako ono "radi" zar ne bi mogli,na hipotetičkom brodu,postaviti laser koji bi  "osvetljavao" i pogonio brod i to nezavisnim pravcima  ???
Mozda je to jedini način da se primeni laser za pogon Svemirskih brodova!


Ovo sto si predlozio je kao da kazes nekome ko se davi da se uhvati za kosu i izvuce samog sebe iz vode. Taj on-board laser bi proizveo tacno onoliko akcije koliko jedro reakcije, tj. stajao bi u mestu :) Zato se predlazu laseri koji bi bili na povrsini meseca i asteroida koji bi mogli sinhronizovanim snopovima da 'duvaju' prakticno u svim pravcima.

Quote
Ako bi crveni laserski snop uperili u prizmu da li bi se pojavio spektar boja ???


Ne. Jedna od osnovnih karakteristika lasera da su  BAS SVI fotoni jednake talasne duzine (=monohromatski), sto je i logicno ako se zna kako nastaju - energetska razlika elektrona koji 'skacu' na vise i nize nivoe prilikom pobudjivanja je tacno odredjena i uvek ista za neki konkretni materijal.

r2d2

Quote from: Kizza on December 03, 2007, 07:43:57 am
E moj Ikalo,moram da koristim maštu i filozofiju ali mi je neshvatljivo, a verovatno grešim,da bilo šta postoji a da ga mi mozemo registrovati,meriti i primenjivati a da nema masu."Suncevo jedro" je jedna sjajna mogucnost iskorišćavanja svetlosti ali ako ono "radi" zar ne bi mogli,na hipotetičkom brodu,postaviti laser koji bi  "osvetljavao" i pogonio brod i to nezavisnim pravcima  ???
Mozda je to jedini način da se primeni laser za pogon Svemirskih brodova!
Ako bi crveni laserski snop uperili u prizmu da li bi se pojavio spektar boja ???

joj  kizoni, pa pokusaj da se malo modernizujes u saznanjima. evo najjtoplije ti preporucujem da procitas knjigu "bozja cestica". neces postati doktor nauka ali ces plako uci u stos kakvu logiku primenjuju naucnici kada objasnjavaju sadrzaj i opis ciglica od kojih je sve stvoreno. znaci drugaciji je samo pristup samoj stvari, ne moras da ucis gomilu formula, vec samo da `ispratis`, hronoloska otkrica tokom vekova u hemiji i fizici. bices iznenadjen koliko je sve sadrzajno bogatije od onog naseg linearnog poimanja sveta na koji sam navikao.   pa tek kvantna filozofija :o

Kizza

Potražiću knjigu "Božja čestica" verovatno će mi biti lakše posle njenog čitanja 8)
Nikad mi nije bilo jasno kako su alhemicari znali da Zlato i Olovo deli jedan atomski broj u periodnom sistemu???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?