• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta pogoni "Suncevo jedro"?

Started by Kizza, November 09, 2007, 10:42:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

Meni kod tog jedra nije baš jasno zbog čega se ta energija koju nose fotoni pretvara u mehaničku energiju kretanja a ne u recimo toplotnu ili neku drugu. Dalje, ako je to jedro alunimijumsko, ono reflektuje fotone nazad. To mu dođe, fotoni imaju istu energiju samo se vraćaju nazad. To je ono što zbunjuje kada se razmišlja klasičnofizički. (Hi, kakva reč. :) )

Nego, zar njega ne bi trebalo da pokreću čestice Sunčevog vetra a ne fotoni?

Kizza

Ma lako bi bilo da se objasni pogon da je u pitanju "Sunceva oluja",gde proturberanse izbacuju MATERIJU Sunca u Vasionu,nego je problem sto sam se lično "igrao" sa malom napravom koja se okretala jedino kada se osvetli!Pokušaću da je nacrtam ali ne mogu da verujem da je nema ni jedan kabinet za Fiziku ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote
Meni kod tog jedra nije baš jasno zbog čega se ta energija koju nose fotoni pretvara u mehaničku energiju kretanja a ne u recimo toplotnu ili neku drugu.


Pa pretvara se i u te :) Samo je pitanje strukture materijala jedra koja osobina vise dolazi do izrazaja.

Quote from: NShappy on December 03, 2007, 08:16:46 pm
Nego, zar njega ne bi trebalo da pokreću čestice Sunčevog vetra a ne fotoni?


Ima varijanti i varijanti. Fotoni, cestice, sve i svasta. Cak postoje i idejne izvedbe gde jedro uopste nije 'puno' nego je samo magnetno polje, koje bi 'gurale' naelektrisane cestine.

NShappy

Ma mene zbunjuje to što reflektovani foton ima istu energiju kao i pre reflektovanja. Otkud onda neka energija u tom jedru. Pošto foton nema masu, nema ni kinetičku energiju. A to je ono što pokreće jedra. Zbog toga nije jasno da fotoni pokreću to jedro. Ako će foton da preda neku energiju, on mora biti apsorbovan. A srebrno aluminijumsko ogledalo ne apsorbuje fotone nego ih reflektuje.

r2d2

Quote from: NShappy on December 04, 2007, 05:03:40 pm
Ma mene zbunjuje to što reflektovani foton ima istu energiju kao i pre reflektovanja. Otkud onda neka energija u tom jedru. Pošto foton nema masu, nema ni kinetičku energiju. A to je ono što pokreće jedra. Zbog toga nije jasno da fotoni pokreću to jedro. Ako će foton da preda neku energiju, on mora biti apsorbovan. A srebrno aluminijumsko ogledalo ne apsorbuje fotone nego ih reflektuje.


da zanimljivo pitanje kako moze da se krece ako nema kineticku energiju. nisu nadjene razlike izmedju dejstva mase i kineticke enrgije u preciznim eksperimentima sa drugim cesticama, mada  ne mora znaciti da je kineticka energija = masa.
   ne treba zaboraviti da je foton cestica koja ima konstantnu brzinu ali ne i ubrzanje  i za nju ne vaze uobicajene formule predjenog puta, vremena itd itd.
  mene licno fascinira elektron koji nema precnik a ima masu naelektrisanje i spin.

bear

Quote from: NShappy on December 04, 2007, 05:03:40 pm
Ma mene zbunjuje to što reflektovani foton ima istu energiju kao i pre reflektovanja. Otkud onda neka energija u tom jedru. Pošto foton nema masu, nema ni kinetičku energiju. A to je ono što pokreće jedra. Zbog toga nije jasno da fotoni pokreću to jedro. Ako će foton da preda neku energiju, on mora biti apsorbovan. A srebrno aluminijumsko ogledalo ne apsorbuje fotone nego ih reflektuje.


Kao prvo,  pokretanje se desava zbog IMPULSA kojeg foton itekako ima (foton ima masu _mirovanja_ od nule), greska je sto se momenat u relativistickoj mehanici NE racuna po njutnovom p=mv (nego tu ulazi E=mc^2). E sad, koliko se secam skolskih dana, poenta je sto je to vektor, dakle u slucaju promene vektora impulsa, RAZLIKA je ta koja ce u sustini rezultovati u pomeraju objekta (varijanta zakona odrzanja impulsa). Naravno problem je u njutnovski nastrojene nase mozgove ugurati ideju da svi fotoni idu brzinom c _bez obzira_ na pravac kretanja jednog u odnosu na drugi... Ono sto je jos teze shvatiti je medjutim slucaj visestrukog odbijanja, od toga stvarno moze covekov mozak da blokira - kada imas dva jedra koja se udaljavaju jedna od drugog, onda fotoni koji se odbijaju od jednu gurnu drugi, pa se vracaju i OPET gurnu prvi pa izgleda kao perpetum mobile (fotoni idu u krug a stvara se ekstra potisak), ali kazem, sve je to rezultat razmisljanja na osnovu Njutnovske fizike a ne relativisticke.

Kao drugo, nema potrebe za apsorpcijom (tj to nije jedini nacin) da bi se prenela energija. Sta vise, apsorpcija je najgori nacin (sa aspekta prenosa brzine, jer to znaci da se impuls cestice pretvorio u energiju sadrzanu u objektu - toplotu najcesce - a ne direktno u kretanje). Ima ona igracka gde imas dve kugle na dva konopca i one se sudaraju i zbog toga odskacu. Idealno rigidno telo bi se tako odbijalo do besvesti (a foton se ne 'zagreva' i nema 'trenja' tako da spada u tu kategoriju).

Inace mislim da je ovo jedan od slucajeva kada je efekat primecen PRE nego li je postojala ideja o takvim konstrutima. Ukucajte "laser radiometer" ili "solar radiometer" u youtube i videcete svasta na ovu temu :)

Kizza

Uh,Bear,slomio si mi mozak!Šta je definicija impulsa ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Ima nesto o tome na wikipediji, vidi

http://en.wikipedia.org/wiki/Momentum#Momentum_in_relativistic_mechanics

Obr paz da ima posebno za cestice sa i bez mase. Takodje, obr paz #2 da je impuls _vektor_ tako nije u igri samo vrednost, vec i pravci (+ vreme !).


NShappy

Mmm daaa...   ...foton je vektor. Zarđ'o ja iz fizike.

Kizza

Zanimljive teorije ali......
1.Još uvek nisam saznao od čega je "Sunčevo jedro" napravljeno?
2.Kolka je optimalna površina jedra i koja je projektovana brzina?
3.Da li ga pokreću fotoni ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: Kizza on December 07, 2007, 08:14:22 pm
Zanimljive teorije ali......
1.Još uvek nisam saznao od čega je "Sunčevo jedro" napravljeno?
2.Kolka je optimalna površina jedra i koja je projektovana brzina?
3.Da li ga pokreću fotoni ???


Prilicno obilno imas opisano na http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_sail  - ne znam koliko je engleski problem. Nema univerzalnog resenja, pogotovo sto originalna poruke ne daje detalje o tom miticnom ruskom projektu... Neki materijali su prakticniji, neki efikasniji, povrsina i brzina zavise od udaljenosti od sunca i pravca kretanja, a pokrecu ga sve cestice koje dolaze sa Sunca, ali medju njima dominantni su (za redove velicina) fotoni.

Kizza

Puno ti hvala,stvarno je obilno opisano ali na žalost slab sam sa Engleskim jezikom ali ovo mi je odlično :)
Znaš,teško mi je da prelomim da foton nema masu,nekako mi je to neshvaljvivo i protiv prirodno  >:(
Da li su fotoni lelujali američku zastavu na Mesecu ili nesto drugo ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: Kizza on December 08, 2007, 10:14:21 pm
Puno ti hvala,stvarno je obilno opisano ali na žalost slab sam sa Engleskim jezikom ali ovo mi je odlično :)
Znaš,teško mi je da prelomim da foton nema masu,nekako mi je to neshvaljvivo i protiv prirodno  >:(


Hoce to sa relativistickom i kvantnom fizikom :)

Quote
Da li su fotoni lelujali američku zastavu na Mesecu ili nesto drugo ???


Ne, TOLIKI momenat ne generisu (mada zacudo ima dovoljno potiska da se pri tacnom proracunu orbita sondi mora uzeti u obzir, jer zbog pritiska solarnog vetra tokom duzeg perioda sonde 'otklize' i po vise stotina kilometara), zastava se lelujala sama (usred sopstvenog kretanja i kretanja stuba prilikom postavljanja) za ljubitelje nauke, a za ljubitelje teorije zavera studijska oprema ili vetar.

Kizza

Drago mi je da su Japanci uspeli da "otvore" jedro jer kolko se sećam Rusima to nije pošlo za "rukom" :) Mada u Ratovima Zvezda ono je bilo zlatne boje ali i sa ovom alu bojom će mo videti da li i kolko radi  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ima li vesti o Japanskom "Sunčevom jsedru"  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?