• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Multifrekvenciona astronomija

Started by stameni, November 13, 2007, 11:35:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Bilo je večeras interesantno na petom spratu zgrade (bivšeg) Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu. Pred okupljenim astro-zagriženicima dvočasovno predavanje održao je dr Miroslav Filipović, naš "stari znanac" i jedan od urednika "Astronomije", otpočevši time jednu lepu seriju lepih (nadamo se) predavanja.

Budući da će tonski zapis predavanja verovatno pristići na sajt, ograničiću se na neformalne detalje. Elem, znate li koliki je prečnik najvećeg vanatmosferskog teleskopa? Ni ja nisam znao. Tačan odgovor glasi -- šest metara. A na koju je stranu okrenut? Na dole. Popularni Fića reče da kada to budemo prepričavali, da će odgovori biti u stilu "'ajde"; mada ne treba mnogo da čudi.

U pauzi, koja kao da nije ni bila potrebna, imali smo prilike da među prvima prelistamo najnoviju "Astronomiju" (biće izvanredan broj, samo srki pomenu da bi bilo bolje da je "Mala astronomija" kraća), kao i baš-baš svežu knjigu Fiće; osećam da će se o njoj pričati nadugačko i naširoko, a prvi utisci stručnjaka i studenata su izrazito pohvalni.

Sledeće predavanje biće održano na istom mestu, u četvrtak, takođe od 18:00. Pomenuto je da bi trebalo da putem video-linka vidimo uživo, u realnom vremenu, kako izgleda jedno tipično osmatranje i obrada podataka u nekoj svetskoj radio-opservatoriji. Istina, nisam siguran da li će link na Matematičkom fakultetu biti dovoljan, ali... probajte doći!

Od prisutnih, bilo je dosta ADRB-ovaca (saradnika "Ruđera"), mada su glavne "face", Jeličić, Otašević i Stanićka, bili odsutni. Ipak, došli su Srđan Đukić (srki na forumima), Goran Pavičić, a posebno mi je drago što sam sreo našu staru (večno mladu!) poznanicu Tatjanu Jakšić, nekada aktivnu na FAMA-i kao Charlie :) Opet, meni je drago što sam upoznao Danicu, lokalnu Daphne, i pozdravom njoj bih zaključio ovu poruku :)

Sasa

Eh, na zalost, izostalo je snimanje tog predavanja. Ja nisam na vreme Danici odneo spravicu za snimanje.

Sasa

Na žalost ni ovo drugo predavanje izgleda nema ko da snimi. IMA LI NEKOG KO IDE NA PREDAVANJE DA GA SNIMI?!!!

stameni

Nisam bio na ovom juče. Nego... Na onom prvom bio je Drago Dragović -- hoću reći osoba koja mi liči na njega, jer čoveka ne poznajem lično... E, pa, on i još jedan posetilac nešto su (pre prvog predavanja) petljali nekim napravama, moguće diktafonima. Bilo mi neprijatno da se raspitivam, očito je bilo da ljudi "znaju znanje", ali pošalji Dragu mail... (Hm, je l' on međ' nama, na FAMA-i?)

stameni

Dodatak: ako diktafon mora da putuje od NS do BG, eeee... :(

Sasa

Drasko je bio na oba dosadasnja predavanja, ali on nema cime da snima zvuk.



stameni

Eh. Filipović hteo da napravi video-konferenciju sa "belim svetom", a mi usred BG-a ne nađemo diktafon :(

(Nego... Je l' im uspelo to sinoć?)

BTW, imam predlog o kome ću pisati van AstroCluba.

stameni

Kratak komentar o večerašnjem okupljanju u "Kolarcu" sastoji se iz dve tačke:
1. predavač fenomenalan;
2. sreo sam gomilu ljudi sa kojima je zadovoljstvo sarađivati :)

ivan.ivan

Evo ja mogu da vam pomognem donekle... ja sam taj prijatelj Draska Dragovica (Ivan) i ja sam pokusao da snimim predavanje Miroslava Filipovica 20.11.2007. pomocu mobilnog telefona. Snimak nije bas najbolji posto sam sedeo u zadnjoj klupi ali ipak moze da se cuje. To je vise bilo iz moje radoznalosti... Ako vas zanima kazite mi kako i gde da vam posaljem ? Predavanje je bilo iz dva dela tako da ima i dva fajla od po 50 MB.  ;)