• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kasini i Hajgens o Titanu

Started by Sich, January 13, 2005, 11:12:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Ok, blizi se polako Hajgens Titanu, jos malo pa je tamo.
Ajde da vidimo sta mi to znamo o Titanu sto nam je Kasini rekao u jeku svoje misije

Prvo ono sto imamo je radarski snimljen deo Titanove povrsine, tj. oko 1% rezolucije 300m i neki ostali snimci govore o:
-moguca ugljovodonicna jezera, ali ocekivane svetle povrsi nisu uocene koje bi se ocekivale od tecne povrsine
-poprilicno ravna povrsina (varijacije do 150m)
-nema znakova udarnih kratera sto nam ukazuje na geoloski mladu (mozda i aktivnu) povrsinu
-dosta svetlih "linijica" koje nagovestavaju o mogucim efektima vetra (ili moda nekim vodenim povrsinama ili tecnim?)
-nema jako magnetno polje (mozda postoji slabo)
-u atmosferi registrovani i organski molekuli, metan, benzen itd
-izgleda sda je titan izgubio oko 3/4 atmosfere tokom svoje istorije (koliko je tek onda bila gusta atmosfera!?)
-bez puno oblaka, malo ih ima samo oko juznog pola. mozda i nisu od metana kako se ocekivalo


A sta ce Hajgens da nam kaze?? E to cemo tek da vidimo
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Pa pokazace nam iste te stvari samo detaljnije....ma samo da sve bude ok....

TenMonGaKuSha

 Samo da kaže nešto!  :D
Jer neće valjati ako ostane ćutljiv  :(  

Sich

 ma pricao je finom brzinom, ali sad cekamo da vidimo sta je pricao.
Sve je proslo ok. Jedino mali problemcic je da je jedan od dva nezavisna kanala premnosa imao odredjenih problema sa telemetrijom.
Cekamo prve fotke.
koristan link je sajt hajgensove kamere http://www.lpl.arizona.edu/~kholso/data.htm
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 E da, prve fotke se izgleda ocekuju oko 22h GMT
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 
Uuuu, izgleda ima zivota na Titanu



"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 E, a sta je ovo...? Neki kanali,a...?

Sich

 Da, da. A ima izgleda ovde i obale na slici, prava biserna plaza, prosto dodje coveku da se okupa u tom metanu ili sta tu ima vec :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Okean metana.....zvuci privlacno ali ovaj put necu.... :)  

Miranda

 E a zamislite kad bi se stvarno video Saturn sa nekog snimka....znam da nema sanse ali zamislite...... :)  

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda


Sich

 E sad mozemo da odahnemo.
Kazu da ce bi HAjgensova baterijamogla da izdrzi i 7 sati. Jedino nisam siguran da li uopste ima transmisije podataka iyuyev onih planiranih 2 sata koliko je i ostvareno. No cucemo

Sad posto smo utolili glad za prvim slikama ima da opet cekamo, a to sto cekamo su rezultati i sa ostaih instrumenata.

pa pravac na cekanje...
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter