• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kasini i Hajgens o Titanu

Started by Sich, January 13, 2005, 11:12:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miranda

 Evo sad sam cuo da je gotovo sa prenosom izmedju HUYGENS-a i CASSINI-a.....

Miranda

 Jel vas onaj snimak sa povrsine podseca na povrsinu Marsa....?

marino

 bas tako, da neznam rekao bih da je to tamo negdje u endurance krateru;)
uvijek se iznenadimo..gdje god da provirimo uz pomoc nasih "capekovih prijatelja"
;)

predlazem da esa za slijedecu misiju ozbiljno razmotri razmotri suradnju sa isa na nekom ovakovom zajednickom projektu na titanu



m

PS ovo je znak i aparat istarske svemirske agencije (isa)
Vidulini Observatory

Sich

 Dok cekamo neke bolje panoramske fotografije od nase evo sta mogu amateri
http://anthony.liekens.net/index.php/Main/Huygens
zaista ima neverovatnih mozaika, narocito onaj polarni  
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Divno, 7 godina cekam na ovo i onda mi rikne modem:(.Btw, fino je sto je sve dobro proslo, konacno jedna lepa misija:).koliko su trajale baterije hajgensu, i sto nisu ukljucili taj drugi kanal za transmisiju?

Miranda

 E pa naravno da ce da ti rikne modem kad si baksuzirao misiju.... :)  :)  :)  

dex

QUOTE (Dule_smor @ 17. Jan. 2005., 10:48)
Divno, 7 godina cekam na ovo i onda mi rikne modem:(.Btw, fino je sto je sve dobro proslo, konacno jedna lepa misija:).koliko su trajale baterije hajgensu, i sto nisu ukljucili taj drugi kanal za transmisiju? [/quote]
Taj drugi (t.j. prvi A ) kanal za transmisiju nisu ukljucili zbog greske ljudi iz Evropske Svemirske agencije koji nisu zatrazili od Nase da se isti stavi u stanje "on" umesto u "off". Dakle, ljudski faktor a ne neki "kvar'.  

Miranda

 E ne verujem....toliko ulozeno a oni zaborave da ukljuce....

Sich

 I ja sam cuo (procitao) da je u pitanju ljudska greska, ali on je delimicno radio, izgubljen je samo deo podataka sa njega kako sam ja shvatio
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Ovo ce Vam sigurno biti interesantno

SOUNDS OF TITAN:

http://www.esa.int/SPECIALS/Cassini-Huygen...85Q71Y3E_0.html

Inace petak 21 January at 11:00 CET press konferencija

Eutelsat W1 at 10 degrees East
Transponder B4, vertical, middle channel 2,
F=11088.5 MHz, SR=5.632 MS/sec, FEC=3/4

 Pozdrav svima

marino

 eto sto se tice ove pomalo nesretne price o kanalu "A" i "B"..kazu i u ESA kako nije dovoljno napraviti sondu koja ce proci kroz led i pakao (jer to mi se cini je najpriblizniji opis gdje se kretao "Huygens") nego kako treba i otvoriti komunikaciju..mada  jos uvijek nisam skuzio slijedece;
zapravo je samo manji dio podataka izgubljen..ALI..kada ja "Huygens" lansiran nije bilo mogucnosti da ga se "slusa" sa zemlje, u medjuvremenu tehnologija "slusanja" je pospjesena i prema nekim poluinformacijama koje sam pokupio zapravo su i ti "izgubljeni" podaci, odnosno jedan dio njih prikupljeni sa DSN radioteleskopima..sada navodno slijedi mukotrpno "izvlacenje" tih podataka..ima netko konkretnu info o tome?

m
Vidulini Observatory

SrdjanP

QUOTE (marino @ 22. Jan. 2005., 07:35)
zapravo je samo manji dio podataka izgubljen.. [/quote]
Ne, mali deo ce moci da se rekonstruise. Dopler wind experiment je isao kroz kanal A, ali zahvaljujuci uhvacenom signalu na Zemlji rezultati ovog eksperimenta ce biti poznati.

Ostali podaci, odnosno ogromna vecina njih, je zauvek izgubljena. To su fotografije. I to vise od 300.

Velika steta i velika sramota za ESA-u.  :angry: