• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

CERN

Started by jemina, November 27, 2007, 06:53:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jemina

jel zna neko sta je bilo sa onim velikim experimentom u cern-u? ???

Kizza

Jos ništa nisam čuo :o
A da li neko zna šta pogoni "Sunčevo jedro" ???
Ne mogu danima da spavam(zato spavam noću) jer mi niko nije odgovorio :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Quote from: jemina on November 27, 2007, 06:53:45 pm
jel zna neko sta je bilo sa onim velikim experimentom u cern-u? ???


Valjda je bio odložen. Uostalom, Milan će to najbolje objasniti :)


Sasa

Hm, Milan je po sili logike portparol fizike. Hajde, Milane, hajde, obavestavaj sta se desava u toj nauci. ;)

mmilan

Pocetak rada je odlozen za 2008. godinu. Naravno, planirani rokovi su malo probijeni a imali su i neke tehnicke problem sa nekim magnetima.

LHC je trebao da pocne da radi 26. novembra, ali pocetak je odlozen za maj 2008. Prvi rezultati ocekuju se tek krajem sledece godine.

ps. Kad god mislite da mogu da odgoorim na neku temu, posaljite pp. Ne vidim uvek sve nove poruke i teme :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

moki

a jel zna neko hoce li se i srbija zvanicno (ponovo) uclaniti i sta bi time dobili?
vidim ovi nasi cesto idu tamo, a sta tacno rade i u kojoj meri?

jemina

nisam sigurna da hoce, a tamo su vise od polovine fizicara Srbi ::)

r2d2

dali neko ima zelje da malo detaljnije opise sta ce se traziti uz pomoc ove masine /bozja cestica/?

mmilan

Quotea jel zna neko hoce li se i srbija zvanicno (ponovo) uclaniti i sta bi time dobili?

Negde sam cuo/procitao da se o tome razmislja, ali verovatno je problem u ubedjivanju politicara da daju pare za godisnju clanarinu. Dobija se mnogo, pocev od mogucnosti da nase firme konkurisu i dobiju poslove pa do mogucnosti naucne saradnje.

Quotedali neko ima zelje da malo detaljnije opise sta ce se traziti uz pomoc ove masine

Imam ja, ali trenutno nemam vremena. Bice za neki dan, nadam se :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

mjovicic

Imamo tamo tim iz Srbije koji je ukljucen u dva projekta. Cak su cini mi se sarafi za LHC bar za neki od magneta ili tako nesto izradjeni u Srbiji :) I Zastava iz Kragujevca je radila neke sitnije poslove za LHC.

steins

danas procitah u novinama da CERN krece 21.10......pa mi pade na pamet......koliko je to, i da li je, opasno po nas?
Da ne bude veca dara nego mera? ??? ??? ???

maxydelanoche

Opasno? Mislis kao sto su oni neki advokati tuzili CERN na Havajima jer se plase da ce kad puste LHC u pogon da se tu stvori crna rupa? ^^