• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Higgs bozon

Started by ARider, December 07, 2007, 11:35:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ARider

Mozeli mi iko objasniti sta je to zapravo Higgsov bozon.  ???

ikalo

Hm...

Higgsov bozon je, za sad, neotkrivena i samo teorijski predvidjena cestica koja je, kako se pretpostavlja, odgovorna za postojanje mase...

u stvari, previse sam uprostio.. ne razumem ni ja bas najbolje to sve..

uglavnom, teorija predivdja da je masa posledica interakcije cestica sa Higgsovim poljem.... a cestica koja predstavlja to polje (uff.. ovaj izraz je skroz nesrecan.. pomoc) je Higgsov bozon...


Ikalo

Kizza

I mene to jako zanima!Ako moze neko da nam objasni,na srpskom,ne bi bilo lose :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Za Higgsov bozon znam da je to hipotetska čestica čije postojanje još nije eksperimentalno potvrđeno ali da je ona ključ za razumevanje mase po standardnom modelu. A da bi standardni model matematički funkcionisao sve elementarne čestice moraju originalno, same po sebi, biti bez mase (poput fotona), i onda bi masu trebale da dobiju putem međudelovanja sa Higgsovim bozonom.

Neke od očekivanih karakteristika:
-električno neutralan
-spin jednak nuli
-mora se ispoljiti na temperaturama koje su ravne energiji manjoj od 1 TeV

Ima nesuglasica oko moguće strukture Higsa.
Prva pretpostavka kaže da je Higs temeljna čestica.
Druga pretpostavka da je Higs sagrađen od nekih novih predmeta, nalik na kvarkove, koji bi jednog dana takođe mogli biti viđeni u laboratoriji
Treća se vezuje za ogromnu masu najvišeg kvarka i pretpostavlja da bi Higs mogao biti sagrađen od jednog najvišeg i jednog antinajnižeg kvarka koji su u vezanom stanju.

Evo i jednog linka:
http://www.fesb.hr/~skresic/Seminar/Folije%202003-04/Godinovic_2004.pdf

P.S.
Kizzo link nije na engleskom.  ;)

A bila je i tema na ovom forumu:
http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1283.0.html


r2d2

December 20, 2007, 11:30:26 am #4 Last Edit: December 20, 2007, 11:39:46 am by r2d2
dali spin 0 mora znaciti  da ne postoji momenat implusa, sto ako jeste  mi izgleda nemoguce jer posdeuje vise kvarkova koji su stalno u inreakciji?

naravno izvinjavam se ako je pitanje glupo, pokusavam da udjem u stos sa tim neintuitivnim kvantnim elementima i njihovim dejstvima...

Kizza

Ima puno hipotetickih čestica i sve su zanimljive ali neobjašnjive :o Naprimer foton nema masu a vidimo ga ,neutralino ima masu ali ga ne možemo videti,izmeriti i dokazati ;D Da nisam ovako pametan verovatno bih bio lud :P
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

imati mozak znaci i ne biti u mogucnosti da ga licno vidis. nema pameti bez mozga.

r2d2

Quote from: Kizza on December 20, 2007, 12:31:05 pm
Ima puno hipotetickih čestica i sve su zanimljive ali neobjašnjive :o Naprimer foton nema masu a vidimo ga ,neutralino ima masu ali ga ne možemo videti,izmeriti i dokazati ;D Da nisam ovako pametan verovatno bih bio lud :P

e pa lako je izmeriti i dokazati neutrino, to zna i malo dete, a prvi put je izvedno i dokazano sezdesetih godina proslog veka;

uzmes jedan `osrednji` super jak akscelerator uzmes lepo cesticu koja se zove pion bacis ih da lete .priroda piona je da kratko zive, al posto nisu bas jalovi kad umru ostave svoju decu muon i neutrino /muon je isto sto elektron samo je dosta deblji tj ima pozamsanu masu/.razlog nastanka dece je strogi zakon o ocuvanju energije.
e onda uzmes jedan mnogo debeli celik i postavis ga tako  da na svom putu zaustavi sve sto nije neutrino.  naravno pazis da ti nepadne na nogu.  muoni se zabodu u celik, a neutrino posto ne haje za celik i ostale gluposti lepo prodje kroz sve to i izadje a tamo ga doceka kizza s svojim detektorom.

to ti je najlaksi nacin a ima ih jos. knp lepo odes u nuklearni reaktor,   tamo netrini prave sabor ,uzmes jedno bure koje napunis sa puno kadmijum-dihlorida. da te nedavim sta biva unutar bureta u svakom slucaju kad god neutrino koji napusta sabor  pogodi materiju u bure - dva fotoncica /to su oni koje ti volis jer nemaju masu/ zasvetlucaju i mi onda kazemo gle neutrino napravi karambol.

slaba sila je cudo medju silama jer osim sto je destrukivna ne voli simetiju /simetrija je predpostavljena odlika prirode da nam podjednako daje sanse kada bacimo novcic i za glavu i za pismo sto se ne dogadja kod slabe  sile tj. vise puta nego sto bi to bilo uobicajeno pada na jednu odredjenu stranu  novcica/. u sustini nije rec o pravom novcicu nego o cesticama koji nastaju dejstvom slabe sile a mozemo da merimo neke njihove osobine/spin  recimo koji se pokazao kao prenosna bolest sa roditelja cestice na decu cestice/.
e posto nisam genije koji sve to zna, vec sam samo procitao,i prepricao, ako zelis  lepo uzmes knjigu `Boziia cestica` od gospodina Ledermena Liona i sprijateljis se sa svim tim avetima koji ti nedaju da spavas.posle toga jos manje ces spavati ali to je druga prica
-----------------------------------------------------------------------
e sada valjda mogu da ponovim pitanje koje mister kizza nece odvesti u neke druge vode . takodje se  nadam da ce neko ljubazan da se nadje da mi odgovri
-----------------------------------------------------------------------
dali spin 0 mora znaciti  da ne postoji momenat implusa?

sale11472

Heh aj malo da oživimo ovu temu u svetlu neposredno predstojećeg puštanja u rad LHC-a koji bi trebalo da posluži otkrivanju upravo Higsovog bozona...

Dakle ono što mene interesuje je šta će biti ako (tj ja navijam za KADA) Higsov bozon ne bude otkriven? Naravno ja se takvom ishodu iskreno nadam i verujem upravo u takav ishod ;) dakle Milane da čujemo komentar ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

nislija

To bi znacilo da standardni model nije dobar pa bi morali da pravimo novu teoriju, ili menjamo postojecu. Mada, moram da kazem da se standardni model pokazao kao jako dobar, za sada. Ili mozemo, da osporimo kompetentnost eksperimentatora. :)

Kizza

Dragi R2D2 prezauzet sam oko mog pronalaska i stvarno nisam video(procitao) tvoj komentar ali evo jos par dana i saznacemo istinu!
Licno misljenje i ubedjenje je stvar svakog coveka(zamisli sta bi bilo da svi navijamo za isti klub?) ali neki pojmovi i cinjenice su jako bitne u svim prirodnim  naukama sto cini  da ne mozemo proizvoljno shvatati neko kako jesu!
Mene buni teza da je cestica "NUTRINO" glavni sastojak CRNE ENERGIJE a jedina i glavna karakteristika je da nema nista osim MASE?
Ako se ona nalazi svuda oko nas kako da ne utice ili ne pravi Gravitaciona Sociva te skrece ili distorzuje svetlost od najudaljenijih Galaksija?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: nislija on September 08, 2008, 07:15:07 pm
To bi znacilo da standardni model nije dobar pa bi morali da pravimo novu teoriju, ili menjamo postojecu.


Pa možda samo ne može da objasni fenomen mase tj moža je tačan ali nije potpun..... ne bi bila prva teorija niti model sa tom osobinom....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Sale, ako ocekujes odgovor Milana Milosevica, moraces da pricekas posto je on otputovao negde u Bugarsku.

sale11472

Pa dobro pričekaću ja nije frka a u međuvremenu mogu da navijam da u CERN-u ne pronađu Higsov bozon ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

A evo jedan zanimljiv filmic o masini koja treba da nam otkrije taj osnovni gradivni element,  malo smeha, u svakom slucaju, kada su svi toliko dosadni sa smakom sveta....
http://www.youtube.com/watch?v=T1vKisefsuI