• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

January 15, 2008, 02:44:06 pm #60 Last Edit: January 16, 2008, 03:51:40 am by sale11472
Quote from: Kizza on January 14, 2008, 09:57:41 pm
Pitam se da li se ipak treba vratiti u daleku proslost,mozda u vreme stare Grčke,gde su filozofi i matematicari samo razmišljanjem dosli do realnih zaključaka!A dokle samo mi ,nakon 2500 godina kasnije stigli ???Po nekoj logici vec bi morali da se šetamo po Titanu ali ......... 


Ne znam zašto nije snimio prethodni tekst pa ću da ga ponovim.

Do kojih su to realnih zaključaka došli? Možda do toga da je Zemlja u centru svemira i da se sve okreće oko nje po savrenim krugovima? Ili još gore kako je putanja slobodnog pada kružnica?

Pa kompletna Aristotelova fizika je pogrešna, nema u njoj ama baš ništa tačno.....
Na svu sreću uvek je bilo ljudi poput Arhimeda Galileja i sličnih koji su pažljivo posmatrali svet oko sebe širom otvorenih očiju pa se neke ideje proistekle iz "čistog razmišljanja" nisu održale uprkos svim nastojanjima Svete Inkvizicije.

Mada izbor je apsolutno ličan, svako može da bubne kako je Misao brža od svetlosti (ko da ima zakačen brzinomer pa može da se meri brzina) i da žmuri pred prirodom ili da otvori oči i možda nešto nauči. Ili kako to lepo piše na zgradi Astronomske opservatorije Beograd "OMNIA IN NUMERO ET MENSURA"  da ne kaža popularniju varijantu "Broj i mera moja vera"...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SUPERHEROJ

Bravo Kizzo, bas sam hteo da postavim novu temu ali si me preduhitrio, samo je lmisao coveka brza od brzine svetlosti

vlajkoni


r2d2

Hm pa misao je fizicki dogadjaj koji nastaje u mozgu usled gomila hemisko-elektromagnetnih-bio procesa. jeste nas mozak mali ali iskreno sumnjam da su ti procesi brzi od svetlosti.

sh0

Ovo vec postaje off topic... tako da ljudi, il se vratite il prekinite... :D ma salim se.. samo pucajte...

NShappy

Viduša vrati se sve ti je oprošteno!   >:(

Sasa

Na žalost ne mogu sve i cele diskusije na ovom forumu da pročitam, pa čitam na preskoke, ali i tako vidim da se navode neki sasvim pogrešni podaci. Recimo, pega na Suncu, kaže se ima temperaturu od svega 500 st. C, što nije tačno. Ona je nekih 7 puta veca.

Zatim, neko je pomenuo da bismo sa znanjem koje je bilo skupljeno u Aleksandrijskoj biblioteci danas bili mnogo napredniji i vec bismo.. itd. To je jako precenjeno. U staroj Grckoj ljudi su svasta pricali i pisali i cesto sasvim oprecno (sve je jedno i sve je mnostvo; Zemlja je u centru nebeskog svoda i Zemlja nije u centru; kretanje postoji i kretanje ne postoji itd.) Uostalom bez dovoljno znanja oni nisu ni mogli da dokuce ono sto danas znamo. Nisu recimo znali cak ni kako to mi vidimo itd.

Stari Grci su znacajni po svojim pitanjima, a ne po odgovorima. Znacajni su sto su prvi postavili neka pitanja na koja odgovore dobijamo mnogo kasnije, na neka tek danas. Do zakljucaka su dolazili dedukcijom, a indukcija im je bila nepoznata. Pa ni eksperiment nisu poznavali...




r2d2

January 17, 2008, 01:56:12 pm #67 Last Edit: January 17, 2008, 02:07:08 pm by r2d2
Quote from: sh0 on January 16, 2008, 03:56:04 pm
Ovo vec postaje off topic... tako da ljudi, il se vratite il prekinite... :D ma salim se.. samo pucajte...


svemir koji vidimo je proporcionalno star u odnosu na daljinu tj odstojanja od nase majke zemlje. Sto dalje gledamo dalje smo od sadasnjeg trenutka kako svemir stvarno i realno  izgleda. To je jedan od odgovora /po meni naravno/ zasto ne mozemo mnoge fizicke pojave kao sto je masa gustina i temperatura svemira da utvrdimo sa tacnoscu, kao i zasto vidimo jednoobrazno udaljavanje svih glaksija/da ne spominjemo nesretni balon.   Jednostavno vidimo neravnomerni mozaik "kupe dogadjaja" i ni jedan kompjuter nam nemoze dati tacan polozaj Udaljenih kvazara koje su sada u ovom trenutku verovatno vec zrele galaksije i uveliko van domasaja nasih instrumenata zbog posledica relativnosti i sirenja svemira. Kao da smo prokleti osudjeni na proslost.
Stari grci - gomila ribara koji u vreme bure na moru sede kuci i filozofiraju nemajuci pametnija posla, he he!
Drago mi je da sam konacno "upoznao" g.dina Vidusu.
Pozdrav svima!


Kizza

Na žalost ne mogu sve i cele diskusije na ovom forumu da pročitam, pa čitam na preskoke, ali i tako vidim da se navode neki sasvim pogrešni podaci. Recimo, pega na Suncu, kaže se ima temperaturu od svega 500 st. C, što nije tačno. Ona je nekih 7 puta veca.
Ja se izvinjavam zbog greske,temperatura je 4000 c u Suncevoj pegi ali se ne slazem da su Grci bas toliko bili "losi"!Sta mi znamo o Svemiru 2500 godina kasnije?Da li ima zatucanih ljudi?Kolko ljudi veruje da su ljudi bili na Mesecu?
Stari grci - gomila ribara koji u vreme bure na moru sede kuci i filozofiraju nemajuci pametnija posla, he he!
Dragi brate robote sta bi rekao Aristotel,Arhimed , Hipokrat...
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Cccccccc
Šta znamo o Svemiru 2500 godina kasnije???
Pa mnogo toga ali baš mnogo, u odnosu na Stare Grke nesamerljivo mnogo. A zašto pa zato što smo do saznanja došli POSMATRANJEM i MERENJEM, pa za razliku od Aristotela koji nije znao ni odakle je šupalj znamo puno toga. Aristotelu svakako nije mesto u društvu koje si naveo a ponajmanje u društvu sa Arhimedom.....Zašto pa najbolje da sam nađeš odgovor :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Pa evo ovde http://www.astronomija.co.rs/sadrzaj/teorija.htm može da se nađe šta znamo o svemiru. Naravno, to je samo delić ukupnog znanja.

Kad se radi o svemiru da podsetim samo da stari Grci nisu znali veličine i daljine nebeskih tela, pa ni Sunca, nisu znali šta je Mlečni put, nisu znali da postoje galaksije, magline, kvazari, crne rupe itd. itd. - što danas znamo. Danas znamo za osnovne sile, sastav atoma, poznajemo evoluciju zvezda, koliko je star univerzum, kakva je sudbina Sunca. Znamo članove Lokalnog jata i superjata, znamo brzinu svetla, zakone kretanja planeta, zakone gravitacije i da ne nabrajam više.

r2d2

January 18, 2008, 11:51:56 am #72 Last Edit: January 18, 2008, 12:03:18 pm by r2d2
Eto ajde da se uporedimo sa starim grcima:
Covecanstvo je staro nekoliko miliona godina.
Stari grci su imali na raspolaganju nekoliko miliona godina za razvoj uzvisene covekove misli. Osim par izuzetaka koje na prste mozemo izbrojati, nisu nista doneli astronomiji u poredjenju sa generacijama u zadnjih 150 godina.Znaci kazem u poredjenju !!!  Eksponenciona linija razvica cele nauke vidljivo raste tek od 1750 godine, i kako meni izgleda tek smo na pocetku tog rasta.
Neko je morao da povuce crtu i da napravi prve korake. Stare civilizacije kao sto su Egipcani, Vavilonci,Kinezi,Grci, Persijanci su samo imali mozda po prvi put vremena da se zapitaju o nekim stvarima koje nisu imale bas mnogo veze sa njihovim zivotnim potrebama i osnovnim opstankom. Posto su imali pismo mogli su da postave kamene temeljce.
U svemu tome setimo se da tek u zadnjih (bednih) 200-300 godina sama matematika izgleda bas ovako kako je mi znamo. U mnogim (gotovo svim) starim civilizacijama uoste nije postojala nula kao broj, u drigim nisu uopste znali za znak jednakosti, u trecim zarez je bio pojam, dekadni sistem,  itd itd. Tek kada smo malopre shvatili da treba uzimati najzgodnije iz svih matematickih zaostavstina napravili smo ovaku matematiku koju podrazumevamo. E probajte zamisliti da neko pre hiljadu godina otkrije hajzenbergov princip neodredjenosti   bez nule jednakosti i zareza (moglo je ali neuporedivo teze nego danas).

Jedino razvojom matematike mozemo stvarno i realno jednog dana  imati sliku kako svemir izgleda u datom trenutku(s obzirom na eksponenciju mozda i dozivimo).
Olaksavajuca okolnost je da u vreme starih grka stanovnistvo na zemlji je brojalo nekoliko miliona, a danas nas ima 5-6 milijardi, naravno opet zahvaljujuci iskljucivo nauci.

Tek smo u povojima (nauke) i za 80 ili 120 godina usled rasta stanovnistva ako ne krenemo put zvezda pojescemo jedni drugima usi i nestacemo kao civilizacija. Ako se kojim slucajem dogodi stagnacija razvoja nauke, zbogom dovidjenja i hvala na ribama...
Pozdrav svima.

Kizza

Hajde da vidimo sta znamo o Svemiru:
1.Sta drzi Zvezde u Galaksijama?
2.Pra pocetak Svemira je...(koja teorija je tacna)?
3.Zasto se naucnici za svaki drugi treci snimak sa Habla iznenade kad to vide?
4.Objasniti (moze i Grckom dedukcijom)poreklo "Sestougonika" na Saturnu.
5.Koji dokaz imamo za "Tamnu materiju"?
6.Koji dokaz imamo za "Tamnu energiju"?
7.Odakle ovoliko vode na Zemlji?
8.Da li su Vojadzeri tamo gde bi "trebalo" da budu?
9.Da li postoji antimaterija?
10.Da li je brzina Svetlosti konacana?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

January 18, 2008, 05:41:14 pm #74 Last Edit: January 18, 2008, 06:05:55 pm by sale11472
1. GRAVITACIJA!
2. DEFINIŠI PRA POČETAK?
3. KO KAŽE DA SE IZNENADE PRE SE OBRADUJU!
4. NE MORA DEDUKCIJA DATI SU TI LINKOVI SA SIMULACIJOM (NE ZABORAVI DA JE SATURN "TEČAN")...
5. I 6. DOKAZ JE TEŠKA REČ ALI ZATO SE ODLIČNO UKLAPAJU U REZULTATE POSMATRANJA.
7. PA OD VODONIKA I KISEONIKA ODAKLE DRUGO?
8. DA. A GDE BI TREBALI DA BUDU U STAR TREK FILMU???
9. DA SASVIM DEFINITIVNO ČAK SE I ČUVA U LABORATORIJAMA.
10. DA. (RAZJAŠNJENJE ovde mislim na vrednost c tj brzimu svetlosti u vakuumu)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D