• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

помоћ за рефлектор од 4500 мм.

Started by odisej, December 16, 2007, 03:19:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

odisej

December 16, 2007, 03:19:07 pm Last Edit: December 16, 2007, 06:45:56 pm by odisej
Замолио бих вас ако би ми неко појаснио начин изараде рефлектора,иначе имам огледало 4500мм.
-који би се ту окулар могао поставити?
-дали неко ради посребрење огледала пошто имам два па бих једно обновио'?
-пошто су огледала са рупом у средини /Касегренов систем/како би било најбоље поставити окулар,као код Њутновог или Касегреновог и на крају која би ми огледала била потребна испред примарног и где могу набавити окулар и секундарна огледала ако сам се добро изразио .Хвала  ??? 


Као награду ономе ко ми буде добро појаснио поклонићу комад метеорита којег сам имао среће да гледам како је пао са неба а кад сам га ископао са дубине од 2м. био је поломљен на три дела.

sale11472

Quote from: odisej on December 16, 2007, 03:19:07 pm
Као награду ономе ко ми буде добро појаснио поклонићу комад метеорита ....


Eh cene astro opreme ovde vec stvarno postaju astronomske ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

odisej

Ради се о огледалу пречника 4500мм са рупом у центру,што се тиче метеорита верујте није ми била намера да се шегачим нисаким већ стварно желим да кад сам већ у могућности поклоним комад правом љубитељу Васионе жао ми је ако је то неко погрешно схватио.

sale11472

Ufffff al si ti osetljiv na pošalice :-X
Ali moraš priznati da je to baš onako ASTRONOMSKA varijanta razmene  ;)

Nego da nastavim u istom šaljivom stilu ;)
Ako imaš ogledalo od 4500 mm jel planiraš da ga instaliraš na Mauna Keu ili u pustinje Čilea, možda Kavkaz ili Himalaji  ??? ???
Mislim četiri i po metra je baš baš VELIKI teleskop .....
Mislim i 450 mm tj 45 cm je i dalje veliki teleskop.....
A čak i da je žižna daljina 4500 mm ako je u pitanju primar sa Kasagrena to je idalje veliki teleskop ako se ne varam primari Kasagrena su neki sitni f brojevi valjda f/2 ili slično (sem ako nije pravljeno za neku varijantu sa f brojem 20-25 za ceo teleskop) .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

odisej

Сале да ти искрено кажем ја баш и нисам стручан за велике инструменте али пошто сам добио та два огледала пречника 45цм.рекох да видим дали могу на неки начин да их употребим ако имаш неку идеју везану за израду телескопа са таквим огледалом помози Хвала.

odisej

Желео бих да се извиним корисницима форума грешком је уписано да је пречник огледала 4500мм уместо 450мм. Хвала на разумевању.

sale11472

Ma nema potrebe za izvinjavanjem samo šteta što ipak nije četiri i po metra ;)

E sad što se ideja tiče najlogičnije bi bilo Kasagren ogledalo upotrebiti u Kasagren teleskopu naravno ako nađeš sekundar (eto Stojanov je ponudio jedan) ili Šmit-Kasagrenu ali tu ti treba i Šmitov korektor nije nemoguće ni za napraviti ali je to napredniji ATM. Ako sekundari za Kasagrene nisu raspoloživi nekako kao najjednostavnije rešenje bi mi delovao neki Gregorijan mislim da je ipak lakše napraviti (ako do toga dođe) konkavno nego konveksno ogledalo, onda  mogao bi i Njutn da se napravi ali to sve zavisi kakvo je konkretno ogledalo tj koja mu je žižna daljina, da li je sferno ili ne itd itd

Sve u svemu ogledalo od 45 cm tj 450 mm je VELIKO i sve što bi se od njega pravilo je isto tako velik projekat pa se nadam da će iskusni vuci ATM-a koji posećuju ovaj forum uskoro da se pridruže priči. Ja sam ipak samo "teoretičar" koji još uvek mahom čita literaturu i planira da nešto napravi a bez nekog praktičnog iskustva (jedan i po paralelogram za dvogled i 3/4 barndoor-a ne računam ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

odisej

Молим вас за контакт адресу - телефон где бих у Панчеву или другде могао да извршим посребрење или алуминизацију огледала.

Унапред захвалан.

sale11472

Pa nisam siguran da se u Pаnčevu to i dalje radi ali možda da ovde preko foruma kontaktiraš Janka (mravic) Mravika pošto je on duboko u ATM svetu sigurno može da ti da dobar savet kako to da se odradi u Mađarskoj....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

pedja


sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Dali znas koliki je fokus tog ogledala?
Najjednostavnije ti je da napravis njutnov teleskop. Njega ces najvise koristiti.
Svi ostali koje su ti spominjali su teleskopi dugackog fokusa pa ces sa njime moci da gledas samo planete i Mesec.
Odakle si ti, da bi mozda video Ja to ogledalo.
Koliko je debelo staklo na tom ogledalu?
Ja ti mogu pomoci sto se njega tice, samo mi moras dati vise podataka.
Ako ne znas koliki je fokus, slobodno kazi, ja cu ti pomoci da ga izmeris.

ps.
Ja sam zainteresovan za taj meteorit  ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

odisej

Mravicu poslao sam ti komplet fotografija ogledala i meteorita na licni e-mejl. Ima 6 MB ali nisam mogao
vise da stesnim. Javi se! Pozdrav.