• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Crna rupa guta Galaksiju

Started by Kizza, December 19, 2007, 11:35:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Veoma zanimljiv snimak ali i činjenica da se pojvljuju "MLAZEVI MATERIJE" koje izbacuje Crna rupa.Moram da ponovim pitanje kako je moguće da bilo šta iz nje izlađe,sem ako nije tik iznad horizonta vremena ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Izbacuje ale ne IZ Crne Rupe već ubrzava okolnu materiju i istu izbacuje, isto kao kada bi ti uzeo teg vezan koncem i onda ga zavrteo ako bi teg dostigao dovoljno veliku brzinuda se konac pokida i on bi bio izbačen.....
Uostalom da li si ikada gledao atletiku i bacače kladiva?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Slažem se ali Crna rupa je gravitaciono jača od bilo čega a i čudno je da je ilustratori tako zamišljaju ??? pa izgleda kao da iz njenih "POLOVA" materija u mlazevima izbija.Nadam se da će se uskoro pojaviti malo detaljniji snimak :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

o kizo evo da probam da ti odgovorim, mada je to ludo s obzirom na obzir da nemam pojima, ali tu su drugari pa ce me ispraviti ako gresim.....
voda isparava, i na sobnoj temperaturi. to znamo samo ne vidimo te molekule vode jer ih ima malo.ako bi vodu dodatno grejali videli bi vodenu paru.
e sad probaj da zamislis da umesto da zagrevamo vodu mi je ubrzavamo i ubrzavamo i ubrzavamo terajuci je prema slivniku.s obzirom da joj stalno dovodimo energiju da bi brze tekla voda se zagreva i isparava. ako bi uspeli da je nateramao da se krece brzinama bliskim svetlosnoj brzini u trenutku ulaska u slivnik ona bi bila toliko vrela da bi iz centra slivnika izlazio jedan veliki stub vodene pare koji bi mogli videti i jako udaljeni posmatraci/naravno pri brzinama svetlosti i vecim energijama imali bi emisiju raznih cestica a ne vodene pare jer bi se molekuli davno pre toga razgradili/ .
otprilke je tako /mada mnogo slozenije/ i sa crnim rupama. cinjenica je da je skoro sva voda otisla u slivnik, ali cinjenica je i da je neka sica zbrisala u vidu vodene pare koja se moze videti izdaleka.
poredjenje i nije bas spretno i ovo treba shvatiti kao plasticno objasnjenje a ne fakat. nadam da ti je sada barem delimicno jasnije zasto nesto moze da pobegne iz crne rupe.

Kizza

Možda si u pravu ali činjenica je da Crna rupa ima ogromnu gravitaciju a da pored materije izbacuje i X zrake!Pitanje je i da li ona usisava materiju celom svojom površinom ili na određenim delovima ??? Zanimljivo je i to sto se Galaksije vrte,kao u tvom slivniku, ali su poređane kao planete u Sunčevom sistemu što nam govori da ima neke zakonitosti i da taj proces nije haotičan ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Kizza on December 20, 2007, 11:26:03 pm
Zanimljivo je i to sto se Galaksije vrte,kao u tvom slivniku, ali su poređane kao planete u Sunčevom sistemu što nam govori da ima neke zakonitosti i da taj proces nije haotičan ???


Odakle ti sad pa ovo ???
Mislim i da se galaksije vrte kao u slivniku a i da su poređane kao planete....

Što se tiče gravitacije Crne Rupe pa ništa jača nego bilo koja gravitacija samo što se radi o velikoj masi pa na određenoj razdaljini druga kosmička brzina postaje veča od brzine svetlosti ako si dalje od te razdaljine (da ne kažem Švarcešildovog poluprečnika) nemaš baš mnogo razloga za brigu da ćeš upasti u rupu.......
A što se ubrzavanja i izbacivanja (opet da ponovim da se NE RADIo izbacivanju IZ Crne Rupe) materije tiče pa napravi sebi praćku ili pročitaj kako se to koristi u astronautici najpoznatiji primer Voyager-i
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Šta misliš da li se zvezde bliže Crnoj rupi, brže okreću od onih koje su najudaljenije?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

A ne  ;D
Na to pitanje možeš i sam sebi da odgovoriš npr tako što ćeš odgovoriti na pod pitanja:
1. Da li se planete bliže Suncu brže okreću od onih koje su dalje?
2. Da li se planeta koja se kreće po izdženoj orbiti kreće brže kada je bliže Suncu ili kada je dalje?

Mislim Keplerovi zakoni su elementarna stvar i možeš sve potrebno da nađeš i bez poznavanja engleskog npr na Astronomijnom sajtu :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

E i Ja sam tako mislio ali rad VERE RUBIN je pokazao da grešimo!Otkrila je da se Zvezde kreću ISTOM brzinom ali bolje da otvorim novu temu .........
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Pa ti si pitao za brzinu kojom se hipotetičke zvezde okreću oko hipotetičke crne rupe a rad Vere Rubin se odnosi na rotaciju spiralnih galaksija....
Ako hoćeš da dobiješ odgovor koji te zanima moraš da postaviš precizno pitanje :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Negde sam pročitao da Spiralne Galaksije imaju u svom centru makar po jednu Crnu rupu a da nas Mlečni put ima dve ???
Ne vidim šta bi inače "teralo" Zvezde da se tako pokreću ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Mali Radojica

Hmmm, što se tiče problematike vezane za crne rupe, ti polarni jet-ovi su isključivo posledica magnetnog polja crnih rupa, pošto su u pitanju naelektrisane čestice (x-zraci predstavljaju zakočno zračenje elektrona koji se kreću visokim brzinama i nastaju kao posledica elektrona koji su izbačeni iz crne rupe velikim brzinama)...
A vezano za rad Vere Rubin to je takozvana "kriva rotacije" koja predstavlja jedan od dokaza da materija koju vidimo u formi zvezda, maglina, itd. (vidljiva materija) ne predstavlja 100% mase u spiralnoj galaksiji.... Čuveni argument koji se koristi kao dokaz teorije tamne materije i tamne energije, ali to je neka druga priča...
Nadam se da sam barem malo pomogao.
Pozdrav

Kizza

Izvinjavam se Malom Radojici jer nisam video njegov odgovor(da budem iskren ne znam ni zasto ni kako) ali trazeci sta je napisano o Crnim rupama a podstaknut temom r2d2 .Meni je bilo cudno da uopste nesto,mislim materijalno,moze da izlazi u suprotnom pravcu od Crne Rupe!
Sada prvi put cujem da Crne rupe imaju i magnetno polje?
 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

nislija

Nije cudno da nesto moze da izlazi iz crne rupe. Postoji Hokingovo zracenje, crne rupe zapravo "isparavaju".

Kizza

Pa to znaci da i nije tako opasna  8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?