• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zivot na Marsu?

Started by Sich, April 11, 2004, 09:01:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Jedno od pitanja koje zaista muci sve ljude koji se bar imalo zanimaju za nauku, koje je golicalo mastu ogromnom broju SF pisaca (a i scenaristima crtanih i holivudskih filmova :)
Mnogi astronomi su zbog ovog pitanja videli i ono sto ne postoji :)

Licno mislim da ga nije bilo, ipak se kod Zemlje podudarilo velik broj stvari, mnogo veci broj nego kod Marsa.

Pa, da li postoji?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Ipak mislim da je bilo zivota na marsu.Pogedaj samo u kakavim sve uslovima postoji zivot na zemlji, pustinje, antartik, dno okeana, vulkanski krateri itd.A ko zna kakav je mars bio pre milijardu godina...

Miranda

 Ma mora da postoje bar neke bakterije!

Miranda

 E da...Koliko bi trebalo vremena sa sadasnjom tehnologijom da se stvore uslovi za zivot kakav je ovde na Zemlji?
Pozdrav!

Dule_smor

 Sa sadasnjom tehnologijom to deluje prilicno neizvodljivo.Najveci bi problem verovatno bio dopremiti svu tu opremu na mars.A ne verujem da bi se nasle finansije za tako nesto.Nekoliko hiljada godina zvuci optimisticki:).

Miranda

QUOTE (Dule_smor @ Apr 12 2004, 12:18 PM)
Nekoliko hiljada godina zvuci optimisticki:). [/quote]
Znaci vredi cekati! :D  

Sich

 Teraformiranje je jako dobro opisano u Mars trilogiji: Crveni, Zeleni i Plavi Mars Kim Stenli Robinsona. Knjige odlicno obradjene sa mnogih naucnih, ali i tehnoloskih, socioloskih i politickih aspekata.
Najveca zamerka romanu je bas skraceno vreme potrebno za teraformiranje.
Razlog: da bi se likovi sa pocetka pratili kroz ceo roman. To je uradio tako sto je produzio zivot likovima otkrivenim eliksirom dugovecnosti (zive vise vekova :) ) i skratio vreme za teraformiranje na nekoliko vekova jos sa ogromnim tehnoloskim naporom i pomoci sa Zemlje.
Slazem se, svakako je potrebno najmanje milenijum-dva
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 Heh, do sada se uglavnom nagadjalo da li je neki meteorit sa Marsa ili nije.
Medjutim nedavno su roveri na Marsu tamo pronasli kamen za koje se sumnja da je sa Zemlje :)
To je naravno opet otvorilo raspravu o tome kolika je bila razmena materije izmedju objekata u nasem sistemu i da li je zivot dosao mozda sa nekog drugog tela.

Da li je to zaista kamen sa Zemlje videcemo uskoro. Bice interesantno videti zakljucak
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Ma ne verujem ja da je to stvarno sa Zemlje! Zvuci mi mnogo glupo!

Dule_smor

 Sto da ne, neki dovoljno veliki asteroid udari dovoljno velikom brzinom, pod dovoljno malim uglom i eto ti gomile kamencica izbacenih u svemir:).

Miranda

 ....I padne pravo na Mars.....ipak sumnjam u tu teoriju...

Sich

 Heh, pa ne padne odmah na Mars. Ima na raspolaganju milione i milone godina fore da ga potrefi :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Ma ne znam.....opet mi je to nemoguce....mnogo je to veliki prostor za te male kamencice.... :huh:  

Sich

 Nemoguce sigurno nije, mozda samo malo verovatno.
Pa na Zemlji je pronadjeno vise meteorita za koje se smatra da su sa Marsa. Setimo se samo onog cuvenog iz 1996. kad je krenula bura rasprava o mogucem zivotu na Marsu, jer su pronadjena neka jedinjenja u njemu koja se na Zemlji pojavljuju samo kao prokukti organskih procesa nekih organizama; pa kad je pronadjen "fosil" mikroorganizma u jednom takvom Marsovom meteoritu.

Potrebna je dosta veca energija, tj. dosta jaci udar da bi se neki kamen izbacio sa Zemlje nego sto je slucaj sa Marsom. Ali ipak takvih udara je bilo zaista puno u istoriji Zemlje.

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Ma meni je i to sumnjivo da je sa Marsa....mozda ima istu strukturu!? I kako su oni uopste 100% sigurni da je to sa Marsa?