• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc!

Started by NASA, December 24, 2007, 11:51:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NASA

ljudi treba mi ozbiljna pomoc! posto me od septembra skola zaokupirala,pa nisam imao vremena ni za astronomiju ni za teleskop.i onda ja lepo jutros pogledao skrivene delove moje sobe gde se nalazi teleskop i pogledam ga kad ono :o :o :o sve se klima,onda posto ga nikad nisam kolimirao mislim da je od tolikog mrdanja i svega raskolimiran mnooogoo...a to bas i ne znam da radim. ??? pa jer neko moze da mi pomogne kako da ga dovedem u dobro stanje?

sale11472

December 25, 2007, 01:40:48 am #1 Last Edit: December 25, 2007, 01:47:23 am by sale11472
Sale, POLAKO samo polako i ništa se ne sekiraj nisi usamljen i marcony je postavio pitanja u  temu o kolimaciji ;) Sasvim mi je jasno kako se osećaš, ima ona moja tema gde gunđam na baksuzluke pa sam tamo pominjao kako sam naučio da kolimiram dvogled i ti ćeš tako naučiti da kolimiraš teleskop glavu gore ;)
Uostalom ti si drug član i na CloudyNights-u a tamo stvarno ima gomila informacija o toj temi, mada za početak pogledaj Berijevu stranu http://www.scopemaking.net/hrv/collimat.htm i linkove na njoj (a ima nešto ukratko i ovde http://www.scopemaking.net/hrv/babydob.htm), možda ti bude dovoljno  :)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

AshPiranha

+ ako ti zatreba laserski kolimator (Baader), baci pm.


NASA

Quote from: sale11472 on December 25, 2007, 01:40:48 am
Sale, POLAKO samo polako i ništa se ne sekiraj nisi usamljen i marcony je postavio pitanja u  temu o kolimaciji ;) Sasvim mi je jasno kako se osećaš, ima ona moja tema gde gunđam na baksuzluke pa sam tamo pominjao kako sam naučio da kolimiram dvogled i ti ćeš tako naučiti da kolimiraš teleskop glavu gore ;)
Uostalom ti si drug član i na CloudyNights-u a tamo stvarno ima gomila informacija o toj temi, mada za početak pogledaj Berijevu stranu http://www.scopemaking.net/hrv/collimat.htm i linkove na njoj (a ima nešto ukratko i ovde http://www.scopemaking.net/hrv/babydob.htm), možda ti bude dovoljno  :)




pogledao sam i idalje ne kapiram kako da kolimiram teleskop :-[s

Marcony

Koji ti deo nije jasan?

NASA

pa vecina...jer ima neki video -ili tako nesto?

mravic

Evo male pomoci.
Prvo izvadi okular, skini zastitni poklopac sa teleskopa, kao dada ides da posmatras. Pogledaj kroz fokuser. Vidis li na sekundarnom ogledalcu celo primarno ogledalo?  Verovatno vidis. Ako ne vidis, javi.

Znaci vidis ceo primar kroz fokuser.
Ali vidis da je cev nekako ukrivo. Zapravo cev je rana ali odsjaj u primaru ti je ukuso. Ako je tako onda stelujes primarno ogledalo i to na sarafima koji se nalaze na dnu teleskopske cevi. Imas ih tri komada. Nemoj da ih stelujes napamet vec gledaj kroz fokuser i probaj jedan saraf od ta tri da zavrces. Ako se situacija pogorsava, onda ga odvrci. Kombinacijom odvrtanja i zavrtanja ovih sarafa stelujes primarno ogledalo.

Nastelovano je kada kroz prazan fokuser vidis sekundarno ogledalo, u njemu primarno a u njemu vidis svoje oko. I sve to mora da bude idealno u centru.

Ako ti nesto nije jasno slobodno pitaj, ali nemoj napamet, vec prvo probaj a onda nam kazi iskustva.

ps. Nemoj one sarafe do besvesti da odvrces i zavrces vec samo jedan do dva kruga. Moze ti se desiti da se skroz odvrne sto dodatno komplikuje stvari.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA

e hvala vam na pomoci,ali imam nesto drugo da kazem-vise necu ucestvovati na ovom forumu-jer :je prestao skoro da bude astronomski,ima brdo (bez ljutnje)glupih tema,a i ucestvuje 5 ozbiljnih ljudi.Naravno postacu aktivan kada bude bila Letenka i to je to.I dalje cu biti aktivan na forumu:zvjezdarnica.com

pozdrav svima i hvala vam na pomoci oko svega :)

stameni

Vratio nam se u zdravlju i sreći :)

mravic

Pa pocni neku neglupu temu, pa da pocnemo o astronomiji. ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA

Quote from: NASA on January 06, 2008, 01:27:26 pm
e hvala vam na pomoci,ali imam nesto drugo da kazem-vise necu ucestvovati na ovom forumu-jer :je prestao skoro da bude astronomski,ima brdo (bez ljutnje)glupih tema,a i ucestvuje 5 ozbiljnih ljudi.Naravno postacu aktivan kada bude bila Letenka i to je to.I dalje cu biti aktivan na forumu:zvjezdarnica.com

pozdrav svima i hvala vam na pomoci oko svega :)

ovo sam bio nateran da kazem ;D ;D

NASA

January 27, 2008, 09:57:34 pm #12 Last Edit: January 27, 2008, 10:53:28 pm by NASA
Quote from: mravic on December 30, 2007, 08:31:22 pm
Ako je tako onda stelujes primarno ogledalo i to na sarafima koji se nalaze na dnu teleskopske cevi. Imas ih tri komada.

evo gledam ali imam 6 komada-3 ispupcena i 3 koja nisu-koja da odvrcem i zavrcem?

evo sad sam probao ali ni jedan nece ni da se pomeri?!

AshPiranha

Quote from: NASA on January 27, 2008, 09:57:34 pm
Quote from: mravic on December 30, 2007, 08:31:22 pm
Ako je tako onda stelujes primarno ogledalo i to na sarafima koji se nalaze na dnu teleskopske cevi. Imas ih tri komada.

evo gledam ali imam 6 komada-3 ispupcena i 3 koja nisu-koja da odvrcem i zavrcem?

evo sad sam probao ali ni jedan nece ni da se pomeri?!


Zaribali ti sarafi ;)

3 komada su za kolimaciju, 3 su za ucvrscivanje (kad iskolimiras).

sale11472

Jeste ali koji je koji  ::)
OK NASA nemoj sada da se ljutiša ali siguran sam da ovo imaš u uputstvu, a ako si ga izgubio imaš ga na SkyWatcherovom sajtu, no dotle možda ti ovo pomogne da utvrdiš koji je koji šraf ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D