• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija

Started by GENESIS, April 23, 2006, 10:04:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GENESIS

Ko zeli da sazna nesto vise o kolimaciji neka isproba ovaj link:

http://skyandtelescope.com/howto/scopes/article_787_1.asp

gucic

Ovo je odlican clanak. Citao sam ga jos pre. Cini mi se da mi je Nemanja Martinovic dao link...elem, ima jedan dodatak za kolimaciju, a to je da tacka moze i da se crta markerom ili flomasterom koji skida voda. Ako se stavi crna lepjiva traka, posle treba cackati i skidati prstima - ukoliko do toga dodje...
Za geometrijski proces crtanja crne tacke moze da se doda i jos jedan odlican primer koji sam video od Nese i V. Nenezica iz ADRB-a. Isecete papirni krug skoro precnika ogledala (za 2 ili 3 mm manji precnik) i izbusite rupu precnika 5-6mm u njemu. Takav papirni krug (od najobicnijeg papira za stampac) sa rupom stavite pazljivo na ogledalo i trazite centar pomocu perifernog namestanja kruga u odnosu na ogledalo. Tu ce pomoci bas ta mala razlika u precniku kruga i ogledala. Kada nadjete centar, marker u ruke i gotovo. Malo je tesko razumeti ovo objasnjenje ali kada budem imao digitalni pri ruci, napravicu mali foto-prikaz jer slika govori hiljadu reci.

Marcony

Clanak je uklonjen, pa ako moze jedno kratko objasnjenje...
Citao sam na Internetu, ali nisam bas razumeo redosled poravnanja optike.

Ako moze neko ukratko da napise, u 4-5 stavki kako sve to ide. Za kolimaciju koristim obicnu
kutijicu od filma, kao i laserski kolimator (home made) koji i nije bas nesto centriran  :)

Hvala unapred!

mravic

Mora da bude dobro nastelovan laser, jer ti ne vredi drugacije.
Slobodno pitaj, pa cu da ti objasnim kako to ustvari sve ide.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk