• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn ce se "zapaliti"?

Started by Kizza, January 04, 2008, 10:24:06 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sasa


Kizza

Munje na Saturnu!Da li one mogu da "zapale" Saturn?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Toma B

Quote from: Kizza on May 07, 2008, 09:41:01 pm
Munje na Saturnu!Da li one mogu da "zapale" Saturn?

??? ??? ???
Naravno da mogu...
Ako munja udari u drvo na Saturnu ...moze zbog vetra da se prenese plamen na celu planetu i ode Saturn...
Katastrofa!!!!

Kizza

Ha,ha!Ma nisam mislio na tu vrstu plamena vec na nesto slicno sto je Artur Klark "predvideo" za Jupiter!Ko ima vremena nek poseti jpl.nasa..... i videce kako temperatura na Saturnu  cudno raste. 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Obersturmfuehrer

Samo sto je Klark predvideo jos jedan element, a to nisu munje....

Kizza

Kad vec mastamo .....Veoma su cudni polovi ,sestougaonik i "Vir" na suprotnom polu a sad i temperatura....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Kizo,

da se Saturn "zapali" u smislu u kojem ti pitas, to jest da postane zvijezda, potrebno je da dobije jos puno puno mase. Ti ocigledno mislis na nuklearni plamen, jer za hemijski plamen jednostavno tamo nema uslova. Vatra koju mi na Zemlji poznajemo je u stvari burna oksidacija uz oslobadjanje energije. Koliko je meni poznato, na Satrunu nema dovoljno kisika za tako nesto. Dzaba mu sav vodik i metan.

Za nuklearnu fuziju mu treba, kao sto rekoh, jos puno puno mase, da bi se u jezgru stvorio dovoljan pritisak da se 4 atoma vodika privole da se spoje zajedno u jedan atom helijuma....


Kizza

Znam da je potrebna dodatna masa ali samo povecanje temperature moze "dici",opet teoriski, i pritisak ali da li ce to biti dovoljno videcemo nadam se uskoro.Meni je bila zanimljiva fotografija,nisam siguran da li se radi o istom polu koji se zagreva,ogromnog vrtloga i to me je odmah  asociralo na scene iz Odiseje.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

TenMon

Quote from: Kizza on May 11, 2008, 08:01:37 pm
Znam da je potrebna dodatna masa ali samo povecanje temperature moze "dici",opet teoriski, i pritisak ali da li ce to biti dovoljno videcemo nadam se uskoro.


Naravno da necemo videti nista jer najhladnija zvezda T-klase ima temperaturu ispod 1400 K i 0,075 Sunceve mase, sto znaci da im je masa ~270 puta veca Saturnove i ~80 puta veca od Jupiterove. Sve zvezde hladnije od recimo L5 i nisu zvezde nego braon patuljci, a oni se vremenom hlade.

Kizza

Ne brinite nije se jos "zapalio" ali Casini je napravio nove snimke neobicnih pojava na polovima Saturna!Veoma je zanimljiva slika u infracrvenom spektru.Sta reci  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Uvek zaboravim da dodam,za vise informacija na sajtu http://www.jpl.nasa.gov
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

AshPiranha

FFS!
Saturnov pol-infocrveni spektar.bmp 112.94 KB, 226x170

vs

pia11216-browse.jpg 28.4kb, 800x564

sale11472

Hmm preciznije Saturnovi POLOVI na toj slici levo je severni pol a desno južni pol...... sasvim očigledno da šestougaone strukture pretstavljaju uobičajenu stvar za Saturnove ciklone...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ne mogu da se setim da li smo raspravili zašto je šestaugaonog oblika  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo i video snimka "Sestougaonika" i "Levka" Saturnovih polova!Super video!
http://www.jpl.nasa.gov
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?