• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako je lep Mars...Bravo roveri...

Started by sh0, January 04, 2008, 11:43:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sh0

I sta kazete ljudi na ovu sliku koju sam preuzeo sa oficijelnog sajta nase...
Jako je lepa, a i pise Happy 4th... proslo je 4 godine....


sh0

I jos nesto... evo tek sam sada primetio, ali cini mi se kao da je ova slika spajana na par mesta... da li vi mozete da primetite to??? I da li neko moze da mi objasni zasto je to tako... Sve u svemu ovo je fenomenalna slika Marsa...

sale11472

Pa verovatno sve fotografije koje se objavljuju sa Marsa i jesu kompozicija više fotografija, šta tu ima čudno. Isto kao što su i ostale astrofotografije često plod "sastavljanja" više snimaka uz upotrebu filtera dodatne obrade itd itd itd. Puno posla je potrebno da bi se sa medija (bilo da je u pitanju film ili digitalni senzor) izvuklo ono što treba snimiti. Pitaj nekog od astrofotografa sa ovog foruma koliko ima posla oko jedne fotke.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Izvinjavam se za off...

"Kako je lep Mars...". Svrati na Zemlju, da vidis sto je tek ona lepa!!!   :)

sh0

Malo mi je daleko zemlja pa nemogu da svratim, ali kad budem imao prvu priliku poseticu i nju....

bluenick

Naravno da je ova fotografija sastavljena od više drugih, kao i većina fotografija koje nam stižu od aktivnih orbitera/rovera u Sunčevom sistemu). Fotografije, pogotovo panorame Marsa su "kolaž" serije fotografija koje moćne kamere na orbiterima/roverima prave.
Uz sve to, dobijene sirove fotografije prolaze kroz filtere i dodatnu obradu kako bi se dobila što verodostojnija slika onoga što su kamere uhvatile.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sh0

Pa da, tako izgleda, ali mi smo jos daleko od toga...Ko dozivi PRICACE!

SUPERHEROJ

Slika je mnogo lepa, ko bi rekao da je tamo nema zivota?

sh0

A ko to zna... Mozda ima, mozda nema, mozda smo na pogresnom mestu u pogresno vreme, sve je to znak pitanja i to veliki... Smesna je recenica, MI SMO JEDINI U SVEMIRU, ili kako vec hocete... E pa dragi moji NISMO...Samo je pitanje vremena...

bluenick

January 09, 2008, 05:05:16 pm #10 Last Edit: January 09, 2008, 05:21:52 pm by bluenick
Pa da... zamislite sada jednu Marsovsku civilizacija (Martian civilization  ;D ) za koju ne znamo... koja se upravo pre par godina odlučila da ispita planetu Zemlju. I poslala dva rovera. Jedan se spustio u pistinju Sahara, a drugi u pustinju Atakama. Pošto naravno u pustinji nema nikoga i ničega sem peska i kamenčića... Marsovci lepo shvate kako na planeti Zemi nema života, a Boga mi... ni uslova za život :)

Atakama -

sh0

E ovo za pustinju je dobra fora, kada covek malo razmisli 'ebote pa to je tacno tako... Ili na sibir, pa se Marsovci smrznu... hahaha  ;D

sale11472

January 09, 2008, 06:26:22 pm #12 Last Edit: January 09, 2008, 06:32:01 pm by sale11472
Ma kakva pustinja pa i iz orbite se na prvi pogled vidi da je Zemlja naseljena

i da je već asimilirana od strane Borg kolektiva
Mmmmmm Borg, što bi ja voleo da imam jednog omanjeg Borga (ko razume shvatiće ostali ce da se zalepe na Trek :P )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Obersturmfuehrer

povodom marsovaca i zemlje - procitati S druge strane neba (Klark) i pricicu "izvestaj o planeti 3" :)

bluenick

January 09, 2008, 09:20:48 pm #14 Last Edit: January 10, 2008, 12:46:57 am by bluenick
Za Sibir... nije fora da slete tamo... ima puno snega, a sneg je voda - izvor života :)

Što se tiče vidljivih znakova naseljenosti planete Zemlje, to je tačno iz kosmosa se na noćnoj strani Zemlje mogu videti svetlosti većih gradova. Međutim... igrao sam ranije igrice iz serijala X-Com gde se baš pominje ova tema. Prvi deo igrice se završava saznanjem da na Marsu i dalje postoji civilizacija koja je uništila svoju planetu, ali ta civilizacija živi u podzmelju, pošto su život na površini planete učinili nemogućim  ;D