• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kvanti energije

Started by ARider, January 05, 2008, 11:24:15 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ARider

Moze li  mi neko malo bolje objasniti kvante energije koje je uveo Max PLanc i kako se uopstre doslo do kvanta.Zasto su uopste kvanti potrebni.

2B

priča je duga i komplikovana, ali pojednostavljeno bi bilo ovako:

Kvant je najmanja moguća količina energije, odnosno ono što je molekul za materiju to je kvant za energiju.

Cela priča je tekla na sledeći način, krajem 19 i početkom 20 veka naučnici su raspravljali o strukturi atoma. Pošto su prethodno zaključili da atom nije monolit već je sastavljen iz nekih sitnijih delova, pre svega protona i elektrona, postavilo se pitanje kako su ove gradivne jedinice u atomu međusobno raspoređene. Najlogičniji model koji se pojavio i koji je prihvaćen od najvećeg broja naučnika bio je Raderford-Borov model, po kome se proton nalazi u sredini atoma, a elektron kruži oko njega. Ovaj model je i dalje osnova izučavnja atoma, ali pokazlo se da je neodrživ bez uvođenja nekih novih premisa. Naime, ako elektron, koji je negativno naelektrisan, kruži oko jedne tačke, onda on praktično predstavlja električnu struju i mora da dođe do pojave elektromagnetnog zračenja. Usled zračenja elektron gubi energiju i vremenom pada na jezgro. Pokazano je da se ovo ne deševa i da ne postoji konstantno EM zračenje usled kretanja elektrona, već da se zračenje javlja samo kad je atom na neki način pobuđen (eksitovan) i da su frekvencije tog zračenja tačno definisane (ovo je kasnije bila osnova spektroskopije).

Ovde nastupa Plank i uvodi nove neophodne premise:
1. postoje tačno određene zone u atomu gde elektron može da se kreće
2. dok se nalazi unutar jedne zone elektron ne zrači EMT
3. kad prelazi između zona elektron zrači KVANT energije, odnosno kvant elektromagnetnog zračenja tačno definisane frekvencije
4. frekvencija emitovanog kvanta zavisi između kojih zona je bio prelaz
5. energija nije neprekidna kako se ranije mislilo već ima svoju osnovnu i najmanju jedinicu i to je kvant
Ovo poslednje je iz temelja promenilo pogled fizike na svet i otvorilo vrata kvantnoj mehanici.

ovo je naravno uprošćena priča koja se kasnije strašno zamrsila, i ovo bi bio pokušaj odgovora na prvi deo pitanja.

Odgovor na drugi deo (zašto su potrebni) mogao bi biti:
kvant nije ni potreban ni nepotreban. Kvant energije je prosta fizička realnost koja postoji nezavisno od naših potreba. Isto kao što postoje atomi, ljudi, planete, zvezde,..., tako postoje i kvanti, naravno dok se ne dokaže suprotno.

nadam se da sam bio od pomoći

ARider

Znacida bi elektron presao sa nizeg nivoa na visi mora da  dobije E u vidu kvanta energije, a kada prelazi sa viseg na nizi nivo on emituje kvant energije odnosno kvant svjetlosti(foton)

Ako sam dobro razumio

Hvala bio si od velike pomoci.

stameni

Dobro si razumeo. Čak i onu malu omašku koju je 2B napravio u stavkama 3 i 4, nenavodeći smer "mrdanja" elektrona :)

ARider

Hvala vam mnogo ljudi. Procito sam mnogo knjiga o tome ali ipak je najbolje kad ti to neko objasni.
Ako vam sta treba na raspolaganju sam