• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Peca

Quote from: Yagodinac on June 19, 2009, 03:55:30 pm
Pa ne znam, izlazi možda oko 11 ali se najbolje gleda od 2 do 4h. Oko 4 bi trebalo da je najviši i najbliži jugu a tad nastupa i zora pa kvalitet osmatranja ekstremno brzo opada u smislu kontrasta. Mada sam čuo da su ga neki ludi ameri posmatrali i usred bela dana - ali su znali tačno šta i gde da traže.


Uspeo da vidim Jupiter golim okom nakon izlaska sunca (tacnije suncev disk je tek bio izasao iznad horizonta)... bar ja verujem da to sto sam video je bio Jupiter :)) tako da sve u svemu mozda mozemo reci da postoje 3 objekta pored sunca koja mozemo posmatrati i u toku dana..

secam se dobro posto je to bila prva nod da sam ga video rukovodeci se uputama iz astronomije ...

P.S. od mene vise postova na ovoj temi kada nabavim teleskop ( a do tada cu uzivati u vasim "radovima " pzodrav i samo napred..

sto se tice nalazenja planeta ja sam ga nasao tako sto sam trazio putanju po kojoj se krece sunce u toku dana... ( svi objekti suncevog sistema se krecu u istoj ravni, tacnije u istom zamisljenom disku )...

Inace imao sam tu prednost sto radim povremenu na batajnickom drumu blizu batajnice kao nocni cuvar. :P priznajte posao iz snova :)

abrasax



Evo ista slika sa malo više truda oko obrade.
Ako neko želi da proba javite pa ću postovati link ka raw slikama. Zanima me kako bi vi to uradili pa da uporedimo.

Ljubo

Odlično za početak! Dobar je taj Šmit-Njutn, munja od spravice za astrofoto - Čestitam!
SNR odnos i prelazi su ok, nivo detalja visok, ali su malo zvijezde previše obradjene. Ne znam je li to do Registaxa... A da probaš to obraditi u DSS-u?

abrasax

Da, zvezde su dosta loše ali morao sam da napravim kompromis da bi se lepo videli detalji magline. Nešto malo sam čačkao wavelet u registax-u i probao u maxim dl kernel filter ,,high pass more". Taj filter je dodao na oštrini ali je eto zvezde malo pokvario. Mada zvezde su od starta loše zbog kolimacije teleskopa. Voleo bih da vidim da neko ko ume proba da obradi pa da vidim šta se može izvući iz ovoga.
Evo raw frame-ova:
http://rapidshare.com/files/247906914/orion.rar
82 MB je pa ko ima strpljenja neka izvoli.

hrast

Joj, ne registax za DeepSky.. sasvim razliciti algoritmi tza uprosjecivanje/odabir kavlitete itd. itd.

abrasax


Ljubo

Probao sam TIF u Photoshop CS2 Curves, pa Levels, pa Unsharp Mask... Ne ide bolje nego što si već dobio jer prosto 2 sec je malo ekspozicije po snimku. Trebao si kombinovati tridesetak ekspozicija od 2 sec, pa još 30 od 5 i 20 od 10 sekundi pa koristiti mask u Photoshopu (kao na sajtu Jerry Lodriguss-a).

Ti si dobro izvukao detalje u tvom steku, ali u prenaglašenoj primjeni dekonvolucije (maxim dl kernel filter ,,high pass more") došlo je do nerealističnog izgleda zvijezda.
Ali, probaj da ovaj tvoj rezultat blenduješ pomoću slojeva u Photoshopu (Layers) sa snimkom obradjenim tako da su ti zvijezde oštre, ali i realistične (Koristi metodu Star Bloat Reduction). Ukoliko je potrebno, za preklapanje koristi Mask i dobićeš najbolje što se može iz ovoga što već imaš.

abrasax

Da li bi mi mogao malo pojasniti ove metode ili dati link ka objašnjenju. U svakom slučaju hvala na savetima, probao sam onako kako sam shvatio. Preko ove slike sa lošim zvezdama sam stavio sliku koja je obradjena da se vide zvezde a ne i maglina? i za blend mode sam stavio screen.


Ljubo

June 24, 2009, 08:09:50 pm #683 Last Edit: June 24, 2009, 10:55:02 pm by Ljubo
Da, to je već bolje... Mada, imaš veliki clipping u lijevom dijelu histograma!! Vodi računa da ti u sljedećim obradama do ovoga ne dolazi.

Evo kako to izgleda nakon Star Bloat Reduction metode (i Unsharp-Mask na kraju):



Jeste da bi moglo ispasti i bolje, ali dekonvolucija i nekoliminisanost su odradili svoje. Ali dobro je i ovo. Probaj sljedeći put ono sa više različitih ekspozicija.

abrasax

Mislim da sam shvatio. Neću više postavljati ovu sliku iz bojazni da sam svima dosadio  ;D
Hvala puno na savetima. Sad samo da se razvedri pa da primenim naučene tehnike :)

Yagodinac

July 04, 2009, 12:29:49 am #685 Last Edit: July 04, 2009, 12:40:19 am by Yagodinac
Kad nešto ne štima vreme je da čovek uzme stvari u svoje ruke. Evo na primer praćenje: kad počne sve da se pravi pametno počevši od montaže - može i ručno. Uz malo vežbe i 10 sekundi ispada kao od šale.
Ovo je moj omiljeni klasterčić, zbog simetrije valjda. Podseća me na Kviska ili televizor...



M29: 4x10 sec ISO 1600 preko plossla 25
Nisam nešto posebno trtljao u obradi, nakon Stackera sam malo doterao curves i kontrast u PS-u a šum u Nindži. U odnosu na prethodne radove ovaj nizak nivo šuma me je obradovao. Fokus očigledno nije maestralno izveden ali je simpatično da i pored efektivnih 40sec može da se preskoči 13 magnituda. Da sam slikao na ISO 400 i da sam mogao celu noć da stojim za dvadesetak lightova to bi tek bila dobra slika. :)

Igor

Zanimljivo i lepo! Vidi se stalni napredak.

Yagodinac

Idealno za početnike: Mizar i Alkor. Canon A560, Newton 130/900, plossl 10 i klip od 700 frejmova. Na oko 150x se vidi koma na Mizaru i bliskom pratiocu. Separacija 14.4 sekundi.
S obzirom da je snimano na 30 fps ne vidi se još jedan član sistema koji sa Mizarom i Alkorom gradi trougao; dotični je 8 mag


hrast

Konacno izvadio foliju kupljenu prije valjda 2god... malo zguzvana, prepuna prasine, te malo napukla
Uglavnom, ED80 f/7,5 + 2x barlow + QHY5 ... folija je za vizualno promatranje

cca. 140 frejmova od 1000

seeing katastrofa i nikako izostriti




Ogromni problemi sa prasinom i idem ja snimiti flat na cistom dijelu neba.... sve ok!
Preslozim setup za snimanje cijelog sunca u jednom kadru, resetiram program, te kada sam progutao knedl!!! Sta god, kako god, slika je uvijek skroz bijela. Kako se resetira program tako se automatski namjesti ekspozicija od 100ms, sto je vjerojatno je malo sj**** cip kamere! Ostavim na sobnoj temp, NE FUNKCIONIRA :?
I onda ja u frizider na 10min i sve OK  :mrgreen:

hrast

Ako koga zanima *.avi file iz kojega sam izvukao fotku, http://www.hrastro.com/sun.avi (1,64MB)

Ufff, koja prasina  :? .. sada mi je cudno kako sam uopce izvukao nesto dobro