• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

Boštjan Skuk iz Slovenije nam šalje super fotke galaksija!












Marcony

Ako moze neko da slika ovaj prelepi prizor Meseca i Venere!!!

Samo pliiiiiiz pozurite dok je jos ovako.

HVALA!!!

lemonxxl

Evo jedna na brzinu slikana


vmiro

Nije sa venerom ali...
Prva je u sumrak druga kad je pao mrak ;)



gucic

Uvek kasnim sa fotkama...


flintviking

Quote from: Marcony on April 20, 2007, 07:53:49 pm


Samo pliiiiiiz pozurite dok je jos ovako.



Sto nerece ranije

drago

Da ne bi ovaj topic pao u zaborav evo jedne fotke M13 koja nije bas najsvezija jer je nastala nesto pre Letenke, 15.07.2007god.Ali kada,na zalost,nema drugih...




Snimak je nastao par dana nakon sto je u nase ruke dosao dugo ocekivani Canon eos 350D, pa je ovo bukvalno jedan od prvih snimaka sa Njim...
Snimali smo,naravno,kroz nas Scopos(80mm apo triplet) koji je bio montiran na 10" GSO(kroz koji vrsimo sitne korekcije u pracenju) a sve to zajedno se vozi na EQ-6 montazi.                           
Fotka i nije losa (vidi se lepo i obliznja galaksija NGC6207-u donjem levom uglu) ,kada se uzme u obzir da smo imali peh te veceri da nam se pokvari hand controler na EQ-6 montazi sa kojim naravno vrsimo korekcije u pracenju,pa je ovo u stvari jedna single ekspozicija od samo 20 sekundi(na ISO 1600 )!!!Uradjen je i crop snimka(vidno polje je mnogo vece),i blago je obradjena u PSP-u.
Snimali smo sa Adzinih livada,na obroncima Gledickih planina(nasa standardna lokacija za "brze intervencije" koja se nalazi 20-tak km jugoistocno od Kragujevca).

Evo i foto setup-a(vidi se nas stari Zenit gde je sada 350-tica)



Clear sky

Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Toma B

Lepo!!!
Planiras li nekada da promenis mesto foto aparatu....sa 80mm na 10" ?

drago

Jeste, pa nam sagori CMOS na Canon-u  ;D
Salim se,naravno da je i to u planu,kad uskoro malo upgrade-ujemo montazu sa boljim(steper) motorima i boljim kontrolerom....
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Bobo

Evo jedna moja..stara, ali novoobrađena u DeepSkyStackeru:



Snimljeno Pentaxom 75. Nadam se da će se uskoro maknuti oblaci da probam napokon P105 ;)

sale11472

Eh ja se zagubih u ostalim albumima ;D ;D

Nego ako se ne varam na taj Pentax moze da se okaci i onaj drugi Pentax 6x7 planiras da probas nesto takvo ili si cvrsto digitalan?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Da, Pentax 105 SDP moze osvijetliti cijelu povrsinu 6x7 filma. Budem probao, naravno, iako mislim da cu kroz teleskop uglavnom snimati digitalno, a wide field ce biti rezerviran za srednji format :)

sale11472

Heh obzirom na tvoj clanak u Astronomiji ja ocekujem da za wide field pocnes da koristis "pravu stvar"  tj 5x4  ;D

No salu na stranu, hteo sam da te pitam nesto u vezi filmova, obzirom da pravim (ma skoro je napravljen samo treba da ga sklopim al kako mi odlazu odmor i kakvo je vreme imama vremena) barndoor na kome imam nameru da koristim K1000 interesuje me sta mi od ogranicenog izbora filmova preporucujes, dostupni su: razni negativ filmovi, a od pozitiva Fuji Provia 100, Sensia 400, i Kodak Ektachrome 200 (bar mislim da je Ektachrome Ili je Elite chrome). Ma u svakom slucaju mislim da si razume o pitanje, ne moras mnogo da detaljises ali bi bilo lepo da napises prednosti i mane raznih varijanti (mada negativ ima veliku prednosti u vidu cene ;) )...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

5x4, rado, ali za to već treba vakuum pumpa  :-\

Za filmove mislim da sam pisao baš u tom članku..no nije na odmet ponoviti.

Negativi nisu dobri za astrofotografiju. Prošlo je vrijeme dobrih negativa, još sa onom Superiom Super G+ ili kako se već zvala. Možda možeš nabaviti Konica Centuria negative, oni su bili OK. Problem je što negativi uopće ne hvataju crvene maglice. Nešto kao nemodificirani Canoni, ali još gore ;)

Svakako preporučujem Sensiu 400 za prirodne boje neba, to je odličan film za wide field barndoor fotke. Kodak je osjetljiviji na crvene maglice, ali zahtjeva dosta obrade.

Za početak možeš probati sa bilo kojim negativom, tek toliko da vidiš kako ti funkcionira barndoor, da ne bacaš puno novaca na dijapozitive. Ipak, odmah kupi i poneki dijač, da ih ne bi ponestalo kada se napokon izvježbaš i odlučiš za pravu stvar..

sale11472

He he divno u fridzu imam bas jednu Konica Centuria rolnu doduse od 1600 ASA (pojma nemam zasta sam to nabavio), dve rolne Provie i par Fuji negativa od 400 ASA pa ce to biti valjda dovoljno za ekperimentisanje ;D
Videcu sta ce sve da ispadne na kraju, jos kad pomislim na skeniranje ::) posto mi je jedino dostupno skeniranje koje rade u foto radnjama na maisnama (Frontier)....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D