• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bobo


Evo first light Pentaxa 105 SDP:



Na slici je maglica oko Gamme Cygni. 9x6min ekspozicija, Canon 20D (modificiran), ISO 800. Praćenje mi nije bilo baš najbolje, a i fokus mi je lagano pobjegao, iako sam na početku izoštrio sa Stilletom - doduše na sasvim drugom dijelu neba. Oko zvijezda je malo mutno jer sam pokušao riješiti digitalni šum - nikako ne mogu dobiti da mi se kvalitetno oduzmu dark frejmovi, što se može vidjeti i desno dole kao zelenkasti dio slike.

Inače fotka je "full frame", dakle bez croppanja.

sashastar

Ma dobra je BOBO ja vise volim ovakvu tvoju nego naprimer ovakvu

Bobo

ne bi se bunio da je takva  ;D

Bobo

Saša je zaboravio staviti fotku u moj izvještaj sa PGSP-a, pa evo ovdje ;)



Pentax 6x7, 150mm Takumar, Fuji Provia 400F, 3x25min ekspozicija.

Sasa

Pa nisi ni poslao izvestaj. Morao sam da ga skidam sa mailing liste. Ko zna da li je to uopste i dozvoljeno.

Juce se zavrsio jedan festival u Backoj Planci (gde smo Janko, Srdjan i ja imali nekih obaveza) pa sad imam vise vremena za AM. Evo ide tvoja slika.

Bobo

Nije problem, ne moraš ti staviti svaku moju sliku u AM. Vidim da osim talijana ima i poljaka koji ti šalju slike  ;D A izvještaj, pa poslao sam ga i na ADI Caffe i na Yuam listu, što se mene tiče, još vrijedi onaj dogovor od prije 5-6 ili koliko godina da možeš bez pitanja upotrijebiti moje izvještaje kada ih pošaljem na listu..

Sasa

Quote from: Bobo on August 27, 2007, 02:22:40 pm
....još vrijedi onaj dogovor od prije 5-6 ili koliko godina da možeš bez pitanja upotrijebiti moje izvještaje kada ih pošaljem na listu..


Ma da, znam, samo ovo mi je prvo palo na pamet kao izgovor.
:)

Bobo

Evo fotografije objekta koji je bio na listi izazova PGSP-a, za astrofotografiju - Iris Nebula u Cefeju. Snimljeno Pentax 105 SDP apo refraktorom, 9x5min ekspozicija, modificirani Canon 20D, ISO 800. Nažalost, ne vide se najbolje oblaci prašine koji zaklanjaju zvijezde u pozadini, za to treba snimiti još puno ekspozicija.


sashastar

Znas sta BOBO meni se bas ovakva nesavrsena slika kako ti navodis
vise dopada nego neka spektakularna NASIna fotka.
Jer razumem sa koliko truda i zavrlama treba doci do ovakve fotke.
Za mene je amaterska fotka vrednija od bilo koje super profesionalne fotke.
Iako ja tebe smatram za pravim profi fotkasem.

Bobo

Hvala sashastar, samo što ja nikad nisam zadovoljan :) Uopće se ne radi o NASA fotkama, nego ja vidim da drugi mogu izvući više detalja sa skromnijom opremom, pa me to tjera da se još više potrudim i pokušam poboljšati snimku. Evo baš ovaj Iris je snimio i poslao jedan lik na Cloudynights forum - ekspozicija od 17.5 sati!!

abrasax

Evo mojih prvih slika. Imam ih jos ali na drugim se vidi senka ogledala (Na ove dve se samo nazire). Slikane su iz ruke ali je fotoaparat jako dobar (naravno nije moj :)).





Slike su direktno sa fotoaparata, bez ikakve obrade jer ne znam ni odakle da pocnem. Nemam ni adapter za fotoaparat tako da jedino i mesec mogu da fotografisem. Evo slika, pa vi sami zakljucite.

A evo i jedna lepa slika:


Toma B

2 pitanja:

Ima li taj dobar foto-aparat ZOOM ?!? <hint>
Sto ne slikas Mesec kad je u nekoj drugoj fazi osim ove najgore?

Bobo


Evo još jedna fotka, ova je sasvim zgodno ispala. Prekinuo sam ekspoziciju jer su došli oblaci (magla), ali su fino raspršili svjetlost oko sjajnih zvijezda, baš dobar efekt. Snimljeno srednjeformatnim Pentaxom 6x7, dijapozitiv Kodak E200, 150mm objektiv, cca 25 minuta ekspozicije. Snimljeno na PGSP-u.


Bobo

Eh da, kliknuti na fotku za veću verziju.

abrasax

September 20, 2007, 11:53:05 am #299 Last Edit: September 20, 2007, 12:31:45 pm by abrasax
Quote from: Toma B on September 19, 2007, 12:26:18 pm
2 pitanja:

Ima li taj dobar foto-aparat ZOOM ?!? <hint>
Sto ne slikas Mesec kad je u nekoj drugoj fazi osim ove najgore?


Sacuvaj slike na pc. Imaju veliku rezoluciju. Ne moze da se zumira zato sto okular ima otvor od oko 1.5cm a objektiv fotoaparata je oko 5 cm. Kada sam imao fotoaparat bio je pun mesec. Ima 12x opticki i jos oko 40x digitalni, a koristio sam najveci zum koji sam mogao a da se vidi ceo mesec.