• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Toma B



sale11472

 ::) ???  :o  :-\ :-\  :o *











* O cemu to vas dvojca?  :o
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Quote from: sale11472 on September 20, 2007, 10:14:20 pm
::) ???  :o  :-\ :-\  :o *
* O cemu to vas dvojca?  :o


Nemam pojma, pitao me je dva pitanja, ja mu odgovorio a on se cudi?!

sale11472

Eh ynam da bas ovo nije frisko ali mozda ima jos onih koji ne cunjaju svakog dana po Cloudu Nights-u ;)
Dakle evo sta mi je zapalo za oko. Fotografije M-ova u poruci lika po imenu "dietmar"
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/1860692/Main/82281#Post1860692

zanimljivu opremu koristi :o
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: abrasax on September 21, 2007, 09:44:01 am
Nemam pojma, pitao me je dva pitanja, ja mu odgovorio a on se cudi?!


Ma ne cudim se nego se sam samo obrisao post koji sam postavio pre nego sto si ti uneo izmenu u svoj prethodni post...ne bi imalo smisla...
Probaj se docepati tog fotoaparata kad Mesec nije pun pa posalji jos koji snimak...

abrasax


abrasax

Bolje? Nije isti fotoaparat.



Toma B


AshPiranha


sashastar

E jos samo da snimite mesecev halo i eto nam MOONFOTKASA  ;)

Aka

Mesec izgleda tako jezivo.. jos kada zamislim da se tamo ni tisina ne cuje.



miroslav

Pozdrav svima!

Bavim se spektroskopijom i izmedju ostalog na poslu imam spektrograf, to je aparat koji u ziznoj ravni ima kasetu za fotofilm tj. slika spektra se formira direktno na povrsini fotofilma. Od kada su se pojavile CCD kamere proizvode se i spektrografi sa CCD kamerama. Takvi aparati su naravno skupi a i same CCD kamere za spektroskopske svrhe, koje se prodaju samostalno. Sa kolegom sam probao da snimim spektar pomocu obicne digitalnog fotoaparata ali tu ima optickih problema, zbog sociva objektiva. Nama zapravo treba jeftina CCD kamera koja ispred detektora nema nikakvu optiku tako da projektujemo sliku direktno na cip. Znam da postoje digitalni fotoaparati kod kojih se objektiv moze skinuti (bajonet) ali su oni jako skupi.

Dosao sam na ideju da bi nam neka od jeftinijih kamera za astrofotografiju mozda zavrsila posao, predpostavljam da one takodje ispred cipa nemaju nikakvu dodatnu optiku. Da skratim, potrebna mi je CCD kamera koja ima:
- CCD cip bez optike ispred
- da se sa racunarom povezuje preko USBa
- da dozvoljava skidanje ROW formata slika

Moze li mi neko predloziti neku astrokameru koja se uklapa u ove zahteve? U stvari, moja glavna nedoumica je imaju li astro kamere objektiv ispred cipa (kao digitalni fotoaparati) ili prosto objektiv teleskopa fokusira sliku na CCD cip.

Unapred hvala, Miroslav

Marcony


sale11472

Pazi ovako laicki mislim da bi ti specijalizovana kamera zavrsila posao ali ne verujem da bi ti nekih 10-15 hiljada evra bilo povoljno  :-[
Astro CCD kamere koliko vidim kostaju od par stotina do par hiljada evra.....
Doduse ja bih licno za prvi eksperiment iskasapio neku Web kamericu pre odluke da investiras u ozbiljnu opremu, cisto da se ne ucis na skupome ;)

Interesantan bi ti mogao biti i link
http://www.physics.louisville.edu/astro/students/308/ccdspectra/ccdspectra.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D