• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

miroslav

Mislim da i kamere za video nadzor imaju objektiv, web kamere takodje. Specijalizovane kamere za spektroskopiju zaista kostaju preko 10000 evra. Na ideju da "masakriramo" web kameru ili jeftini digitani fotoaparat smo dosli i mi ali ima tu problema druge vrste. Jeftini fotoaparati nedaju RAW format slike vec samo JPEG i TIF, sto nama neodgovara. Takodje, automatizacija odredjivanja parametara fotografije nam kvari posao, potpuni manual mod je za ove svrhe prava stvar.

Nasao sam na internetu pojam CCD Imager, razlika u odnosu na CCD kameru je u tome sto funkcionise samo uz racunar, slicno web kameri. Ipak, nedoumica ostaje: ima li CCD Imager ili CCD kamera za astrofotografiju objektiv ili se okularom teleskopa slika fokusira direktno na senzor.

Unapre hvala, Miroslav

Bobo

Sa web kamere se vrlo lako može skinuti objektiv, a postoji i modifikacija koja omogućuje snimanje u raw formatu - tj. to se moglo za moju stariju verziju ToUcama.

Marcony

Video sam kamere za video nadzor prosle nedelje na buvljaku. Bas, bas buvljak, polovne kamere je covek prodavao, ni jedna nije imala nikakvo socivo, samo CCD cip. E sad, da li su bile ispravne to ne znam, tamo je sve moguce. A pretpostavljam da je kostala oko 200 - 300 dinara. Vredi probati.

Kamera ima video izlaz, cini mi se da je u pitanju BNC konektor. Ako sutra bude neko normalno vreme, ici cu ujutru pa ako nalete za neke male pare, uzecu 2 komada, pa cu ti ih dati.

Stojanov

       Eksperimentisanje sa CCD je zgodna stvar uz samo jedan uslov - da ispadne od toga nesto . A CCD tehnika dostupna amaterima ima jednu manu: ne voli vise frekvencije odn. skoro da i ne prepoznaje plavi deo spektra. Uobicajeni filmovi sa slojevima koji su osetljivi od UV do IR podrucja su zasada jedina realna opcija. 
Kod video kamera slika je u PAL ili NTSC standardu. Kako ce se generisane linije odraziti na ocitavanje spektralne slike , to jeste pitanje. Kod CCD kamera postavlja se problem dimenzija projektovane slike iz spektroskopa u ziznoj ravni u odnosu na velicinu cipa. Potrebno je uraditi vise frejmova i preklapati ih u zavrsnoj obradi. Opcija je reduktor koji ce svesti sliku na format cipa jedne DSLR kamere.
Pojedine Olimpusove DSLR  kamere ( samo telo ) se mogu naci za ispod 400 eura ili pak isceprkati nekog polovnog Kanona 300 ili 350 za 250 eura. I imati RAW format. Sve ostalo je eksperimentisanje sa sumnjivim ishodom.         

miroslav

Moj eksperiment sa Canon Power Shot kamerom je pokazao da je kamera osetljiva pocev od 400nm, sto se uklapa u donju granicu vidljive oblasti. Spektar koji smo dobili je bio deformisan, sem u sredini fotografije. Inace smo fotoaparat fokusirali na zizni ravan spektrografa. Razlog za deformisanost slike je jako dubok fokus optike spektrografa, zizna daljina je 2m. Zato je optimalno resenje direktna projekcija na sam cip. Inace je za spektroskopiju kojom se ja bavim najinteresantnija oblast od 200 do 500 nm ali koristicemi i oblast od 400 nm pa na vise.

Video snimak za ove svrhe ne dolazi u obzir, samo fotografija u RAW formatu. CCD kamera ne moze da zameni film, ccd cip se mora pomerati u ziznoj ravni da bi se dobio ceo spektar. Novi spektrografi su prilagodjeni CCD detektoru tako da ceo spektar u vise redova spakuju na povrsinu CCD od recimo 30x30mm. Precizno receno, zadrzana je velika rezolucija a smanjena linearna disperzija. 

Blizu sam odluke da porucim neku astro kameru ali mi ostaje nedoumica dali one imaju objektiv ili objektiv teleskopa direktno fokusira sliku na CCD cip. Ako neko ima namensku CCD astrokameru mogao bi mi pomoci.

Hvala svima na pomoci.

vmiro

Quote from: miroslav on October 21, 2007, 11:11:21 am
Blizu sam odluke da porucim neku astro kameru ali mi ostaje nedoumica dali one imaju objektiv ili objektiv teleskopa direktno fokusira sliku na CCD cip. Ako neko ima namensku CCD astrokameru mogao bi mi pomoci.


Koliko ja znam nemaju objektiv, teleskop se ponasa kao objektiv i fokusira sliku direktno na CCD chip...

stefan

Da li mogu da koristim,u astrografiji,canon powershot a630?


stefan


Bobo

Ovjde već dugo nije bio astrofotki ;) a ovu moju još treba dovršiti:



Dakle, Flame i Horsehead kroz Pentax 105 SDP, modificirani Canon 20D, 4x8 min, ISO 800, Astronomik CLS deep sky filter i brzinska obrada. Zadovoljan sam za početak, ali tu treba još puuuno posla...

Sasa

Vrlo atraktivna fotografija!

mravic

Za mene je ova fotka savrsena, Ne znam sta bi jos tu doradjivao ???, ali naravno ja sam laik, a ti Bobo profesionalac.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sashastar

Bobo kada zvekne fotku ja se sav najezim (mislim u pozitivnom smislu).
Ako vam kazem da sam je posmatrao sliku jedno pola sata verovano cete mi reci da sam otkacio.


Bobo

Hvala svima! Možda se na ovoj maloj fotografiji ne vidi, ali sa samo četiri ekspozicije, tu još uvijek ima dosta šuma. Uz manje šuma (i više signala) moglo bi se ići u agresivniju obradu, da se izvuku detalji i tamniji dijelovi maglice.

sale11472

OK ajd napravi jednu istu takvu a da si zadovolja pa da menjam sliku na desktopu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D