• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Live Preview = Live Video = Live View, ovdje je jedno te isto, ali zbog duzeg odgovora, potkrala mi se greska u nazivu. U svim slucajevima koristi se, ispravno, engl. Live Preview.

Gugi

December 10, 2008, 11:41:20 am #406 Last Edit: December 10, 2008, 11:46:35 am by Gugi
Hvala Ljubo, brz si a to mi bas treba jer trenutno tragam za najjeftinijom ponudom novoga EOS-a 450D. Vidim da u Beogradu ima u "Gigatronu".  Ima li u Novom Sadu? To mi je relativno u blizini.

A tko ne bi volio 450D koristiti i za dnevno slikanje? Medjutim, crveni dio spektra na fotkama se nece vidjeti a mislim da je za potpuni ugodjaj dobre astro fotke "pokupiti" sve moguce boje nocnoga neba. Npr. slika u crno-bijeloj tehnici nekog astro objekta moze biti samo tako kvalitetna, ali koliko je samo ljepse, vjerujem svima nama, vidjeti to u BOJAMA.

Vidim da ja oko ovih digitalaca za astrofotografiju treba dosta peripetija  :) I zato odustajem! SALA! Mislim da je ipak slozen posao u pitanju: promjena filtera, zatim treba nabaviti tajmer i tko zna sto jos...Ne bi bilo lose da netko u detalje opise sto je sve potrebno za dobru astofotku. Jeste, tu i tamo mogu pohvatati konce sto je sve potrebno, ali neko detaljno uputstvo bi bilo zaista dobro. Ne mislim samo na stvari vezane uz sam digitalac, nego i ono sa "periferije". Spominje ne npr. neki autoguiding sto je prevazno ali ne znam posve jasno o cemu se radi. No, tko ce napisati jedan detaljan vodis za astrofotografiju? Ili, ispricavam se, ako nisam vidio da je to netko vec napisao pa molim uputite me. Jako je pozeljno uputstvo na nasem jeziku.

Evo, sad sam vidio od Nedeljka odredjene upute na http://www.astronomija.co.rs/razno/foto/zasvakog/astrofoto.htm Dobro je to, ali naglasak kao da je stavljen na "idiote" (fotoaparate) ali tko ce nesto dobro napisati i o DSLR digitalcima?



sale11472

Quote from: Gugi on December 10, 2008, 11:41:20 am

Evo, sad sam vidio od Nedeljka odredjene upute na http://www.astronomija.co.rs/razno/foto/zasvakog/astrofoto.htm Dobro je to, ali naglasak kao da je stavljen na "idiote" (fotoaparate) ali tko ce nesto dobro napisati i o DSLR digitalcima?
[/color]




Taj Nedeljkov tekst baca naglasak na aparate koji koriste film i to ponajpre SLR (još nisam video "idiota" koji može da odradi ekspoziciju od "1 - 2 - 5 - 15 - 60 minuta"..) pa te to baš nije nešto što te previše tangira...
E sada ako nabaviš Eos-a ti lepo zakači istog na Zmaja i slikaj pa ćeš videti koliko duge ekspozicije možaš da izvučeš bez da "sviraš u gajde" ;) koji objekti zahtevaju modifikovan aparat a koje možeš da snimaš i bez modifikacije itd itd itd Ako digitalna fotografija ima nekih prednosti onda je to što je eksperimentisanje praktično besplatno...
Što se nekih uputstava tiče to češ morati da sačekaš da se javi neko ko se time i bavi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Sudeci po tekstovima, ali i prilozenim fotografijama, ima sasvim dovoljno vrsnih strucnjaka za astrofoto. Bilo bi divno kada bi se u casopisu Astronomija, ili u AM-u,  pojavila "mala skola astrofotografije",u nastavcima. Verujem da ima mnogo onih koji bi tu materiju sa zadovoljstvom citali.
   

Sasa

QuoteBilo bi divno kada bi se u casopisu Astronomija, ili u AM-u,  pojavila "mala skola astrofotografije",


Mmm, da, samo kad bi bilo nekog ko to da napise  :). Ima li dobrovoljaca?

marino

za elementarne osnove moze se preuzeti iz M111 broj jedanaest moj i marcelin tekst o astrofotografiji
m
Vidulini Observatory

Gugi

Sale, pogrijesio sam...Nije Nedeljko stavio naglasak na "idiote" nego na one koji imaju sposobnost duge expozicije s tim da im baterija (ako je imaju) ne crkne brzo  ;D Imam ZENIT i pokusaovao sam nesto prije izvjesnog vremena http://www.astronomija.co.rs/razno/foto/2005/vilov/zenit.htm Malo je tesko nabaviti film od 400 asa pa sam za sada od toga odustao iako vidim da je to vrlo zanimljivo polje rada sa astrofotografijom.

Marino, pohvaljujem clanak o astrofotografiji. Nazvao bih to vrlo dobrim uvodom u svijet astrofotografije. Kao sto Spadej kaze, trebalo bi nastaviti o tome govoriti. Znam da ima puno da se pise o tome, ali ako nam netko ne pomogne, teze ce nam ici onom klasicnom metodom "pokusaj 1, pokusaj 2, pa da vidimo sto je ispalo". Experimentiranje je besplatno, svakako i zanimljivo je...osim kad je napolju ledeno i ruke se slede na hladnoci i nekako pozelim brzo uci u svoj topli dom  :-\

Ajde, cekamo odvazne entuzijaste da dadu prilog vezan za temu "astrofotografija, metode, oprema..."  8)

sale11472

Quote from: Gugi on December 11, 2008, 10:41:47 am
Imam ZENIT i pokusaovao sam nesto prije izvjesnog vremena http://www.astronomija.co.rs/razno/foto/2005/vilov/zenit.htm




Ufff sa tom EQ3 i "Zmajem" se baš i nećeš nešto usrećiti, ipak je to slabašno za 200 mm teleskop.... Sa druge strane ovaj objektiv koji si koristio na ovim fotkama baš i nije nešto sjajan (imaš kometa po rubovima i ćoškovima više nego što ih je SOHO otkrio ;) ) probaj sa nekim teleobjektivm ako imaš u piggyback varijanti...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Gugi

December 11, 2008, 02:47:28 pm #413 Last Edit: December 11, 2008, 04:23:52 pm by Gugi
Malo o...Canonu EOS 400D.

Ovog digitalca ima Lajos K. Maloprije smo se culi i veli mi da nije modificirao 400D. E sad, Ljubo je rekao "Ako zelis snimati samo galaksije i magline koje ne zrace u crvenom dijelu spektra (IC 2118, npr.) onda mozes koristiti i nemodificiran aparat. Medjutim, ako zelis snimati objekte koji emituju crvenu svjetlost (a tu spadaju i djelovi nekih galaksija), onda ce ti trebati modificirani aparat za bolji rezultat (iako se mogu donekle postizati solidni rezultati i bez modificiranja)."

Sto to znaci u praksi astrofotki? Nece se vidjeti crvene boje? Ne razmumijem bas najbolje, ali razumijem ono sto vidim! A to je ova slika ispod. Lajos je to uslikao, ja sam je malo obradio i bez njegove dozvole tu postavio (nadam se da se nece ljutiti jer smatram da nam moze pomoci, a ne odmoci u nasim astro primisljanjima  :)). To je dakle nacinjeno sa nemodificiranim Canonom EOS 400D.:



Ovo je pak Bobina nacinjena sa EOS-om 300D



Ako usporedimo Lajosevu fotku sa Bobinom, naravno da je vidljiva razlika. Ja mislim na razliku u crvenoj boji. Ima li to veze sa IC filterom? Pitanje je da li je Bobo na 300D uklonio taj filter ili nije? Javi se Bobo  :D

Sve ovo ima veze sa onim mojim promisljanjem o EOS-u 450D koji planiram kupiti. Bilo bi izvrsno koristiti ga za dnevnu fotografiuju (imam ASPIRACIJE!!!) ali i za nocne spijunske snimke komsinica...ouuups nocne snimke neba iznad mene  ;D

Sale, montazu necu mjenjati jer mislim da je ona pristojna montaza za  80/600 PRO Synta-Skywatchera koji je danas, ah sto reci osim-NARUCEN!!! Sve ostalo naci cu kod Lajcike u prodavnici (Red dot, T2 prsten, prizmu...) i onda samo jos digitalac. Najblizi mi u Novom Sadu po cijeni od 660 eu.

Google-I feel lucky! ;D ;D ;D

vmiro

Hm, tesko je uporediti dvije fotografije od dva astrofotografa. Glavna stvar kod astrofotografije je "postprocessing", a vjerujem da je postupak obrade postavljene dvije fotografije od Bobe i Lajosa sigurno različit, teško da ćeš iz toga nešto zaključiti. Proguglaj po netu slike načinjene sa istim fotoaparatom, DSLR-om, prije i posle ukljanjanja filtera, to ti najbolje dočarava koliko znači modifikacija kamere...

sale11472

Quote from: Gugi on December 11, 2008, 02:47:28 pm


Sale, montazu necu mjenjati jer .....


He he he montažu ĆEŠ menjati .... pre ili kasnije u to sam sasvim siguran ;D npr Bobo je njegov 75mm Pentax kačio na HEQ5 pa mu je bilo malo i sada tegli CGE  agregate i još trista čuda ;) BTW Vid prodaje (ako je nije prodao) svoju HEQ5....
I da ako se ne varam Bobo ima modifikovan EOS mada ... sada je nabavio CCD kameru ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Vid je prodao svoju HEQ% a Bobo je prodao svog Canona 20D modifikovanog...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Za astrofotografiju nije najvazniji "postprocesing", vec kolicina korisnog signala u datoj tacki (to jest pikselu), a za maksimalan rezultat potrebno je, egzaktno, sljedecim redom:

1) montaza sa pracenjem ciji je Periodic Error manji od 5 lucnih sekundi;
2) hladjena CCD kamera koja ima vrhunske karakteristike (niski sum, visoki QE u prvom redu)
3) neki tip navodjenja - primarno Autoguiding

Tek na kraju dolazi softver i obrada snimka.

Medjutim, za nase uslove ovakava oprema je odvise skupa (Ne smijem ni da pitam Boba koliko je platio STL11000). Zato, za pocetak, odlicni rezultati mogu se postici  i DSLR astrofotografijom. Ali i tu vaze pravila koja sam gore naveo: u prvom redu nezaobilazna je montaza - dakle, ona je vaznija i od samog DSLR aparata u astrofotografiji (ovo se odnosi na  u astrofotografiji provjerene modele kao sto su recimo Nikon i Canon).
EQ3 ce ti dati tek priblizne rezultate i to samo teleobjektivima do 200 mm, uz dosta kropovanja i odbacivanja snimaka koji ne zadovoljavaju.
No, kod Lajcike mozes kasnije uzeti HEQ-5, a to je vec ozbiljnija montaza kojom ces postici zadovoljavajuce rezultate. Ovako, sa EQ3, ostaje mi da ti vise preporucim snimanje Mjeseca, Jupitera i Saturna web kamerom, a eventualno teleobjektivima mozes probati M42 i M31, te obavezno snimke djelova Mlijecnog Puta i sazvjezdja (za njih je vise nego dobra, osim ako ti motori u montazi nisu originalni, plasticni).
Dakle, prostora za rad ima, ali ulaganja tek dolaze...
Sto se tice boje pojedinih objekata, nemodifikovan aparat koristi jedno pola godine, pa ako ti aspiracije narastu ka objektima koji emituju H-Alfa svjetlost (to su, od Deep-Sky objekata manje-vise sve emisione magline i dijelovi nekih galaksija), prvo uzmi bolju montazu, a onda mozes modifikovati DSLR aparat (450D je OK izbor).

Gugi

December 13, 2008, 01:06:23 am #418 Last Edit: December 13, 2008, 01:48:35 am by Gugi
Hvala vam. Citam pazljivo sve sto pisete i razmisljam o tome...U medjuvremenu surfam i nailazim na nesto zanimljivo. Ljubo je pominjao Live view. Na primjeru EOS-a 40D dat je vrlo zanimljiv video...Pogledajte i "uzivajte" u engleskom akcentu tipa koji prica li, prica... :)

http://www.youtube.com/watch?v=lxTalp6f7kw

Tamo na you tube-u nalazi se jos nekoliko dobrih videa!!!

Jos sam nesto pronasao? Sto kazete na ovo? U pitanju su astro filteri koji se jednostavno umecu!
http://www.astronomik.com/en/eos_clip-filters.html TU JE SVE OBJASNJENO!!! SUPER!

Drugi link
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p274_Canon-EOS-Clip-Filter---Klemmhalter---UHC-E.html

Je li cuo netko za to? Mozda nabavio i probao?

Jos samo jedno pitanje: na lijevog strani sajta (sa prvog linka koji sam naveo) nalazi se meni odn. ponuda filtera. Koji bi mi za astrofotografiju bolje odgovarao za EOS 450D?
Ovaj http://www.astronomik.com/en/astronomik_ir-blocker.html
ili ovaj http://www.astronomik.com/en/astronomik_l-uv-ir_filter.html





Ljubo

Bolje spektralne karakteristike za Deep-Sky astrofotografiju ima Astronomik UV+IR Blocker filter, pogotovu ako zelis odstraniti "prelivanje" signala u UV oblasti.

U svakom slucaju, PRVO moras izvaditi originalni EOS filter !!!