• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

Zaista moram izvaditi? Tesko mi je ovo prevesti sa engleskom jer ne mogu povezati, ali kao da nazirem da govori da daje iste rezultate bez obzira da li se originalni EOS-ov filter skida ili ne. Molim da netko prevede!
The Clip-Filter System has no idea if Canon's IR-blocking filter is installed or whether it has been removed. The Clip-Filter System can be used with both converted and with un-converted cameras with equal results.. (While the idea of not having to remove the IR-blocking filter in the first place would be welcomed, a filter used in front of the lens which increases IR red sensitivity is not available yet!... )

sale11472

E pa prevod je jednostavan ... radi se jednostanvo o različitim stvarima, dakle prvo Canonov originalni filter da bi dobio modifikovani aparat sa zadovoljavajućom osetljivošću u crvenom delu spektra a onda ako ti trebaju filteri možeš da koristiš ove Clip varijante  za sve one ostale filtere koje bi koristio pri snimanju.... dakle Clip filteri mogu i na nemodifikovani i na modifikovani aparat a modifikacija se radi da bi se promenila osetljivost u crvenom delu spektra....
Deo u zagradi ti upravo o tome govori...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Gugi

Hvala Sale!

Nego, vidio sam na netu slike modif. i nemodif. 450D. Slike su prekrasne sa modificiranim! Komentar na sajtu je bio da su slike bolje nego sto ih moze pruziti EOS 20Da.

Ozbiljno pitam sve! Planira li netko u buducnosti napraviti tutorial za astrofotografiju (koje fotoaparate koristiti, stative, teleskope, programe za obradu, guider...)? Vrlo je pozeljno to napraviti jer naravno da ne znaju svi engleski ili ga ne znaju najbolje. Smatram da astrofotografiju treba popularizirati sto vise i u ovim nasim krajevima (na brdovitom Balkanu  ;) ). Molim zato da se netko zauzme za to i pocne pisati. Znam da se ima puno pisati o tome ali vazno je krenuti. Nek se otvori novi topik ako treba (Astrofotografija-tutorijal ili Astrofotografija za pocetnike). Sto mislite o tome?

Nikad ne znamo kako samo tim primjerom mozemo privuci radoznale klince da se i sami vremenom upuste u tako nesto! Npr. da nije bilo moga tate kad sam bio klinac, pitanje je tipkao li bi ja sada tu na astroforumu odn. da li bi se uopce bavio astronomijom. Nisam do sada rekao da je moj tata u ono vrijeme sam pravio teleskope kako je znao. Bavio se i fotografijom ali ne i astrofotografijom. Meni je to bilo OTKRICE! Hvala mu! Sada gleda zvijezde izravno sa neba jer je prosle godine otisao tamo medju njih...

Fly me to the moon
Let me sing among those stars
Let me see what spring is like
On Jupiter and Mars

In other words, hold my hand
In other words, baby kiss me

Fill my heart with song
Let me sing for ever more
You are all I long for
All I worship and adore

In other words, please be true
In other words, I love you


Frank Sinatra izvodi ovu pjesmu. Odlicna je http://www.youtube.com/watch?v=1rAsoLm1Ges

sale11472

Quote from: Gugi on December 16, 2008, 10:56:13 am
.....
Ozbiljno pitam sve! Planira li netko u buducnosti napraviti tutorial za astrofotografiju (koje fotoaparate koristiti, stative, teleskope, programe za obradu, guider...)? Vrlo je pozeljno to napraviti jer naravno da ne znaju svi engleski ili ga ne znaju najbolje. Smatram da astrofotografiju treba popularizirati sto vise i u ovim nasim krajevima (na brdovitom Balkanu  ;) ).....


Pitaj Danijela, on se toga prihvatio kod njega na Zvjezdarnici  ;)
već je ovekovečen u nastojanju  ;D



Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vid

Ozbiljno pitam sve! Planira li netko u buducnosti napraviti tutorial za astrofotografiju (koje fotoaparate koristiti, stative, teleskope, programe za obradu, guider...)? Vrlo je pozeljno to napraviti jer naravno da ne znaju svi engleski ili ga ne znaju najbolje. Smatram da astrofotografiju treba popularizirati sto vise i u ovim nasim krajevima (na brdovitom Balkanu  ;) ). Molim zato da se netko zauzme za to i pocne pisati. Znam da se ima puno pisati o tome ali vazno je krenuti. Nek se otvori novi topik ako treba (Astrofotografija-tutorijal ili Astrofotografija za pocetnike). Sto mislite o tome?

Pozdrav!

Imas kod mene par tutoriala na mom blogu ! 

Deepsky snimanje   http://vidastro.blogspot.com/2008/06/deepsky-snimanje.html
Snimanje flat frameova   http://vidastro.blogspot.com/2008/06/snimanje-flat-frameova.html
Obrada u IRISU (registriranje i stackiranje)    http://vidastro.blogspot.com/2008/02/obrada-u-iris-softveru-tekst-je-s.html
Finalna obrada u Photoshopu (sa par mojih RAW slika za vjezbu)     http://vidastro.blogspot.com/2008/12/iris-and-photoshop-processing.html

Vid Nikolic
http://vidastro.blogspot.com/

spadej

QuoteCitat:
Spadej:Bilo bi divno kada bi se u casopisu Astronomija, ili u AM-u,  pojavila "mala skola astrofotografije",

Sale:Mmm, da, samo kad bi bilo nekog ko to da napise  . Ima li dobrovoljaca?


Pa, Sale, izgleda da je vec je napisano. Da li je moguce sve te materijale skupiti u jedan fajl i objaviti u casopisu i(ili) u AM-u? Uz dodatak osnova fotografije (obicne, "zemaljske") to bi mogla biti prilicno dobra literatura, na nasim maternjim jezicima.


Sasa

Pa uskoro će u AM biti ono što je pisao Marino za AM... Možda bi mogli da idu i neki tekstovi koje je Nedeljko pisao za Astronomiju.

sale11472

Quote from: vid on December 16, 2008, 06:00:47 pm

Imas kod mene par tutoriala na mom blogu ! 




Jeste, ima super tutorijala na tvom blogu samo... ja kad god posetim isti kliknem na onaj link "Food&Photo" i onda bude ćao zdravo astronomiji ;D

Šalu na stranu lepo su objašnjeni osnovni termini (mnog početnike zbunjuje šta je light frame šata dark da ne pominjem flat i slično)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: sale11472 on December 16, 2008, 04:11:56 pm
Pitaj Danijela, on se toga prihvatio kod njega na Zvjezdarnici  ;)
već je ovekovečen u nastojanju  ;D






Samo mi ovaj može pomoći da taj posao zaista i dovršim ::)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Sve cestitke Vidu Nikolicu, za stvarno divan prikaz astrofotografije na njegovom blogu. Ocigledno je da odlicno poznaje materiju. Medjutim, iako nisam totalni laik i pocetnik u fotografiji, moram da priznam da sam sa citanjem stao jos na prvim stranama. Tekst je OK, ali deluje zastrasujuce ozbiljno i profesionalno. Bar sam ja stekao takav utisak.
Za pocetak, i pocetnike, trebalo bi napisati nesto mnogo jednostavnije. Osnovne stvari. Kako snimiti Mesec i planete, sa ili bez teleskopa itd. Magline i galaksije mozemo da radimo kasnije, u "osmom razredu", dajte nesto za "prvi". 

Nadam se da se Vid nece ljutiti, ili da to nije protiv pravila ovog foruma, skupio sam sva cetiri priloga i spakovao u jedan Word file, cisto da vidimo kako bi to moglo da izgleda. Ispalo je nekih tridesetak stranica. U prolozenoj verziji sam odstranio par slika, da smanjim fajl na 250KB. Tekst  nije sredjen, ali ima ga za citavo poglavlje. Ako bi jos neko napisao po nesto, mogli bi da skupimo materijal za celu knjigu.

spadej

U prilogu je jedan rad "djaka prvaka". Slikao sam Mesec, obicnim digitalnim idiotom (HP Photosmart R507), kroz teleskop Optisan Star 60060. Aparat sam drzao u ruci i prislonio objektiv na okular. Uradio sam citavu gomilu fotki, ova je jedna od boljih.

Naravno da je ovo svetlosnu godinu daleko od ozbiljnih radova. Ali, od necega se mora poceti.

Kizza

Ma snimak je super!Ja sam pokusavao to isto ali nisam moga da dobijem takvu ostrinu!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Uh kad je ruka brza od pameti.Evo jednog snimka:
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Bobo

Quote from: Gugi on December 11, 2008, 02:47:28 pm

Ako usporedimo Lajosevu fotku sa Bobinom, naravno da je vidljiva razlika. Ja mislim na razliku u crvenoj boji. Ima li to veze sa IC filterom? Pitanje je da li je Bobo na 300D uklonio taj filter ili nije? Javi se Bobo  :D


Malo kasnim :( Ova moja fotka je snimljena sa nemodificiranim aparatom. M42 je dovoljno sjajna maglica da se vidi "crvenilo".

Gugi

Hvala svima koji su odgovorili na neka moja pitanja! Da, svijet astrofotografije i nije tako jednostavan. Dobro treba poznavati instrumente (teleskop, montaza, motor na montazi i njegov rad, "useveravanje" teleskopa, "guiding", fokusiranje objekta, fotoaparat i tehnike snimanja) ali i sam proces obrade fotografija.

Savjet za totalne pocetnike: doboro je gledati kako drugi to rade a od njih je pohvalno kad ostave podatke o svojim potezima. Primjer: http://www.flickr.com/photos/darkphotos/1679576048/in/set-72157594422975679/

Evo, i sam dajem primjer:


Za vecu fotku klikni tu: http://www.ffdi.hr/~gvilov/astro_slike/prvi_put/M42.jpg

Podaci
Expozicija: 4.2 minute (8x30s i 1x20s)
Teleskop: 80/600 PRO Synta-Skywatcher ED-APO
Montaza: SkyScan EQ3 s motorom za pracenje
digitalni fotoaparat: Canon 450D @ ISO 1600
datum: 25/12/2008
mjesto: Backi Monostor
obrada: stackirano u  ,,Deep Sky Stacker-u". Finalna obrada ,,FastStone Image Viewer-u"  :)

Nisam stackirao RAW fotke nego JPG. Zasto? Nisam postavio na digitalcu da pravi RAW fotke...  :-\
Ipak je to "first light" sa novom opremom.