• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Sinoć je bilo vedro i bez vetra ali je atmosfera bila očajna bar kod mene. Teleskop ohlađen na Mesecu ali je već na 90x sve treperilo tako da sam znao da od dobre slike nema ništa. Svejedno, ipak sam probao Saturn i kad sam mu video prsten pomislio sam da će slikanje dati više detalja. Sutra malo!



Teleskop je, kobajagi, kolimiran. Na star-testu daje prihvatljive rezultate ali bez barlowa (naravno, a zna se i zašto).
U pojedinim momentima mu se i prsten gubio i zapazite da je slika 10x očajnija od Jankove a stackirao sam oko 200 frejmova. Fokus sam se maksimalno potrudio i to je mislim i najzeznutiji deo posla.

cola

Opisi nam malo opremu.Fino ti je ispao :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ma gde fino, bolje se video nego što je slikan  :-X

Skywatcher 130/900, Canon 560 4x optički (zato hromatska aberacija!), plossl 10mm bez barlowa i to je sve oko 360x. Klip je na 15 frejma sa kopanjem oko osvetljenja na samom aparatu, stakirano oko 500 sličica 640x480 u Registaxu i slika nije ništa bolja od ove objavljene. E sad, atmosfera je bila izgleda razlog propasti, ako kažem da je sve treperilo onda je jasno da slikanje ne može ispasti bolje od pogleda kroz teleskop

cola

Quote from: Yagodinac on April 06, 2009, 03:44:49 pm
Ma gde fino, bolje se video nego što je slikan  :-X

Kad se salim,obicno stavljam smajlija( :) )
I sam kazes da je atmosfera bila losa,s tim uslovima je ok,hocu da kazem bar smo skapirali da je Saturn u pitanju ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Treba tu više od intuicije da se skapira je li Saturn ili nije... Nema veze, moj prvi Saturn.

cola

Sta bre ti hoces,pogledaj moj Mesec....
Sutra ce biti bolje,i ozbiljno mi se svidelo kako izgleda!!
kad bi video sta sve ljudi kace bio bi (pre)zadovoljan....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Kažem ja - vadim se na atmosferu. Ako Saturn uskoro ne ispadne bolje onda ja ne znam da kolimiram teleskop.

kocha

Važno je da znaš da pišeš, i to veoma dobro...

Yagodinac

Quote from: kocha on April 07, 2009, 09:13:19 am
Važno je da znaš da pišeš, i to veoma dobro...


Koča hoće da kaže da kad zađem u njegove godine ništa nisam uradio ako ne napišem knjigu.


Sasa

Iiiijaaooo što je meden Saturn! Tek sad sam ga video.

kocha


Yagodinac

Ovo je od sinoć. Mesec je bio vrlo blizu pa je sve malo svetlije ali je atmosfera stabilnija. Frejmova: 200
Mrzelo me u fotošopu da podesim svaki frejm posebno pa je rezultat... aha... Kad to iznova sredim biće bolje. Raduje me da sam pogodio fokus. Inače ima piće onaj ko sa ovakvim teleskopom i digitalcem slika bolje (ali ozbiljno!)


mravic

Moze bolje, jer mislim da ti fokus nije bas najbolji i da bi se moglo prebirati pa izbaciti koju losu sliku, i onda malo jaca obrada. Evo vidi, ovo je od te tvoje, i po meni je malo bolja tj. vise malo detalja... mozda sam malo preterao ali samo da bi se videla razlika...

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Yagodinac,

Kakva podešavanja u Fotošopu? Ma sve se odradi u Registaxu (ili nekom drugom stacking  programu, npr. AstroStack), a samo finalizacija (krajnja dorada) u Fotošopu.
Mislim da si ti optimalno i pogodio sekvencu i fokus, samo treba da podesiš izbor frejmova na, otprilike, 70% u Registaxu i oštrije primijeniš wavelatse u paleti ovog softvera. A onda ćeš dobiti i bolji rezultat - jel' Janko je pokazao da ti može bolje ispasti od ove sekvence.

Naravno, radi se o digitalcu, pa ne očekuj sad neke detalje u oblacima Saturna - ali toliko si se ispraksirao, da bi i to vidim dobio tvojim teleskopom ako bi na njega nakačio, recimo, ToUcam ili neku drugu astro webkameru...

Samo naprijed, dobrodošao u obradu astro snimaka!

mravic

Evo i mog Saturna od veceras, Snimano ToUcamom kroz okular od 9mm i teleskop Celestron 150/750 na eq6 skyscan pro.
Oko 300 fotografija stakirano u Registax-u.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk