• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cola

Jagodinac,sto za pocetak ne skiciras,uzmes papir olovku i crtas sta vidis?
Jeste,neces dobiti sve one fensi boje,sto se tice detalja tu uvek mozes malo da dodas i tako...
ja to ponekad radim,verujmi i to je lepo?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Mrzi me. Lepo je gledati, skicirati je neprecizno (ajde ti skiciraj M51 Whirpool kroz moj 13cm reflektor kad se jedva vidi jezgro i to 2 dana u mesecu) ali je najlepše slikati ................
Čak sam probao neko bezimeno jato da slikam canonom sa dužim ekspozicijama ali bez motora. Motor za EQ2 (RA) prati planete dobro ali na 15 sec pokazuje crtice (ne valja mi zupčanik na EQ izgleda) mada nekad ispadne dobro. Zato sam praćenje vodio ručno i evo rezultata:
na 2sec 90% uspelih slika
na 5 sec 50%
na 10 sec manje
na 15sec ispod 10%.
Naravno da je to smešno do te mere da mi ne pada na pamet da postujem ovde (imam poštovanja prema forumu) ali ja ionako volim kad se mučim.

cola

Quote from: Yagodinac on April 14, 2009, 11:58:20 pm
Mrzi me. Lepo je gledati, skicirati je neprecizno (ajde ti skiciraj M51 Whirpool kroz moj 13cm reflektor kad se jedva vidi jezgro i to 2 dana u mesecu)

Samo mi ti daj tvoj teleskop pa cemo polako ;)
pa zavisi koliko si vest na zvjezdarnici ima momaka koji to bas vrhunski rade...
pa mozda ti je slaba montaza(EQ2) ??? ,pa se zbog toga muci montaza jos kad je  i apart na okularu,tezak ti je on za EQ2.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Pa, sve to jeste tačno. Planiram da u dogledno vreme sve to unapredim u nešto ozbiljnije pa da slikam.
Inače 130/900 stojim iza toga je idealan početnički instrument, zabezekneš se posle dvogleda i durbina :o a prilično je i jeftin (oko 240eur) tako da je super ali već sam ga prevazišao.
Montaža izdržava Canon na 180x kad jurim planete - samo nije za dužu ekspoziciju. Išao sam s njim na maraton ali sam bio treći zbog sebe samog, ne zbog teleskopa. On me je zapravo oduševio pa nisam uzeo ogledalo za retrovizor kao što sam obećao ako budem poslednji. :-X
Inače pogledaj private

cola

Prvo sam procitao private :(
Pa onda ne moras da mi odgovoris,odgovor sam nasao ovde :) .
Koje je marke teleskop?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Pa to piše u potpisu, njutn 130/900 na eq2. Stackiranje više različitih ne pomaže jer dotični vinjetira i pada u komu :) a i canon je tu veliki limit. Najbolje je nekoliko po 10sec uz mnoooogo sreće pri praćenju

Yagodinac

April 23, 2009, 03:42:07 pm #531 Last Edit: April 23, 2009, 04:04:16 pm by Yagodinac
Konačno sam konstruisao zvrčku po kojoj mi motor na EQ2 radi odlično, uz moje korekcije. Naravno da ovim digitalcem, ovom montažom i teleskopom nije moguće dobiti bilo šta prihvatljivo kad je deepsky u pitanju ali meni je bilo interesantnije eksperimentisati. Ovo je crop M13 gde je stackirano 10 slika sa najboljim praćenjem. Svaka je na ISO 1600 i 15sec.



Cela je više-manje prihvatljivija:



Evo jedne od tih deset sa boljim praćenjem (znam da svi kažete: daj bolje se drži Meseca, i izbegavaj Saturn...)



Šum je moguće adekvatno eliminisati samo stackiranjem većeg broja slika, sve ostalo daje manje dobre rezultate. Stackirao sam ručno (najbolje!) u dynamic photo hdr i volim ga jer je precizan. Male korekcije u photoshopu.
Meni je bitno da ovaj grešnik bez problema napipava 14 magnitudu, doduše uz brdo šuma. :-X
Uh, kad mi stignu eos i montaža...

spadej

Kakvu si to zvrcku konstruisao? Ovih dana treba da zavrsim elektroniku (kontrola step motora) za moju EQ3 montazu ali nisam jos smislio mehaniku.

Fotke su, za mene, izuzetne, narocito zbog opreme koju si koristio. Svaka cast. Treba umeti izvuci maksimum iz onog sto imas.   

kruska

Quote from: Yagodinac on April 23, 2009, 03:42:07 pm
Uh, kad mi stignu eos i montaža...


to je sustina prijatelju
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Djole

bravo Yagodinac bre....super su ti fotke......uvek moze bolje al ovo je odlicno....
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Yagodinac

Ih, zvrčka nema veze sa tvojim promišljanjima. Motor mi je padao ka montaži i kočio zupčanik na montaži; trebalo je izumeti plastični prsten koji igra ulogu graničnika. Svaka čast tebi za step-motore.
Inače motor žuri kad su nove baterije oko 30% pa ga svake sekunde korigujem; može i to da se šteluje ali me mrzi. Ali najbitnija stvar kod brzine slabog motora je, koliko sam primetio, da teleskop bude lepo balansiran. Ako pada malo prema zapadu onda je to tragedija koliko žuri.

Ljubo

QuoteAli najbitnija stvar kod brzine slabog motora je, koliko sam primetio, da teleskop bude lepo balansiran.


To je bitno kod svakog setup-a (neovisno o motorima), a posebno kod snimanja.

QuoteAko pada malo prema zapadu onda je to tragedija koliko žuri.


Trik koji koriste napredni amateri je da se montaža samo malko optereti tako da balans prevaže na istok. Time se postiže preciznije praćenje.


Yagodinac

Hvala Ljubo, to sam tek sinoc shvatio. Kako autoguider sluzi?

mravic

Jojj sto sam napravio p..dariju. Ono sto mi je prskalo po čipu iz Jaroslavove pumpice je bilo neko ulje...ne mogu nikako da ga operem, mada je mnoogo bolje ali ću najverovatnije morati da skidam čip.
Ali.. nevezano za to. Sinoć je bilo vedro i rešio sam da pokrenem one sprave sto su ostale u vikendici pa evo i rezultata.
Nije mi baš praćenje nešto savršeno, ali se može prepoznati šta je na slici.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Sinoć bilo vedro pa evo još koja sličica

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk