• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mravic

To je to. vidi se.
Evo ti i jedna moja neuspela. Tj. samo jedan probna, jer nisam bio zadovoljan veličinom pa sam odustao. Bez darkova, flatova, i sl. stvari. Cak je dosta kratka ekspozicija negde mozda oko 1 minut.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

April 28, 2009, 05:04:08 pm #556 Last Edit: April 28, 2009, 05:15:54 pm by Yagodinac
Našao sam update Canona koji diže na 60sec ali čisto sumnjam da bi rezultat bio približan Jankovom. Probaću nekad da instaliram.
BtW da li se dobija na osetljivosti ako se aparat prebaci u monohromatski mod? Ja sam probao ali nikakva poboljšanja nisam primetio izuzev da mi je šum postao jednobojan  ::)

Usput, da zanemarimo veću aperturu i manji f, kod Janka je limit magnitude na slici iznad 14 a kod mene 12.5. Odgovornost za ovo snosi verovatno veći SLR čip, bez obzira što je manji ISO (rekao bih 400 ili 800)

mravic

Mislim da se moze sa tim aparatom stosta uslikati i da nije toliko loš, ali ako možes da produziš ekspoziciju na 60 sekundi to je vec odlicno.
Ja sam ranije slikao sa nekim losim konica/minolta aparatom od 30 sekundi pa sam radio solidne slike.
Imam ga još uvek i pokusacu da sada uslikam sa njim nešto, kad bude vedro, da vidis da se može.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on April 28, 2009, 05:13:38 pm
Mislim da se moze sa tim aparatom stosta uslikati ...


Možda neki kvazar ili tome lsično ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Yagodinac, gde si nasao taj update za Canon A560?

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Hvala Sale. Pogledao sam, izgleda vrlo zanimljivo, steta samo sto nema za HP fotoaparate. Mozda neko ima ideju kako da produzim ekspoziciju na HP R817?

IbanezRG

@spadej
Ne mozes, taj software je namenjen iskljucivo Canon aparatima.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Yagodinac

To je grupa bubuljičavih hakera-dokoličara, koliko ja razumem. Inače su to genijalno odradili, premda nemam link sad. Ako hoće neko poslaću ceo program na mail, ima valjda 700k. Sa tim Canon prikazuje i histograme a između ostalog produžava ekspoziciju. Kad kupim čitač kartice probaću jer se samo tako instalira, a zasad mi nije neophodan jer... ni sv Petar ne može da na eq2 sa ili bez motora nešto da prati čitavih 65sec. Nego, da se vratim na temu.



To je stackirano 6 večerašnjih Meseca a za kontrast me ne pitajte. Ovo je eksperiment. ;D Kropovano sa 360x.
Na severu Mare Fecunditatis se nalazi uokvirena struktura - Secchi K krater dimenzija 3x3km. Svi ostali najsitniji su po 5-6 km. Atmosfera: pa samo što sam završio kumulusi su izvršili neočekivani napad prodorom sa juga. Bio sam prinuđen na povlačenje  :P

sale11472

Quote from: Yagodinac on April 29, 2009, 11:01:48 pm
... premda nemam link sad...


Eno ga link tri posta iznad ;D

Nego šta će ti praćenje za Mesec i npr. planete snimaj avi pa stakiraj a za DSO stavi najmanji ISO pa opet stakiraj koliko vidim tako rade neki drugi doduše imaju i bolje montaže ali opet....

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

AVI je mali, 640*480. To može za planete ali na Mesecu dobro se drži i 7.1 Mpix. A za DSO valjda najveći ISO, na najmanjem ubedljivo ni Orionovu maglinu ne možeš da registruješ na 15 sec.

sale11472

Na najvećem ISO ti šum pojede sve živo kao na onoj fotki M57 (ma pojede sve živo i na dnevnim slikama)... dakle slikaš stakiraš ....  ma ustvari idi na Zvjezdarnicu i pogledaj šta radi lik pod nickom Krun0.... jeste da ima jaču montažu ali opet....imaćeš i ti jaču montažu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

OK, ov je samo privremeno. Nadam se samo da se niko nije ispisao sa foruma gledajući moju M57 ::)
Pitanje je vremena kad ću ipak da uzmem nešto ozbiljnije: i teleskop, i montažu, i eos. Dotad i nije zgoreg eksperimentisati (mada mali deo objavljujem, bolje da ne znate kako mi je trojka u Lavu postala dvojka u Lavu). Ali znam da će uskoro biti trojka u RAW-u. >:(

sale11472

Eh pa sad navlačenje opreme preko onoga što bilo ko misli da može sa istom da se izvuče je zadovoljstvo samo po sebi.....

Quote from: Yagodinac on April 30, 2009, 12:08:03 am
Nadam se samo da se niko nije ispisao sa foruma gledajući moju M57 ::)


Što bi se iko ispisao, probaš jedno probaš drugo kraće rečeno malo se igraš ... kad pređeš na jaču opremu ta igra i isprobavanje ti sigurno neće smetati...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Našao sam alatku koja oduzima dark frame od JPG, pomislio sam da to može samo u RAW-u i skinuo. To je BlackFrame NR/Mediachance i ponadao se...
Skida hot pixele tu i tamo ali redukuje kontrast značajno i ne utiče na šum. Tačnije ostavlja ga. A s obzirom da moj Canon sam oduzima dark frame i nepotreban je (ali je slatko kad vidiš da program ima 300k). Ako neko od početnika ima volje - izvolite.
http://www.mediachance.com/digicam/blackframe.htm