• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 12, 2009, 12:24:15 am
Znam da ova tema možda i nije omiljena na našim prostorima,


Zašto to misliš???
No možda Cor Caroli nije najbolji cilj ali nema veze polako se na nebu penje Letnji trougao tj Lira i Labud (dobro i Orao) a Eta i (naročito) Epsilon Lire kao i (naročito) Beta Labuda su sasvim sigurno na bilo kom jelovniku za moja posmatranja ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Znači, imaćemo nove posmatračke izvještaje od Saleta uskoro na Forumu. Yupiiii :)

Yagodinac

I pošto svi znate da moj teleskop ipak nije profi evo još nečega gde se vidi kako ja isterujem zlo iz njega.



Čuvena double-double epsilon Lyrae, sve četiri su oko 5 magnitude (+-1mag). Odstojanje između levog para je 2.7" a između desnog 2.5". Kažu da treba bar 300x pa sam ja upotrebio bezbednih 360x, a od desetak fotki vidi se tek na nekoliko. Ipak je to dobar test i atmosfere, ne samo optike. Desni par nije lepo razlučen verovatno zato što difrakcioni prsteni obe zvezde leže preklopljeni, tj na granici teleskopa je.
Ipak je to prilično nezgodno snimiti jer 1sec je mnogo na tom uvećanju, najmanja turbulencija ili greška u praćenju ruiniraju snimak.

sale11472

Opet ti po svom teleskopu  ::) Mučenik ... nije on kriv ..... bez dobre atmosfere teško da ćeš razdvojiti DD na komponente i sa većim teleskopom (probano sa raznim 200 mm njutnima, SC i sličnim).. BTW tvoj tleeskop ima teoretsku razdvojnu moć od oko 1" što je "kinez" da to odmah dupliramo (mada ne mora ali ajd nek bude).... sve ostalo ide na atmosferu...
I mislim da nema potrebe da ideš na neka velika povećanja ako hoćeš da izvučeš maksimum razdvajanja iz teleskopa drži se onoga 2xprečnik ogledala u mm tj do 260x povećanja lako ti posle kropuješ i uvećaš fotku ako treba... Ajde meni za dušu jedan star trail, dakle kroz teleskop bez praćenja, na nekih 250x povećanju i eksp koliko god aparat može  ;)


Quote from: Ljubo on May 12, 2009, 10:57:19 pm
Znači, imaćemo nove posmatračke izvještaje od Saleta uskoro na Forumu. Yupiiii :)


Hmm bacih pogled na prognozu za narednih 5 dana ...... pa ukratko ne bih se ja tome još radovao  :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Hoću u praksi da vidim maksimalnu razdvojnu moć teleskopa, digitalca i montaže. Što se tiče atmosfere da, čekao sam i kad se razbistrilo na displeju nisam mogao da verujem. A tek fokusiranje je bilo povuci/potegni.
Za star trail može prvom prilikom, mada na 250x zvezdama će trebati možda 10-ak sekundi da pređu vidno polje. Znači uhvatiće većinu celim poljem.

Yagodinac

Quote from: sale11472 on May 13, 2009, 01:32:52 am
I mislim da nema potrebe da ideš na neka velika povećanja ako hoćeš da izvučeš maksimum razdvajanja iz teleskopa drži se onoga 2xprečnik ogledala u mm tj do 260x povećanja lako ti posle kropuješ i uvećaš fotku ako treba...


Pa nije baš tako, probao sam. Ako imaš prilike da slikaš na 500x sliku od 7mpix to je neuporedivo u odnosu na istu sliku 7 mpix slikanu na 100x i kropovanu. Jeste da se poprilično uvećavaju mane optike, atmosfere i praćenja ali može da te obraduje poneka sekunda bistrine. Tako jedino ne gubiš ama baš ništa od oštrine kroz jpeg.

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 13, 2009, 01:42:56 am
Hoću u praksi da vidim maksimalnu razdvojnu moć teleskopa, digitalca i montaže.


U celoj toj kombinaciji montaža ti je najslabija karika .....
Za max razdvojnu moć teleskopa upravo i ne bi trebalo da ideš preko 260x ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Kad smo kod uvecanja...

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Da se uverim da je sve po starom?Da li vas podseća na neku scenu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Stvar koja mi poprilično nedostaje je sajt na kome uvek mogu da pronađem tačne pozicije planetarnih satelita. Dobro, ovo svi znamo da je Titan na 10h ali obradom sam pokušavao da izvučem drugi satelit koji se nazire malo dalje na 9h. Isti se jedva primećuje a ako se pretera onda je Saturn preeksponiran do eksplozije.
Ima neko link?


hrast

http://www.skyandtelescope.com/ .. malo proskrolaj dolje.. negdje na sredini stranice imas nekioliko alata, ukljucujuci i pozicije mjeseca saturna

Kizza

Hm, Ja pogledam na WWT-u!Nekako mi najlakše.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Probao... recimo da je alatka precizna. Thanks.
Inače winstars greši poprilično oko toga. Ono gore jeste bio Titan a mali Enceladus.

Yagodinac

Sinoć sam gledao M27 i procenio da je dovoljno sjajna za snimanje. Stackirano 12 najboljih (možete misliti kakve su tek ostale...) pa evo jedne sa koliko-toliko dobrim praćenjem.



Nakon DeepSkyStackera krenuo sam u Photoshop: curve, curves, curves... zatim gaussian blur, contrast, exposure, i tako ponešto. Na kraju sam uzeo replace color da ubijem šum pozadine i rezultat je fenomenalan za šumovite slike - naprosto dobijete crno nebo.
Dosta sam radio na fokusu ali sjajnije zvezde su uvek preeksponirane. Zaključio sam da čip na canonu 560 prosto preliva fotone s jednog piksela na drugi i da je to nemoguće odstraniti prilikom snimanja.